fbpx
czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesJęzyk obcy w pracy. Jak wypadają Polacy?

Język obcy w pracy. Jak wypadają Polacy?

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że zna język obcy na tyle, aby w podstawowym stopniu porozumieć się z obcokrajowcami.

Badanie przeprowadzone przez portal Pracuj.pl wykazało, że aż 70 proc. Polaków deklaruje taką znajomość języka obcego, która pozwoli im na podstawową komunikację z obcokrajowcami. Jednocześnie 56 proc. Polaków twierdzi, że miało okazję współpracować z obcokrajowcami.

Ze wszystkich języków obcych nad Wisłą najpopularniejszy jest język angielski, bo w jakimś stopniu zna go aż 88 proc. pracujących Polaków, a 60 proc. twierdzi, że ich poziom jest co najmniej średniozaawansowany. Kolejne miejsca dla znajomości średniozaawansowanej zajęły języki rosyjski (21 proc.) oraz niemiecki (15 proc.).

Badanie Pracuj.pl wykazało, że co czwarty Polak zaobserwował większe umiędzynarodowienie procesów biznesowych i wzmożone wykorzystanie języków obcych w ich codziennej pracy, ale 55 proc. nie zauważyło, aby w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił istotny wzrost skali współpracy z zagranicznymi klientami.

Nasze badanie przynosi ciekawe spostrzeżenia na temat roli umiejętności językowych w rekrutacji i ścieżce kariery. Z jednej strony wyniki pokazują, że umiejętność posługiwania się językiem obcym, szczególnie angielskim, jest istotna dla pracodawców na etapie rekrutacji. Jednakże po zatrudnieniu, wykorzystanie umiejętności językowych często nie jest tak kluczowe, co wskazuje na pewien rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami a praktyką. Z drugiej strony, badania wykazały, że tylko 19 proc. kandydatów otrzymało ofertę pracy głównie ze względu na znajomość języka obcego. W praktyce, rekruterzy wydają się skupiać na specjalistycznych umiejętnościach zawodowych, co sugeruje, że równocześnie z umiejętnościami językowymi kandydaci powinni dbać o rozwój w innych kluczowych obszarach

– powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Agnieszka Bieniak, dyrektorka HR w Grupie Pracuj.

Ogólnie 40 proc. Polaków uważa, że znajomość języka obcego ma wpływ na wysokość wynagrodzenia, a 39 proc. sądzi, że znajomość dodatkowego języka (poza angielskim) jeszcze bardziej podnosi szanse na lepsze zarobki. Mimo to tylko 14 proc. zatrudnionych Polaków przyznaje, że ich pracodawca oferuje dodatek za znajomość języka obcego, a aż 57 proc. deklaruje, że ich pracodawca nie dopłaca do kursów językowych.

Źródło: Pracuj.pl

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA