fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaBiznesJęzyk obcy w pracy. Jak wypadają Polacy?

Język obcy w pracy. Jak wypadają Polacy?

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że zna język obcy na tyle, aby w podstawowym stopniu porozumieć się z obcokrajowcami.

Badanie przeprowadzone przez portal Pracuj.pl wykazało, że aż 70 proc. Polaków deklaruje taką znajomość języka obcego, która pozwoli im na podstawową komunikację z obcokrajowcami. Jednocześnie 56 proc. Polaków twierdzi, że miało okazję współpracować z obcokrajowcami.

Ze wszystkich języków obcych nad Wisłą najpopularniejszy jest język angielski, bo w jakimś stopniu zna go aż 88 proc. pracujących Polaków, a 60 proc. twierdzi, że ich poziom jest co najmniej średniozaawansowany. Kolejne miejsca dla znajomości średniozaawansowanej zajęły języki rosyjski (21 proc.) oraz niemiecki (15 proc.).

Badanie Pracuj.pl wykazało, że co czwarty Polak zaobserwował większe umiędzynarodowienie procesów biznesowych i wzmożone wykorzystanie języków obcych w ich codziennej pracy, ale 55 proc. nie zauważyło, aby w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił istotny wzrost skali współpracy z zagranicznymi klientami.

Nasze badanie przynosi ciekawe spostrzeżenia na temat roli umiejętności językowych w rekrutacji i ścieżce kariery. Z jednej strony wyniki pokazują, że umiejętność posługiwania się językiem obcym, szczególnie angielskim, jest istotna dla pracodawców na etapie rekrutacji. Jednakże po zatrudnieniu, wykorzystanie umiejętności językowych często nie jest tak kluczowe, co wskazuje na pewien rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami a praktyką. Z drugiej strony, badania wykazały, że tylko 19 proc. kandydatów otrzymało ofertę pracy głównie ze względu na znajomość języka obcego. W praktyce, rekruterzy wydają się skupiać na specjalistycznych umiejętnościach zawodowych, co sugeruje, że równocześnie z umiejętnościami językowymi kandydaci powinni dbać o rozwój w innych kluczowych obszarach

– powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Agnieszka Bieniak, dyrektorka HR w Grupie Pracuj.

Ogólnie 40 proc. Polaków uważa, że znajomość języka obcego ma wpływ na wysokość wynagrodzenia, a 39 proc. sądzi, że znajomość dodatkowego języka (poza angielskim) jeszcze bardziej podnosi szanse na lepsze zarobki. Mimo to tylko 14 proc. zatrudnionych Polaków przyznaje, że ich pracodawca oferuje dodatek za znajomość języka obcego, a aż 57 proc. deklaruje, że ich pracodawca nie dopłaca do kursów językowych.

Źródło: Pracuj.pl

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA