Ta nowelizacja jest już trzecią odsłoną pakietu określanego mianem SLIM VAT, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i uproszczenie rozliczeń. Skupia się ona również na doprecyzowaniu reguł, które funkcjonowały dotychczas na podstawie wypracowanej praktyki interpretacyjnej, jak było przykładowo w przypadku kursu stosowanego dla faktur korygujących.
– Podwyższono limit dla małych podatników. Po wejściu SLIM VAT 3 będzie on wynosił 2.000.000 euro (wraz z kwotą podatku). Zgodnie z zasadami określonymi w art. 2 pkt 25 lit a ustawy o VAT limit wynosi, po przeliczeniu, 9.654.000 zł. W praktyce może to oznaczać zwiększenie liczby uprawnionych do korzystania z metody kasowej oraz rozliczeń kwartalnych – wyjaśnia Emilia Wolnowska, doradca podatkowy, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego BDO, biuro w Poznaniu.
Emilia Wolnowska podkreśla, że w dodanym art. 31b ustawy o VAT uregulowano szczegółowo zasady stosowania kursów przy fakturach korygujących. Co do zasady, zarówno przy korektach in plus oraz in minus stosuje się kurs historyczny, tj. przyjęty dla celów faktury korygowanej. Szczególne zasady przyjęto dla faktur zbiorczych dokumentujących upusty i obniżki oraz dla transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i rozliczanych na zasadzie odwrotnego obciążenia. Dodatkowo, przy transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów odstąpiono od wymogu posiadania faktury dla rozliczenia VAT naliczonego. Odliczenia VAT naliczonego zależne będzie od rozliczenia VAT należnego.
– Zmieniono również art. 42 ust. 12a ustawy o VAT dotyczący nieterminowego gromadzenia dowodów przy transakcjach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W przypadkach określonych w tym przepisie przy spełnieniu wymogów, podatnik będzie miał prawo do wykazania WDT ze stawką 0 proc. w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy – wskazuje Emilia Wolnowska.
Z wyjaśnień naszej rozmówczyni wynika także, że SLIM VAT 3 zmienia również zasady wymierzania sankcji VAT. Jest to rezultat wykonania wyroku TSUE z 15 kwietnia 2021 r. w sprawie C-935/19, który uznał polskie przepisy dotyczące wymierzania sankcji VAT za niezgodne z dyrektywą VAT w zakresie, w jakim nie ma możliwości różnicowania wysokości sankcji w zależności od okoliczności sprawy. Zrezygnowano ze sztywno określonych stawek sankcyjnych i wprowadzono widełki oraz określono przesłanki, które organ powinien wziąć pod uwagę.
– Wspomniane zmiany są jedynie przykładowymi. Trzecia odsłona pakietu SLIM VAT wprowadza również inne nowości, takie jak zwiększenie katalogu podatków, które będą mogły być regulowane z rachunku VAT, zmiany zasad odpowiedzialności solidarnej niektórych podmiotów oraz uproszczenia w stosowaniu proporcji i preproporcji – podsumowuje ekspert BDO.