Już w sierpniu ruszy nabór do kolejnej tury rządowej pomocy dla firm z branży energochłonnej. Resort rozwoju sprecyzował, że tym razem o wsparcie będą mogły się starać firmy z całego sektora wydobycia i przetwórstwa przemysłowego.
Zgodnie z planem w nowej turze wsparcia do rozdysponowania jest aż 5,5 mld złotych, a według rządowych szacunków do udziału w programie uprawnionych jest około 3 tys. firm, które należą do sekcji B i C PKD. Operatorem programu będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Polski przemysł wciąż odczuwa negatywne skutki kryzysu energetycznego wywołanego przez działania Rosji i wojnę na Ukrainie. Pomimo tego, że aktualne rynkowe ceny energii i gazu spadają, znaczna część firm związana jest z dostawcami kontraktami długoterminowymi, bazującymi na znacznie wyższych cenach z poprzedniego roku. Koszty z tym związane stanowią zagrożenie dla płynności finansowej wielu przedsiębiorstw z sektora przemysłowego. Stąd kierowana do branż energochłonnych pomoc również w tym roku
– powiedział minister rozwoju Waldemar Buda.
Rząd, aby rozpocząć nabór wniosków, musi najpierw uzyskać notyfikację Komisji Europejskiej, ale resort liczy, że nastąpi to jeszcze w sierpniu 2023 roku. Od dnia ogłoszenia naboru przedsiębiorcy będą mieli 14 dni na składanie wniosków, które będą podpisywane za pomocą podpisu kwalifikowanego. Wnioski będzie można składać elektronicznie za pośrednictwem strony NFOŚiGW. Wypłata środków nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia naboru.
Resort rozwoju przypomniał, że w 2022 roku z podobnej pomocy skorzystało 195 firm, które otrzymały łączną sumę 2,3 mld zł.
Źródło: MRiT