Po raz pierwszy Dzień Płacenia Gotówką niektórzy mieli okazję już obchodzić w 2022 roku. Jak się okazuje data 16 sierpnia jest stała. W przeciwieństwie na przykład do Dnia Wolności Podatkowej, obwoływanego w różnych momentach przez Centrum im. Adama Smitha – święta z okazji tego, że zaczynamy już zarabiać nie na daniny podatkowe, tylko dla siebie.
Inicjatorzy akcji Dzień Płacenia Gotówką przekonują, że ten konkretny dzień jednego z letnich miesięcy nie został wybrany przypadkowo, bowiem właśnie 16 sierpnia 1794 roku, podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, zostały w Warszawie puszczone w obieg pierwsze polskie banknoty.
Jak świętować?
W ramach tej akcji Instytut Spraw Obywatelskich (ISO) zachęca wszystkich obywateli, przedsiębiorców, instytucje publiczne i prywatne do aktywnego korzystania z gotówki.
W opinii szefa „Tygodnika Spraw Obywatelskich” Rafała Górskiego „gotówka jest… demokratyczna i nie potrzebuje żadnego dodatkowego oprogramowania czy aplikacji, żeby z niej korzystać”. Nasuwa się oczywiste pytanie, jak można obchodzić nowe i dla wielu przecież nieoczywiste święto? ISO proponuje, by robić to tak:
1. Przygotuj się. Jeśli nie masz akurat gotówki, pobierz ją z banku, bankomatu.
2. 16 sierpnia sprawdź, czy masz gotówkę w portmonetce, portfelu, kieszeni zanim wyjdziesz z domu.
3. 16 sierpnia jak najwięcej płatności dokonuj gotówką. Najlepiej wszystkich.
Co jeszcze można zrobić?
4. Podpisz petycję do władz „Broń gotówki!” (link: https://instytutsprawobywatelskich.pl/bron-gotowki/).
5. Jeśli ktoś ma ochotę i pomysł na to, może napisać swoją „gotówkową historię” i wysłać ją do redakcji „Tygodnika Spraw Obywatelskich”.
6. Poinformować o Dniu Płacenia Gotówką rodzinę, znajomych, sąsiadów itp.
Dlaczego teraz Polska Gotówkowa?
Faktycznie: jeśli ktoś nie chce, by monety i banknoty w końcu zniknęły z naszego życia gospodarczego i prywatnego, jeżeli ceni sobie prywatność oraz docenia wartość elementarnego atrybutu „wolności”, jakim jest prawo wyboru, może spróbować świętowania Dnia Płacenia Gotówką.
Również redakcja FPG24 jest całym sercem za zachowaniem gotówki i obrotu gotówkowego w gospodarce, którego przymioty opisujemy od kilku lat i to w różnych aspektach, w wielu artykułach. Warto uzmysłowić sobie zarówno korzyści wynikające z płacenia gotówką, jak i zagrożenia związane z wyłącznie z implementacją świata wyłącznie bezgotówkowego.
Nie proponujemy jednak „zawracania” na siłę biegu historii, palenia kart płatniczych, wyrzucania smartfonów itp. Jesteśmy natomiast za silną ochroną (także prawną) gotówki, zepchniętej w ostatnich latach do narożnika przez korporacyjne lobby.