fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseJest zgoda na 15. emeryturę

Jest zgoda na 15. emeryturę

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wydał zgodę na jednorazową wypłatę przed wyborami parlamentarnymi piętnastej emerytury bez kryterium dochodowego.

To pokrywa się z wcześniejszymi zapowiedziami prezydenta Andrzeja Dudy, że należy taki pomysł rozważyć. Stanowczo przeciwni temu są Wolnościowcy, jedna z partii tworzących Konfederację.

– Aż 54,9 proc. elektoratu PiS to ludzie niepracujący, czyli emeryci, renciści i bezrobotni. Nic dziwnego, że Kaczyński nie interesuje się gospodarką – stwierdził poseł Jakub Kulesza.

Łączny koszt 13, 14 i 15 emerytury to 30 mld zł. Dodając do tego waloryzację emerytur i rent (41,8 mld zł), wychodzi, że niedługo na rynek rząd wrzuci ponad 70 mld zł pustego pieniądza.

– Efekt tego jest oczywisty. Jest to kolejny proinflacyjny ruch PiS – powiedział poseł Artur Dziambor. – Polski nie stać na ten socjal. Polski w ogóle nie stać na te programy socjalne. To się ekonomicznie nie spina, ale PiS wielokrotnie udowodniło, że jak coś nie zgadza się z ekonomią, to tym gorzej dla ekonomii.

Tymczasem państwo polskie coraz więcej wydaje na emerytury. Suma szeroko rozumianych wydatków emerytalno-rentowych (wszystkie świadczenia wypłacane przez ZUS, KRUS oraz resortówki) wynosi 13,5 proc. PKB. To ok. 2000 zł miesięcznie na każdego pracującego i płacącego PIT Polaka.

– W tej sytuacji absolutnie nie stać nas na jeszcze większe wydatki. Rząd przedkłada interes tych, którzy są pasażerami tego wehikułu nad tych, którzy ten wehikuł ciągną. To prowadzi nas do sytuacji, w której sami emeryci będą zaraz w stanie przegłosować pozostałych – skomentował poseł Dobromir Sośnierz.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA