fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiJeszcze co nieco o Polskim Ładzie

Jeszcze co nieco o Polskim Ładzie

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że rząd nie przewiduje dalszych zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie, polityk podkreślił, że o systemie podatkowym warto rozmawiać, a ostatnie propozycje rządu w sprawie zmian w Polskim Ładzie raczej nie są „docelową wersją systemu podatkowego w Polsce”.

– Zapewne jest wiele rzeczy, o których warto podyskutować w spokojniejszych czasach, choćby kwestia komplikacji systemu czy kwestia progresji – dodał Artur Soboń.

Wiceminister resortu finansów zapowiedział również, że wkrótce zaprezentowany zostanie pakiet zmian podatku CIT i one, podobnie jak w przypadku zmian PIT, „będą wynikały z wsłuchiwania się w głosy opinii publicznej, jakie się pojawiły”.

Polityk odniósł się również do decyzji rządu o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej, co odbiło się głośnym echem w mediach.

– To jest pożegnanie z ulgą dla klasy średniej rozumianej jako selektywne rozwiązania skierowane do określonych grup podatkowych, które celują w ich sytuację, na rzecz rozwiązań powszechnych i systemowych. Rozwiązania celowane mają tę wadę, że można nie wycelować – powiedział Artur Soboń. – Ulga dla klasy średniej jest nieprzewidywalna; może okazać się, że podatnik nie mieści się w limicie dolnym ze względu na zdarzenia losowe, chorobę czy np. ciążę. Jednocześnie ulgę można stracić, bo ktoś dostał nagrodę, trzynastą pensję czy premię. Ulga jest nieprzewidywalna, bo jest liczona i w systemie miesięcznych zaliczek, i w rocznym rozliczeniu – dodał.

Wiceminister Soboń ponownie wyraził nadzieję, że proponowane przez rząd zmiany wejdą w życie 1 lipca i zapewnił, że zastosowane w niej rozwiązania będą dotyczyć dochodów za cały 2022 r. Oznacza to, że nie trzeba się obawiać, że rozliczenia podatkowe w całym roku będą odbywać się na podstawie dwóch reżimów prawnych. Poza tym, według szacunków Ministerstwa Finansów koszt zmian podatkowych ma się zamknąć w kwocie 15 mld zł za dwa lata.

Obniżka PIT z 17 do 12 procent! Skorzysta 25 mln polskich podatników

Ulga dla klasy średniej do kosza

Baj baj, Polski Ładzie!

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA