fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatJuż nie tak łatwo być migrantem w Szwecji

Już nie tak łatwo być migrantem w Szwecji

Szwedzka Agencja Migracyjna radykalnie zwiększyła liczbę decyzji, w których odmawia pozwolenia na pobyt w kraju osobom będącym obywatelami innych państw.

W pierwszej połowie obecnego roku Szwedzka Agencja Migracyjna wycofała 6 tysięcy pozwoleń na pobyt. Oznacza to, że podobnych decyzji było trzy razy więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Dlaczego Szwedzi wydalają migrantów?

Najczęściej pozwolenia cofano, ponieważ ich posiadacz nie przebywał już na terenie Szwecji.

Powyższe kroki  są efektem działań rządu zainicjowanych pod koniec 2022 roku. Zgodnie z nimi władze zobowiązały służby migracyjne do bardziej rygorystycznego podchodzenia do zezwoleń, które są wykorzystywane niezgodnie z ich przeznaczeniem. Chodzi tu głównie o otrzymywane przez obcokrajowców pozwolenia na pobyt, podczas którego deklarują chęć podjęcia studiów na szwedzkich uczelniach, a potem faktycznie wykorzystują je do innych celów.

Jak poradzić sobie z migrantami i nie obrazić UE?

Kwestie związane z migracją są jednym z najważniejszych punktów porozumienia centroprawicowej koalicji rządzącej Szwecją. Zgodnie z umową obowiązującą między mającymi większość w parlamencie ugrupowaniami, Sztokholm kształtuje politykę migracyjną na podstawie minimalnych wymagań narzuconych przez Unię Europejską przy jednoczesnym stosowaniu się do zawartych już umów i konwencji międzynarodowych.

thelocal.se

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA