fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaZdrowieJuż 3 miliardy wpływów podatkowych ze sprzedaży marihuany w USA

Już 3 miliardy wpływów podatkowych ze sprzedaży marihuany w USA

Władze USA zarobiły już 3 miliardy dolarów na podatkach od sprzedaży legalnej marihuany w niektórych stanach.

Dane te dotyczą wpływów z 2021 roku, ale uwzględniono w nich tylko 11 z 18 stanów, w których marihuana jest legalna. Kolejne nie opublikowały jeszcze informacji w tym zakresie.

W obecnym roku legalizacja zostanie przeprowadzona prawdopodobnie w kolejnych 6 stanach.

Wysokość wpływów podatkowych z tego tytułu rośnie każdego roku. Gdy Waszyngton i Kolorado legalizowało marihuanę w 2014 roku, to suma pozyskanych przez administracje środków z jej sprzedaży wyniosła odpowiednio 22 i 46 milionów dolarów. W 2021 roku było to już 480 milionów w Waszyngtonie i 423 miliony dolarów w Kolorado.

W Illinois wpływy z podatku ze sprzedaży marihuany (424 miliony dolarów) ratują stanowy budżet. Prawie połowa z nich jest przeznaczana na programy leczenia zdrowia psychicznego czy naprawę szkód społecznych spowodowanych aresztowaniami za przestępstwa narkotykowe. Jedna trzecia z pozyskanych w ten sposób środków może zostać wydana na dowolne cele, w tym m.in. na spłatę zadłużenia.

nbcnews.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.
2 MIN CZYTANIA

WHO za centralnym zarządzaniem zdrowiem

Nowy tzw. traktat antypandemiczny przekazuje Światowej Organizacji Zdrowia uprawnienia do centralnego zarządzania polityką zdrowotną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pomoc dla Ukrainy spadła o 90 procent

Ostatnie miesiące przyniosły radykalny spadek dynamiki wzrostu wartości międzynarodowego wsparcia przekazywanego dla toczącej wojnę Ukrainy.
< 1 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA