fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatJuż nie tak łatwo być migrantem w Szwecji

Już nie tak łatwo być migrantem w Szwecji

Szwedzka Agencja Migracyjna radykalnie zwiększyła liczbę decyzji, w których odmawia pozwolenia na pobyt w kraju osobom będącym obywatelami innych państw.

W pierwszej połowie obecnego roku Szwedzka Agencja Migracyjna wycofała 6 tysięcy pozwoleń na pobyt. Oznacza to, że podobnych decyzji było trzy razy więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Dlaczego Szwedzi wydalają migrantów?

Najczęściej pozwolenia cofano, ponieważ ich posiadacz nie przebywał już na terenie Szwecji.

Powyższe kroki  są efektem działań rządu zainicjowanych pod koniec 2022 roku. Zgodnie z nimi władze zobowiązały służby migracyjne do bardziej rygorystycznego podchodzenia do zezwoleń, które są wykorzystywane niezgodnie z ich przeznaczeniem. Chodzi tu głównie o otrzymywane przez obcokrajowców pozwolenia na pobyt, podczas którego deklarują chęć podjęcia studiów na szwedzkich uczelniach, a potem faktycznie wykorzystują je do innych celów.

Jak poradzić sobie z migrantami i nie obrazić UE?

Kwestie związane z migracją są jednym z najważniejszych punktów porozumienia centroprawicowej koalicji rządzącej Szwecją. Zgodnie z umową obowiązującą między mającymi większość w parlamencie ugrupowaniami, Sztokholm kształtuje politykę migracyjną na podstawie minimalnych wymagań narzuconych przez Unię Europejską przy jednoczesnym stosowaniu się do zawartych już umów i konwencji międzynarodowych.

thelocal.se

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA