fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumJest Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego. I co dalej?

Jest Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego. I co dalej?

A sytuacja ma się tak, że coraz więcej firm woli zniknąć z giełdy, niż się na niej pojawić. W tych okolicznościach rynek przestaje pełnić swoją zasadniczą rolę, jaką jest dostarczanie finansowania podmiotom chcącym się rozwijać. Problem ten dostrzegło Ministerstwo Finansów i po licznych konsultacjach przygotowało projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Niedawno dokument przyjęła Rada Ministrów. Teraz rozwiązania w nim zawarte powinny być wdrażane w życie. Czuwać ma nad tym specjalnie do tego celu powołany pełnomocnik rządu w randze wiceministra finansów. W resorcie funkcjonować ma także zespół odpowiedzialny za wdrażanie owej strategii.

Czy to oznacza, że uda się wreszcie rozruszać rynek kapitałowy w Polsce? Czy dzięki tej strategii nad Wisłą pojawi się szansa na dostęp do kapitału mającego większą tolerancję dla ryzyka niż banki? To pytania, na które dziś niełatwo udzielić jasnych odpowiedzi. Dokumentów o strategicznym charakterze, które stawiały sobie za cel wzmocnienie giełdy i szerszy dostęp do finansowania dla przedsiębiorstw, było całkiem sporo. I, niestety, dziś nikt już o nich nie pamięta. Ze Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego ma być jednak inaczej.

Wczytując się w jej treść, znaleźć można kilka naprawę ciekawych i potrzebnych rozwiązań. Do kluczowych zaliczyć należy obligacje rozwojowe. Będą one emitowane, aby umożliwić finansowanie wielkich projektów infrastrukturalnych, jak np. te planowane w ramach inicjatywy Trójmorza. Z treści SRRK wynika, że ich emisja będzie się wiązała z preferencjami podatkowymi.

Ciekawie brzmi także pomysł tzw. ukosztowienia wydatków, jakie ponoszą firmy w związku z pierwszą ofertą publiczną. Zapisy strategii proponują możliwość odliczania od podstawy opodatkowania 125 proc. poniesionych kosztów, do wysokości określonego limitu. To zachęta adresowana do potencjalnych emitentów. Ale strategia przewiduje coś także dla inwestorów. Chodzi m.in. o możliwość kompensacji strat poniesionych na jednych inwestycjach z zyskami z innych inwestycji. Dotąd takiej możliwości nie było i pomysł, aby się pojawiła, uznać trzeba za wart rozważenia. Jest coś także dla inwestorów długoterminowych. Strategia proponuje dla nich niższe opodatkowanie dywidendy. Preferencja podatkowa oznaczałaby, że zamiast 19 proc. daniny, zapłaciliby jedynie 9. Rozwiązanie to jest adresowane do podmiotów, które utrzymywałyby daną inwestycję na okres dłuższy niż 36 miesięcy.

To tylko niektóre z propozycji zawartych w obszernym dokumencie, jakim jest SRRK. Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać. Chodzi o edukację ekonomiczną, w tym tę dotyczącą kwestii finansowych. Niestety, w Polsce w dalszym ciągu wygląda to fatalnie. Co ciekawe, dotyczy to także młodego pokolenia, co mogę poświadczyć swoim doświadczeniem nauczyciela akademickiego. Rynek finansowy, w tym jego kapitałowy komponent, to wciąż dla wielu ludzi dziedzina zupełnie nieodkryta. Giełda kojarzy im się albo źle, albo wcale. Nie da się zaś zbudować zaufania do rynku bez fundamentu, jakim jest solidna wiedza. Tego elementu strategii absolutnie nie wolno lekceważyć. Zacząć warto od jak najwcześniejszych etapów edukacji szkolnej, kończąc na zachętach do ciągłego kształcenia się i pogłębiania znajomości dotyczącej kwestii finansowych u osób, które naukę szkolną mają już dawno za sobą. To może zaprocentować na lata!

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA