fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwum„Jeszcze żaden kryzys nie stanowił takiego wyzwania dla filarów zachodniego liberalizmu”

„Jeszcze żaden kryzys nie stanowił takiego wyzwania dla filarów zachodniego liberalizmu”

Palacio na łamach „The Korea Herald” nawiązuje do zeszłorocznej Wystawy Sztuki w Wenecji i jej tematu: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Chodzi o podkreślenie niepewności życia. Refleksja nad tym zdaniem – jej zdaniem – jest teraz aktualna bardziej niż kiedykolwiek.

– Wenecja to symbol rozumu, ludzkich wartości i zapierających dech w piersiach osiągnięć artystycznych. Dziś miasto, podobnie jak większość Europy, stoi puste, a świat wydaje się być na łasce Stanów Zjednoczonych i Chin, które są bardziej zainteresowane utrzymaniem konkurencji światowych potęg niż rozwiązaniem kryzysu COVID-19 – zauważa Palacio.

Ta konkurencja o globalne przywództwo jest także zderzeniem różnych modeli. System chiński faworyzuje społeczną harmonię leżącą u podstaw konfucjanizmu. System amerykański, czyli zachodni podkreśla prymat jednostki.

Reakcja na kryzys COVID-19 jeszcze bardziej pokazała różnice w tych modelach. W Chinach władze lokalne początkowo ukrywały informacje o wirusie, aby chronić reputację partii komunistycznej. Kiedy okazało się to nie do utrzymania, rząd wprowadził drakońskie blokady.
Z kolei w Stanach Zjednoczonych kryzys charakteryzuje się napięciem między indywidualnymi prawami do „życia, wolności i dążenia do szczęścia”, które zostały zapisane w Deklaracji Niepodległości, a koniecznością radykalnego działania . Żaden kryzys nie stanowił tak wszechogarniającego wyzwania dla filarów zachodniego liberalizmu.

Oczywiście wcześniej istniały zagrożenia dla życia. Widmo wymiany nuklearnej podczas zimnej wojny sugerowało możliwość ofiar znacznie przekraczających nawet najgorsze prognozy dla pandemii COVID-19. Natomiast w przypadku koronawirusa ryzyko jest namacalne. Nie ma lekarstwa, nie mówiąc już o szczepionce. Wywołało to jednocześnie poczucie bezradności, z którym nie radzą sobie żadne kraje.

– Jak dotąd blokady, kwarantanny i kontrole graniczne były powszechnie akceptowane jako konieczne, ale im dłużej będą one trwały, tym bardziej będą podważać fundamenty wolnych, liberalnych społeczeństw. W ostatnich dziesięcioleciach, gdy kapitalizm osiągnął swój szczyt, szczęście zaczęto utożsamiać z bezpieczeństwem ekonomicznym i dobrobytem – uważa Palacio.

Wraz z zagrożeniami dla życia i ograniczeniami wolności nadchodzący kryzys gospodarczy pogłębi wątpliwości co do zachodniego liberalizmu i osłabi jego pozycję w trwającym obecnie globalnym konkursie idei. Konieczne jest zatem, aby przywódcy zachodni nie tylko ograniczyli rozprzestrzenianie się COVID-19, ale także wspierali spójność społeczną, opracowali wiarygodną ścieżkę powrotu do wzrostu i normalności oraz ożywiali wartości i instytucje leżące u podstaw liberalnych społeczeństw demokratycznych. Aby odnieść sukces, będą musieli ożywić etos mówiący, że obywatelstwo pociąga za sobą zarówno obowiązki, jak i prawa.

DL/The Korea Herald

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA