Opracowany przez polskich inżynierów i wytwarzany także w Polsce, a niezwykle ceniony w najlepszych armiach świata cyfrowy system komunikacji pojazdowej FONET będzie nadal używany w pojazdach sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Stanie się tak dzięki przedłużeniu amerykańskim partnerom umowy licencyjnej na jego produkcję przez Grupę WB na następne trzy lata.

Grupa WB to zatrudniający 1200 osób polski producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Polski unikat na skalę światową

Jednym z najbardziej cenionych produktów stał się wspomniany FONET. To opracowany od postaw przez polskich inżynierów i wytwarzany w Polsce modułowy i skalowalny zestaw urządzeń integrujący łączność i wymianę danych pojazdów wojskowych.
FONET trafił najpierw do wyposażenia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Wprowadzenie rodzimego rozwiązania wyprzedzającego wszystko, co oferowano i nadal oferuje się na świecie zmieniło całkowicie podejście i filozofię integracji systemów pojazdowych w Wojsku Polskim.

System ten jest wykorzystywany w jednostkach artylerii – został zainstalowany na wszystkich armatohaubicach i moździerzach samobieżnych oraz na większości wyrzutni rakietowych. Integruje systemy pojazdowe w bojowych wozach piechoty i transporterach opancerzonych oraz czołgach podstawowych. Jest bazą komunikacji wewnętrznej w najnowszych wozach dowodzenia, najbardziej zaawansowanych i sprawdzonych pod względem bezpieczeństwa pojazdach w Wojsku Polskim.

Co bardzo ważne, FONET jest cały czas rozwijany, unowocześniany i dostosowywany do wymagań odbiorców. Jest bazą dla systemów zarządzania polem walki, do których zalicza się TOPAZ wytwarzany przez GRUPĘ WB.

„FONET uznawany jest za najnowocześniejszy system komunikacji wewnętrznej dla pojazdów wojskowych, dzięki czemu jest eksportowany do wielu państw. Wielokrotnie polskie rozwiązania poddawano próbom porównawczym – w jednym z państw nawet czterokrotnie! Za każdym razem FONET wychodził z takich testów zwycięsko, zarówno pod względem rozwiązań technicznych, jak i cenowym” – podkreśla Adam Bartosiewicz wiceprezes Grupy WB.

Licencja dla Amerykanów na następne trzy lata

Nic dziwnego, że przy jakości oferowanej przez system i jego twórców, Amerykanom bardzo zależało na przedłużeniu licencji na jego produkcję i użytkowanie, o czym mówi Adam Bartosiewicz: „FONET jest w dużej liczbie wprowadzany do nowych wozów bojowych zamawianych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. GRUPA WB od lat tworzy i oferuje na rynku międzynarodowym innowacyjne polskie rozwiązania, do których ma pełne prawa własności intelektualnej. Dlatego może wynegocjować ze stroną amerykańską korzystne warunki dalszego wytwarzania systemu FONET w USA”.

Umowa podpisana przez wchodzące w skład Grupy WB przedsiębiorstwo WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego, odnawia amerykańskiej spółce L3Harris licencję na produkcję systemu komunikacji pojazdowej FONET na kolejne trzy lata.
W ramach umowy strona polska udzieliła licencjobiorcy zgody na otwarcie kilku centrów serwisowych w wybranych lokalizacjach.

„Warto zwrócić uwagę, że opracowany dla Wojska Polskiego system FONET wyprzedził swój czas. Dlatego w niezmienionej formie jest od ponad dekady dostarczany przez lokalne przedsiębiorstwo kooperujące z Grupą WB do Stanów Zjednoczonych i państw-sojuszników USA w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej. Do Wojska Polskiego trafiają coraz bardziej zaawansowane odmiany systemu FONET. Siły Zbrojne RP są pierwszym i najważniejszym odbiorcą technologii opracowanych przez Grupę WB” – dodaje prezes Adam Bartosiewicz.

Poprzedni artykułKongres 590 – nowe otwarcie i wizja roku 2030
Następny artykułNie ma piskląt bez gniazda. W Polsce wciąż buduje się za mało mieszkań