fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaKrajJutro święto gotówki!

Jutro święto gotówki!

16 sierpnia świętujemy Dzień Płacenia Gotówką. Chodzi o przypomnienie, jak ważną rolę pełni w naszym życiu gotówka i co dzięki niej zyskujemy – czytamy w apelu Instytutu Spraw Obywatelskich, pomysłodawcy akcji.

Po raz pierwszy Dzień Płacenia Gotówką niektórzy mieli okazję już obchodzić w 2022 roku. Jak się okazuje data 16 sierpnia jest stała. W przeciwieństwie na przykład do Dnia Wolności Podatkowej, obwoływanego w różnych momentach przez Centrum im. Adama Smitha – święta z okazji tego, że zaczynamy już zarabiać nie na daniny podatkowe, tylko dla siebie.

Inicjatorzy akcji Dzień Płacenia Gotówką przekonują, że ten konkretny dzień jednego z letnich miesięcy nie został wybrany przypadkowo, bowiem właśnie 16 sierpnia 1794 roku, podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, zostały w Warszawie puszczone w obieg pierwsze polskie banknoty.

Jak świętować?

W ramach tej akcji Instytut Spraw Obywatelskich (ISO) zachęca wszystkich obywateli, przedsiębiorców, instytucje publiczne i prywatne do aktywnego korzystania z gotówki.

W opinii szefa „Tygodnika Spraw Obywatelskich” Rafała Górskiego „gotówka jest… demokratyczna i nie potrzebuje żadnego dodatkowego oprogramowania czy aplikacji, żeby z niej korzystać”. Nasuwa się oczywiste pytanie, jak można obchodzić nowe i dla wielu przecież nieoczywiste święto? ISO proponuje, by robić to tak:

1. Przygotuj się. Jeśli nie masz akurat gotówki, pobierz ją z banku, bankomatu.
2. 16 sierpnia sprawdź, czy masz gotówkę w portmonetce, portfelu, kieszeni zanim wyjdziesz z domu.
3. 16 sierpnia jak najwięcej płatności dokonuj gotówką. Najlepiej wszystkich.

Co jeszcze można zrobić?

4. Podpisz petycję do władz „Broń gotówki!” (link: https://instytutsprawobywatelskich.pl/bron-gotowki/).
5. Jeśli ktoś ma ochotę i pomysł na to, może napisać swoją „gotówkową historię” i wysłać ją do redakcji „Tygodnika Spraw Obywatelskich”.
6. Poinformować o Dniu Płacenia Gotówką rodzinę, znajomych, sąsiadów itp.

Dlaczego teraz Polska Gotówkowa?

Faktycznie: jeśli ktoś nie chce, by monety i banknoty w końcu zniknęły z naszego życia gospodarczego i prywatnego, jeżeli ceni sobie prywatność oraz docenia wartość elementarnego atrybutu „wolności”, jakim jest prawo wyboru, może spróbować świętowania Dnia Płacenia Gotówką.

Również redakcja FPG24 jest całym sercem za zachowaniem gotówki i obrotu gotówkowego w gospodarce, którego przymioty opisujemy od kilku lat i to w różnych aspektach, w wielu artykułach. Warto uzmysłowić sobie zarówno korzyści wynikające z płacenia gotówką, jak i zagrożenia związane z wyłącznie z implementacją świata wyłącznie bezgotówkowego.

Nie proponujemy jednak „zawracania” na siłę biegu historii, palenia kart płatniczych, wyrzucania smartfonów itp. Jesteśmy natomiast za silną ochroną (także prawną) gotówki, zepchniętej w ostatnich latach do narożnika przez korporacyjne lobby.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA