fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatJoe Biden buduje koalicję demokracji

Joe Biden buduje koalicję demokracji

W grudniu ma odbyć się zapowiadany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena szczyt dotyczący demokracji. Zaproszenie otrzymało ponad 100 państw. Agencja Reuters informuje, że Polska jest na liście, ale polskie władze otrzymały w załączniku pytania i sugestie dotyczące praworządności i praw człowieka.

Wydarzenie ma się odbyć się 9 i 10 grudnia br. Celem spotkania ma być „przeciwdziałanie rozwojowi autorytarnych reżimów oraz walka z ograniczaniem praw człowieka na świecie”. Wśród zaproszonych znalazły się jednak budzące kontrowersje obrońców praw człowieka: Filipiny, Irak, czy Indie – bliscy sojusznicy amerykańscy. Zaproszenia na szczyt nie otrzymały Węgry, a z Azji m.in Tajlandia i Wietnam.

Jednym z krajów, który budzi wątpliwości, są Filipiny, których prezydent mówił, że „nie interesują go prawa człowieka”. Irak otrzymał zaproszenie jako jeden z nielicznych krajów Bliskiego Wschodu. Analitycy sugerują, że zaproszenie tych krajów związane jest z geopolitycznymi celami USA.

– Z pewnością względy strategiczne, dotyczące tworzenia konkurencji wobec Chin, grały istotną rolę przy zaproszeniu na szczyt mających problemów z demokracją Indii czy Filipin, które znajdują się blisko Chin – powiedziała agencji Reutera analityczka Amy Hawthorne z Project on Middle East Democracy.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA