fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaHistoriaJózef Mackiewicz – w poszukiwaniu prawdy

Józef Mackiewicz – w poszukiwaniu prawdy

Niedawno obchodziliśmy (uchwałą Sejmu RP) Rok Józefa Mackiewicza – fenomenalnego, bezkompromisowego pisarza, dla którego najważniejsza w życiu była prawda i który dla niej dosłownie ryzykował życie.

Józef Mackiewicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich, urodził się w 1902 r. w Petersburgu, ale gdy miał kilka lat jego rodzice postanowili się przeprowadzić do Wilna – miasta, które ukochał i w którym chciał spocząć; obok najbliższych, na Rossie (zmarł w Monachium w 1985 r.). O tym, że Mackiewicz był gorącym patriotą nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy przypomnieć, że już jako kilkunastoletni chłopak walczył z bronią w ręku w wojnie polsko-bolszewickiej. Wojenne doświadczenia zainspirują później Mackiewicza do napisania porywającej powieści „Lewa wolna”.

W II RP z kolei walczył „z piórem w ręku” w obronie rojstów – lokalnej ludności Kresów – mieszkających wokół jeziora Narocz (dzisiaj Białoruś). Jego zbiór reportaży z Kresów II RP (głównie z Polesia) wydane zostaną w książce „Bunt rojstów”. W roku 1943 Józef Mackiewicz patrzył w oczy przerażającej prawdzie – był naocznym świadkiem mordu Żydów w Ponarach (przez Niemców i kolaborujących z nimi Litwinów i Ukraińców; trzeba koniecznie dodać w tym miejscu, że w Ponarach zginęło podczas II wojny światowej także kilka tysięcy Polaków), a to, co zobaczył przelał na papier w przejmującym świadectwie „Ponary – baza”. Podobnie było po Katyniu w 1943 r., to jest po tym, jak Mackiewicz wziął udział (za zgodą AK) w polskiej delegacji do Katynia. Pisał potem: „Prawda jest przykra, ale byłoby głupio nie patrzeć jej w oczy”. I to robił nieustannie – patrzył prawdzie w oczy. I dla prawdy ryzykował życie. W wywiadzie przeprowadzonym z Józefem Mackiewiczem przez dziennikarza „Gońca Codziennego” w 1943 r. pt. „Widziałem na własne oczy” pisarz nie pozostawia wątpliwości co do tego, kto jest odpowiedzialny za tę zbrodnię – Sowieci. Tym stwierdzeniem stał się z miejsca wrogiem publicznym Związku Sowieckiego.
Jednak najpierw bolesny cios przyszedł od swoich. Sąd Specjalny AK wydał na niego wyrok śmierci oskarżając o kolaborację z Niemcami. Sprawę tę przez ponad 40 lat badał prof. Włodzimierz Bolecki (polecam jego książkę „Wyrok na Józefa Mackiewicza” wydaną pod pseudonimem Józef Malewski) i pozwolą Państwo, że nie zdradzę wyników jego śledztwa zachęcając do sięgnięcia po książki.
Na szczęście wyrok nie został wykonany. Józefa Mackiewicza i jego żony nie zdążyli też złapać Sowieci. Dosłownie w ostatniej chwili Mackiewiczowie wyjechali z Wilna do Warszawy, a następnie – w styczniu 1945 r. – przez Kraków i Wiedeń dotarli do Włoch. Podczas tej podróży Józef Mackiewicz spojrzał w oczy kolejnej prawdzie (skrzętnie zamiatanej pod dywan przez Anglię). Mianowicie na przełomie maja i czerwca 1945 r. w dolinie Drawy, w Austrii, Anglicy podstępnie wydali Stalinowi na pewną śmierć kilkadziesiąt tysięcy walczących po stronie niemieckiej, a przeciw Armii Czerwonej, Kozaków i Rosjan. (Tym samym Anglicy kolejny raz potwierdzili, iż w polityce kierują się tylko własnym interesem). Józef Mackiewicz poświęcił tej niechlubnej karcie z historii Albionu powieść „Kontra”.

Do języka potocznego przebiło się jedno z powiedzeń Józefa Mackiewicza: „tylko prawda jest ciekawa”, ale dzisiaj (niestety) wielu Polaków poza tym zdaniem nie kojarzy pisarza i nie zna żadnego z jego dzieł. A szkoda.
Mackiewicz został doceniony przez obcych (wszak w PRL był zakazany) – w 1974 r. amerykański uniwersytet w Kansas zgłosił go do Nagrody Nobla.

Niniejszymi wersami chciałbym zachęcić do przeczytania choć jednej z powieści Józefa Mackiewicza lub jego biografię „Ptasznik z Wilna” (tytuł nawiązuje do miłości pisarza do ptaków) pióra prof. Włodzimierza Boleckiego, którą czyta się jak powieść. Śladami Józefa Mackiewicza i jego twórczości można podążyć też w filmie „Józef Mackiewicz. W poszukiwaniu prawdy”.

 

 

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Mistrz inżynierii mostowej i wielki polski filantrop

W tym roku mija 160 lat od otwarcia pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle. Zaprojektował go Stanisław Kierbedź. Inny jego słynny most, zbudowany w Petersburgu, tak bardzo spodobał się carowi, że monarcha – jak głosi anegdota – spacerując po nim z Kierbedziem, z każdym mijanym przęsłem awansował konstruktora. Tym sposobem na końcu mostu Kierbedź był już generał-majorem.
10 MIN CZYTANIA

Gorzkie żale – historia arcydzieła o męce Boga-Człowieka

W polskiej tradycji nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są Gorzkie Żale – popularne nabożeństwo i polskie arcydzieło zbioru pieśni o Męce Pańskiej.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA