fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaInnowacjeJest zgoda Grupy WB. Pojazdy armii USA wciąż z polskimi systemami komunikacji...

Jest zgoda Grupy WB. Pojazdy armii USA wciąż z polskimi systemami komunikacji FONET

Opracowany przez polskich inżynierów i wytwarzany także w Polsce, a niezwykle ceniony w najlepszych armiach świata cyfrowy system komunikacji pojazdowej FONET będzie nadal używany w pojazdach sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Stanie się tak dzięki przedłużeniu amerykańskim partnerom umowy licencyjnej na jego produkcję przez Grupę WB na następne trzy lata.

Grupa WB to zatrudniający 1200 osób polski producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Polski unikat na skalę światową

Jednym z najbardziej cenionych produktów stał się wspomniany FONET. To opracowany od postaw przez polskich inżynierów i wytwarzany w Polsce modułowy i skalowalny zestaw urządzeń integrujący łączność i wymianę danych pojazdów wojskowych.
FONET trafił najpierw do wyposażenia Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Wprowadzenie rodzimego rozwiązania wyprzedzającego wszystko, co oferowano i nadal oferuje się na świecie zmieniło całkowicie podejście i filozofię integracji systemów pojazdowych w Wojsku Polskim.

System ten jest wykorzystywany w jednostkach artylerii – został zainstalowany na wszystkich armatohaubicach i moździerzach samobieżnych oraz na większości wyrzutni rakietowych. Integruje systemy pojazdowe w bojowych wozach piechoty i transporterach opancerzonych oraz czołgach podstawowych. Jest bazą komunikacji wewnętrznej w najnowszych wozach dowodzenia, najbardziej zaawansowanych i sprawdzonych pod względem bezpieczeństwa pojazdach w Wojsku Polskim.

Co bardzo ważne, FONET jest cały czas rozwijany, unowocześniany i dostosowywany do wymagań odbiorców. Jest bazą dla systemów zarządzania polem walki, do których zalicza się TOPAZ wytwarzany przez GRUPĘ WB.

„FONET uznawany jest za najnowocześniejszy system komunikacji wewnętrznej dla pojazdów wojskowych, dzięki czemu jest eksportowany do wielu państw. Wielokrotnie polskie rozwiązania poddawano próbom porównawczym – w jednym z państw nawet czterokrotnie! Za każdym razem FONET wychodził z takich testów zwycięsko, zarówno pod względem rozwiązań technicznych, jak i cenowym” – podkreśla Adam Bartosiewicz wiceprezes Grupy WB.

Licencja dla Amerykanów na następne trzy lata

Nic dziwnego, że przy jakości oferowanej przez system i jego twórców, Amerykanom bardzo zależało na przedłużeniu licencji na jego produkcję i użytkowanie, o czym mówi Adam Bartosiewicz: „FONET jest w dużej liczbie wprowadzany do nowych wozów bojowych zamawianych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. GRUPA WB od lat tworzy i oferuje na rynku międzynarodowym innowacyjne polskie rozwiązania, do których ma pełne prawa własności intelektualnej. Dlatego może wynegocjować ze stroną amerykańską korzystne warunki dalszego wytwarzania systemu FONET w USA”.

Umowa podpisana przez wchodzące w skład Grupy WB przedsiębiorstwo WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego, odnawia amerykańskiej spółce L3Harris licencję na produkcję systemu komunikacji pojazdowej FONET na kolejne trzy lata.
W ramach umowy strona polska udzieliła licencjobiorcy zgody na otwarcie kilku centrów serwisowych w wybranych lokalizacjach.

„Warto zwrócić uwagę, że opracowany dla Wojska Polskiego system FONET wyprzedził swój czas. Dlatego w niezmienionej formie jest od ponad dekady dostarczany przez lokalne przedsiębiorstwo kooperujące z Grupą WB do Stanów Zjednoczonych i państw-sojuszników USA w ramach amerykańskiej pomocy wojskowej. Do Wojska Polskiego trafiają coraz bardziej zaawansowane odmiany systemu FONET. Siły Zbrojne RP są pierwszym i najważniejszym odbiorcą technologii opracowanych przez Grupę WB” – dodaje prezes Adam Bartosiewicz.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska sztuczna inteligencja chce konkurować z ChatGPT

Instytucje naukowe ogłosiły powołanie konsorcjum, którego celem jest powstanie opartego na polskich treściach modelu językowego oraz inteligentnego asystenta na kształt Chat GPT czy Google Bard.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński producent elektryków zastąpi pracowników sztuczną inteligencją i robotami

Chiński lider produkcji pojazdów elektrycznych Nio chce, żeby do 2027 r. sztuczna inteligencja i roboty zastąpiły w firmie 30 proc. siły roboczej. Ma to poprawić wydajność, obniżyć koszty i zmniejszyć zależność od wykwalifikowanych pracowników. W listopadzie firma zwolniła już 10 proc. personelu.
< 1 MIN CZYTANIA

Ślimacze tempo cyfryzacji polskich firm

Cyfryzacja staje się dziś nieodłącznym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa. O ile kwestia ta jest najzupełniej jasna, gdy myślimy o firmach dużych, o tyle potrzeba digitalizacji nie jest tak oczywista w odniesieniu do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.