fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajJuż 80 proc. polskich firm doświadcza pogorszenia warunków prowadzenia biznesu na Wschodzie

Już 80 proc. polskich firm doświadcza pogorszenia warunków prowadzenia biznesu na Wschodzie

Polscy eksporterzy mają coraz większe problemy nie tylko w miejscach ogarniętych wojną, ale również tam, gdzie przechodziły szlaki tranzytowe. Według najnowszych danych Business Centre Club już 80 proc. firm doświadcza pogorszenia warunków prowadzenia biznesu na terenie Ukrainy, Rosji i Białorusi.

– Realizacja usług na Ukrainie jest niemożliwa ze względów bezpieczeństwa, kolejni kontrahenci informują naszych członków, że czasowo zawieszają biznesy lub zamykają tam fabryki. W przypadku Białorusi, już w momencie wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy Polski, część firm zablokowała wszelkie transakcje – wskazał wiceprezes BCC Emil Miciński.

Z informacji uzyskanych z badania ankietowego przeprowadzonego wśród członków BCC wynika, że wojna w Ukrainie oraz nałożone na Rosję i Białoruś sankcje powodują, że polscy eksporterzy mają coraz większe problemy na wschodnich rynkach. I to nie tylko w miejscach ogarniętych wojną, ale również tam, gdzie przechodziły szlaki tranzytowe.

– Firmy transportowe i spedycyjne informują, że Nowy Jedwabny Szlak, który prowadził przez Białoruś, jest zamknięty. Transporty mają ogromne problemy, kolej praktycznie stoi, ponieważ dla nadawców ryzyko jest zbyt duże – mówił wiceprezes BCC. Dodał, że firmom pozostał transport morski, ale zanim zostanie on uruchomiony, minie sporo czasu. Podkreślił też, że konsekwencją problemów z płynnością dostaw będzie brak towarów i surowców oraz wstrzymywanie produkcji. – Polskie firmy kooperujące z firmami rosyjskimi już borykają się z problemami z zerwanymi łańcuchami dostaw – zaznaczył.

Z przeprowadzonej ankiety wynika również, że w wyniku mobilizacji na Ukrainie firmy działające w Polsce notują odpływ pracowników, co jest szczególnie widoczne w branży budowlanej oraz transportowej. – Warto pamiętać, że Polska ma 25 proc. udział w rynku transportowym Unii Europejskiej, co oznacza problemy z płynnością dostaw w całej Europie – zauważył Miciński. Wskazał, że na razie trudno oszacować koszty, jakie w wyniku konfliktu oraz nałożonych na Rosję sankcji poniosą polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa. Niemniej – jak podkreślił – przedsiębiorców czekają istotne zmiany w modelach biznesowych, konieczne będą też działania osłonowe dla polskich firm.

Według głównego ekonomisty BCC prof. Stanisława Gomułki należy się liczyć ze zwiększeniem liczby firm, które będą wycofywały się z Rosji w obawie przez zapowiedzianą przez wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa możliwość nacjonalizacji majątku zagranicznych firm.

– Nie wiemy, czy tak będzie, ale jest ryzyko takich działań w odwecie za sankcje nałożone na Rosję – ocenił. Zaznaczył również, że obecna sytuacja stawia pod znakiem zapytania prowadzenie jakiejkolwiek współpracy z Rosją w przyszłości, chociażby ze względu na koszt zabezpieczenia kontraktów. – Może się okazać, że koszt zabezpieczenia przewyższy planowaną marżę transakcji, co oznacza, że będzie ona nieopłacalna i w ogóle do niej nie dojdzie – wskazał.

Po rozpoczęciu 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę na agresora został nałożony szereg sankcji, m.in. doszło do zamrożenia aktywów rosyjskiego banku centralnego za granicą oraz odcięcia resortu finansów Rosji i tamtejszych firm od finansowania z rynków zachodnich. Zdecydowano o odcięciu części banków rosyjskich od systemu Swift.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA