fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaPodatkiJuż 1 lipca zaczną obowiązywać przepisy SLIM VAT 3

Już 1 lipca zaczną obowiązywać przepisy SLIM VAT 3

Trzeci pakiet SLIM VAT wejdzie w życie z początkiem lipca. To kolejne zmiany, które mają m.in. ułatwić rozliczenia podatku od towarów i usług.

Ta nowelizacja jest już trzecią odsłoną pakietu określanego mianem SLIM VAT, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i uproszczenie rozliczeń. Skupia się ona również na doprecyzowaniu reguł, które funkcjonowały dotychczas na podstawie wypracowanej praktyki interpretacyjnej, jak było przykładowo w przypadku kursu stosowanego dla faktur korygujących.

– Podwyższono limit dla małych podatników. Po wejściu SLIM VAT 3 będzie on wynosił 2.000.000 euro (wraz z kwotą podatku). Zgodnie z zasadami określonymi w art. 2 pkt 25 lit a ustawy o VAT limit wynosi, po przeliczeniu, 9.654.000 zł. W praktyce może to oznaczać zwiększenie liczby uprawnionych do korzystania z metody kasowej oraz rozliczeń kwartalnych – wyjaśnia Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego BDO, biuro w Poznaniu.

Emilia Wolnowska podkreśla, że w dodanym art. 31b ustawy o VAT uregulowano szczegółowo zasady stosowania kursów przy fakturach korygujących. Co do zasady, zarówno przy korektach in plus oraz in minus stosuje się kurs historyczny, tj. przyjęty dla celów faktury korygowanej. Szczególne zasady przyjęto dla faktur zbiorczych dokumentujących upusty i obniżki oraz dla transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i rozliczanych na zasadzie odwrotnego obciążenia. Dodatkowo, przy transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów odstąpiono od wymogu posiadania faktury dla rozliczenia VAT naliczonego. Odliczenia VAT naliczonego zależne będzie od rozliczenia VAT należnego.

– Zmieniono również art. 42 ust. 12a ustawy o VAT dotyczący nieterminowego gromadzenia dowodów przy transakcjach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W przypadkach określonych w tym przepisie przy spełnieniu wymogów, podatnik będzie miał prawo do wykazania WDT ze stawką 0 proc. w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy – wskazuje Emilia Wolnowska.

Z wyjaśnień naszej rozmówczyni wynika także, że SLIM VAT 3 zmienia również zasady wymierzania sankcji VAT. Jest to rezultat wykonania wyroku TSUE z 15 kwietnia 2021 r. w sprawie C-935/19, który uznał polskie przepisy dotyczące wymierzania sankcji VAT za niezgodne z dyrektywą VAT w zakresie, w jakim nie ma możliwości różnicowania wysokości sankcji w zależności od okoliczności sprawy. Zrezygnowano ze sztywno określonych stawek sankcyjnych i wprowadzono widełki oraz określono przesłanki, które organ powinien wziąć pod uwagę.

– Wspomniane zmiany są jedynie przykładowymi. Trzecia odsłona pakietu SLIM VAT wprowadza również inne nowości, takie jak zwiększenie katalogu podatków, które będą mogły być regulowane z rachunku VAT, zmiany zasad odpowiedzialności solidarnej niektórych podmiotów oraz uproszczenia w stosowaniu proporcji i preproporcji – podsumowuje ekspert BDO.

 

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA