Badanie przeprowadzone przez portal Pracuj.pl wykazało, że aż 70 proc. Polaków deklaruje taką znajomość języka obcego, która pozwoli im na podstawową komunikację z obcokrajowcami. Jednocześnie 56 proc. Polaków twierdzi, że miało okazję współpracować z obcokrajowcami.
Ze wszystkich języków obcych nad Wisłą najpopularniejszy jest język angielski, bo w jakimś stopniu zna go aż 88 proc. pracujących Polaków, a 60 proc. twierdzi, że ich poziom jest co najmniej średniozaawansowany. Kolejne miejsca dla znajomości średniozaawansowanej zajęły języki rosyjski (21 proc.) oraz niemiecki (15 proc.).
Badanie Pracuj.pl wykazało, że co czwarty Polak zaobserwował większe umiędzynarodowienie procesów biznesowych i wzmożone wykorzystanie języków obcych w ich codziennej pracy, ale 55 proc. nie zauważyło, aby w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił istotny wzrost skali współpracy z zagranicznymi klientami.
Nasze badanie przynosi ciekawe spostrzeżenia na temat roli umiejętności językowych w rekrutacji i ścieżce kariery. Z jednej strony wyniki pokazują, że umiejętność posługiwania się językiem obcym, szczególnie angielskim, jest istotna dla pracodawców na etapie rekrutacji. Jednakże po zatrudnieniu, wykorzystanie umiejętności językowych często nie jest tak kluczowe, co wskazuje na pewien rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami a praktyką. Z drugiej strony, badania wykazały, że tylko 19 proc. kandydatów otrzymało ofertę pracy głównie ze względu na znajomość języka obcego. W praktyce, rekruterzy wydają się skupiać na specjalistycznych umiejętnościach zawodowych, co sugeruje, że równocześnie z umiejętnościami językowymi kandydaci powinni dbać o rozwój w innych kluczowych obszarach
– powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Agnieszka Bieniak, dyrektorka HR w Grupie Pracuj.
Ogólnie 40 proc. Polaków uważa, że znajomość języka obcego ma wpływ na wysokość wynagrodzenia, a 39 proc. sądzi, że znajomość dodatkowego języka (poza angielskim) jeszcze bardziej podnosi szanse na lepsze zarobki. Mimo to tylko 14 proc. zatrudnionych Polaków przyznaje, że ich pracodawca oferuje dodatek za znajomość języka obcego, a aż 57 proc. deklaruje, że ich pracodawca nie dopłaca do kursów językowych.
Źródło: Pracuj.pl