fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajJutro święto gotówki!

Jutro święto gotówki!

16 sierpnia świętujemy Dzień Płacenia Gotówką. Chodzi o przypomnienie, jak ważną rolę pełni w naszym życiu gotówka i co dzięki niej zyskujemy – czytamy w apelu Instytutu Spraw Obywatelskich, pomysłodawcy akcji.

Po raz pierwszy Dzień Płacenia Gotówką niektórzy mieli okazję już obchodzić w 2022 roku. Jak się okazuje data 16 sierpnia jest stała. W przeciwieństwie na przykład do Dnia Wolności Podatkowej, obwoływanego w różnych momentach przez Centrum im. Adama Smitha – święta z okazji tego, że zaczynamy już zarabiać nie na daniny podatkowe, tylko dla siebie.

Inicjatorzy akcji Dzień Płacenia Gotówką przekonują, że ten konkretny dzień jednego z letnich miesięcy nie został wybrany przypadkowo, bowiem właśnie 16 sierpnia 1794 roku, podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, zostały w Warszawie puszczone w obieg pierwsze polskie banknoty.

Jak świętować?

W ramach tej akcji Instytut Spraw Obywatelskich (ISO) zachęca wszystkich obywateli, przedsiębiorców, instytucje publiczne i prywatne do aktywnego korzystania z gotówki.

W opinii szefa „Tygodnika Spraw Obywatelskich” Rafała Górskiego „gotówka jest… demokratyczna i nie potrzebuje żadnego dodatkowego oprogramowania czy aplikacji, żeby z niej korzystać”. Nasuwa się oczywiste pytanie, jak można obchodzić nowe i dla wielu przecież nieoczywiste święto? ISO proponuje, by robić to tak:

1. Przygotuj się. Jeśli nie masz akurat gotówki, pobierz ją z banku, bankomatu.
2. 16 sierpnia sprawdź, czy masz gotówkę w portmonetce, portfelu, kieszeni zanim wyjdziesz z domu.
3. 16 sierpnia jak najwięcej płatności dokonuj gotówką. Najlepiej wszystkich.

Co jeszcze można zrobić?

4. Podpisz petycję do władz „Broń gotówki!” (link: https://instytutsprawobywatelskich.pl/bron-gotowki/).
5. Jeśli ktoś ma ochotę i pomysł na to, może napisać swoją „gotówkową historię” i wysłać ją do redakcji „Tygodnika Spraw Obywatelskich”.
6. Poinformować o Dniu Płacenia Gotówką rodzinę, znajomych, sąsiadów itp.

Dlaczego teraz Polska Gotówkowa?

Faktycznie: jeśli ktoś nie chce, by monety i banknoty w końcu zniknęły z naszego życia gospodarczego i prywatnego, jeżeli ceni sobie prywatność oraz docenia wartość elementarnego atrybutu „wolności”, jakim jest prawo wyboru, może spróbować świętowania Dnia Płacenia Gotówką.

Również redakcja FPG24 jest całym sercem za zachowaniem gotówki i obrotu gotówkowego w gospodarce, którego przymioty opisujemy od kilku lat i to w różnych aspektach, w wielu artykułach. Warto uzmysłowić sobie zarówno korzyści wynikające z płacenia gotówką, jak i zagrożenia związane z wyłącznie z implementacją świata wyłącznie bezgotówkowego.

Nie proponujemy jednak „zawracania” na siłę biegu historii, palenia kart płatniczych, wyrzucania smartfonów itp. Jesteśmy natomiast za silną ochroną (także prawną) gotówki, zepchniętej w ostatnich latach do narożnika przez korporacyjne lobby.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA