fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaKrajJeszcze więcej pieniędzy dla branży energochłonnej

Jeszcze więcej pieniędzy dla branży energochłonnej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło kolejną turę wsparcia dla przedsiębiorstw z branży energochłonnej.

Już w sierpniu ruszy nabór do kolejnej tury rządowej pomocy dla firm z branży energochłonnej. Resort rozwoju sprecyzował, że tym razem o wsparcie będą mogły się starać firmy z całego sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego.

Zgodnie z planem w nowej turze wsparcia do rozdysponowania jest aż 5,5 mld złotych, a według rządowych szacunków do udziału w programie uprawnionych jest około 3 tys. firm, które należą do sekcji B i C PKD. Operatorem programu będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Polski przemysł wciąż odczuwa negatywne skutki kryzysu energetycznego wywołanego przez działania Rosji i wojnę na Ukrainie. Pomimo tego, że aktualne rynkowe ceny energii i gazu spadają, znaczna część firm związana jest z dostawcami kontraktami długoterminowymi, bazującymi na znacznie wyższych cenach z poprzedniego roku. Koszty z tym związane stanowią zagrożenie dla płynności finansowej wielu przedsiębiorstw z sektora przemysłowego. Stąd kierowana do branż energochłonnych pomoc również w tym roku

– powiedział minister rozwoju Waldemar Buda.

Rząd, aby rozpocząć nabór wniosków, musi najpierw uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej, ale resort liczy, że nastąpi to jeszcze w sierpniu 2023 roku. Od dnia ogłoszenia naboru przedsiębiorcy będą mieli 14 dni na składanie wniosków, które będą podpisywane za pomocą podpisu kwalifikowanego. Wnioski będzie można składać elektronicznie za pośrednictwem strony NFOŚiGW. Wypłata środków nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia naboru.

Resort rozwoju przypomniał, że w 2022 roku z podobnej pomocy skorzystało 195 firm, które otrzymały łączną sumę 2,3 mld zł.

Źródło: MRiT

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA