fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaKrajJuż 80 proc. polskich firm doświadcza pogorszenia warunków prowadzenia biznesu na Wschodzie

Już 80 proc. polskich firm doświadcza pogorszenia warunków prowadzenia biznesu na Wschodzie

Polscy eksporterzy mają coraz większe problemy nie tylko w miejscach ogarniętych wojną, ale również tam, gdzie przechodziły szlaki tranzytowe. Według najnowszych danych Business Centre Club już 80 proc. firm doświadcza pogorszenia warunków prowadzenia biznesu na terenie Ukrainy, Rosji i Białorusi.

– Realizacja usług na Ukrainie jest niemożliwa ze względów bezpieczeństwa, kolejni kontrahenci informują naszych członków, że czasowo zawieszają biznesy lub zamykają tam fabryki. W przypadku Białorusi, już w momencie wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy Polski, część firm zablokowała wszelkie transakcje – wskazał wiceprezes BCC Emil Miciński.

Z informacji uzyskanych z badania ankietowego przeprowadzonego wśród członków BCC wynika, że wojna w Ukrainie oraz nałożone na Rosję i Białoruś sankcje powodują, że polscy eksporterzy mają coraz większe problemy na wschodnich rynkach. I to nie tylko w miejscach ogarniętych wojną, ale również tam, gdzie przechodziły szlaki tranzytowe.

– Firmy transportowe i spedycyjne informują, że Nowy Jedwabny Szlak, który prowadził przez Białoruś, jest zamknięty. Transporty mają ogromne problemy, kolej praktycznie stoi, ponieważ dla nadawców ryzyko jest zbyt duże – mówił wiceprezes BCC. Dodał, że firmom pozostał transport morski, ale zanim zostanie on uruchomiony, minie sporo czasu. Podkreślił też, że konsekwencją problemów z płynnością dostaw będzie brak towarów i surowców oraz wstrzymywanie produkcji. – Polskie firmy kooperujące z firmami rosyjskimi już borykają się z problemami z zerwanymi łańcuchami dostaw – zaznaczył.

Z przeprowadzonej ankiety wynika również, że w wyniku mobilizacji na Ukrainie firmy działające w Polsce notują odpływ pracowników, co jest szczególnie widoczne w branży budowlanej oraz transportowej. – Warto pamiętać, że Polska ma 25 proc. udział w rynku transportowym Unii Europejskiej, co oznacza problemy z płynnością dostaw w całej Europie – zauważył Miciński. Wskazał, że na razie trudno oszacować koszty, jakie w wyniku konfliktu oraz nałożonych na Rosję sankcji poniosą polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa. Niemniej – jak podkreślił – przedsiębiorców czekają istotne zmiany w modelach biznesowych, konieczne będą też działania osłonowe dla polskich firm.

Według głównego ekonomisty BCC prof. Stanisława Gomułki należy się liczyć ze zwiększeniem liczby firm, które będą wycofywały się z Rosji w obawie przez zapowiedzianą przez wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa możliwość nacjonalizacji majątku zagranicznych firm.

– Nie wiemy, czy tak będzie, ale jest ryzyko takich działań w odwecie za sankcje nałożone na Rosję – ocenił. Zaznaczył również, że obecna sytuacja stawia pod znakiem zapytania prowadzenie jakiejkolwiek współpracy z Rosją w przyszłości, chociażby ze względu na koszt zabezpieczenia kontraktów. – Może się okazać, że koszt zabezpieczenia przewyższy planowaną marżę transakcji, co oznacza, że będzie ona nieopłacalna i w ogóle do niej nie dojdzie – wskazał.

Po rozpoczęciu 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę na agresora został nałożony szereg sankcji, m.in. doszło do zamrożenia aktywów rosyjskiego banku centralnego za granicą oraz odcięcia resortu finansów Rosji i tamtejszych firm od finansowania z rynków zachodnich. Zdecydowano o odcięciu części banków rosyjskich od systemu Swift.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.