fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaArchiwumJuż za tydzień jesienna odsłona 7. edycji Kongresu 590 w Rzeszowie!

Już za tydzień jesienna odsłona 7. edycji Kongresu 590 w Rzeszowie!

17 i 18 listopada dbędzie się druga odsłona 7. edycji Kongresu 590, który objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Goście imprezy, która już na trwałe wpisała się do kalendarza najważniejszych wydarzeń gospodarczych, spotkają się w stolicy Podkarpacia, na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Tradycyjnie głównym punktem pierwszego dnia imprezy będzie uroczysta gala wręczenia Narody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie dwóch dni uczestnicy Kongresu 590 będą mogli wziąć udział w wielu interesujących debatach z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów. Szczególne miejsce w programie imprezy zajmie Forum Polsko-Ukraińskie.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie przyznawane raz do roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Inicjatywa ta towarzyszy Kongresowi 590 od pierwszej edycji. Przez ten czas zmieniała swoją formułę, jednak cel przyznawania Nagrody pozostał ten sam – wspieranie polskich przedsiębiorców i wyróżnianie tych najlepszych. Zostają nią uhonorowane podmioty, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm. Wyróżnienia przyznawane są w pięciu głównych kategoriach: Lider małych i średnich przedsiębiorstw; Narodowy Sukces; Międzynarodowy Sukces; Odpowiedzialny Biznes i Firma Rodzinna oraz w dwóch kategoriach specjalnych: Badania+Rozwój oraz STARTUP_PL.

Podczas tegorocznej imprezy odbędzie się Forum Polsko-Ukraińskie zorganizowane we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą. Zaproszeni eksperci porozmawiają na tematy dot. rynku pracy, gospodarki i ekonomii społecznej szukając odpowiedzi na pytania czy największa fala uchodźców z Ukrainy jest już za nami, jak efektywnie wykorzystać potencjał i kompetencje, jakimi dysponują uchodźcy oraz w jaki sposób polski rząd i organizacje biznesowe mogą pomóc ukraińskim MŚP w relokacji ich biznesów, a także jak możemy wykorzystać tę sytuacje do zwiększenia współpracy polsko-ukraińskiej.

Jednym z kluczowych zagadnień, poruszanych w czasie Kongresu 590, będzie bezpieczeństwo energetyczne krajów naszego regionu oraz całej Europy, szczególnie w kontekście napaści Rosji na Ukrainę oraz związanego z tą agresją kryzysu na rynkach energii.

W panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski a polityka Unii Europejskiej” wezmą udział: Marek Suski, poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych; Paweł Sałek, Doradca Prezydenta RP; Tomasz Siwak, Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych ENEA S.A.; prof. Władysław Mielczarski, Instytut Elektroenergetyki, Politechnika Łódzka. Moderatorem będzie Andrzej Bondyra, Wiceprezes Agencji Rynku Energii.

Ale bezpieczeństwo to temat wykraczający dużo dalej poza obszar energetyczny. Dlatego uczestnicy panelu „Polska i Europa w obliczu wojny”, zaplanowanego na drugi dzień Kongresu, będą rozmawiać o tym, jak agresja Rosji na Ukrainę radykalnie zmieniła postrzeganie w Europie kwestii wojny. Europejczycy, którzy do niedawna uważali konflikty zbrojne za element przeszłości, teraz zrozumieli, że jest to niestety część rzeczywistości, a Europa Środkowo-Wschodnia to region szczególnie narażony na wstrząsy. Paneliści spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak obecna sytuacja zmienia nasz kontynent. W dyskusji wezmą udział: gen. Dariusz Wroński, ekspert ds. bezpieczeństwa; Alexander Lanoszka, politolog Waterloo University; Peter Rough, Hudson University oraz Anthony Kim, ekspert Heritage Foundation.

Zmianom geopolitycznym zachodzącym w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wymiernym zagrożeniom wynikających z agresywnej polityki Rosji poświęcony będzie panel „Architektura bezpieczeństwa Trójmorza”. Eksperci, wśród których są: Krzysztof Szczerski, były Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; Anthony Kim, ekspert Heritage Foundation; David Stulik, Center for Security Policy oraz Daniel Kochis, Margaret Thatcher Center for Freedom, odpowiedzą na pytanie czy jesteśmy bezpieczni jako region i poszczególne kraje. Panel poprowadzi dziennikarz Agaton Koziński.

Toczący się u granic Unii Europejskiej konflikt unaocznił także zagrożenia, przed którymi stoimy jako społeczeństwo. Dlatego tak istotny będzie panel „Powszechna obrona cywilna – stan obecny i pożądany”, zaplanowany na pierwszy dzień Kongresu. Paneliści rozmawiać będą o wyzwaniach, jakie stoją przed ludnością cywilną w czasie sytuacji kryzysowych.

Natomiast o tym, czy mamy koniec świata, jaki znaliśmy przez 30 lat, dowiemy się słuchając wystąpienia dr Jacka Bartosiaka, stratega i geopolityka, Strategy & Future.

Oprócz tematów związanych z gospodarką, bezpieczeństwem i sytuacją geopolityczną, spora część debat dotyczyć będzie polityki społecznej, zdiagnozowanych problemów i stojących przed nią wyzwań. W tym kontekście kluczowa staje się rola kobiet i wsparcie rodziny w różnych obszarach. Zaproszeni eksperci poszukają odpowiedzi na pytania jak budować rynek pracy przyjazny rodzinie, czy państwu polskiemu dalej opłaca się inwestowanie w rodzinę oraz czy czeka nas społeczeństwo ludzi samotnych.

Wszystkie panele i wystąpienia transmitowane będą na żywo na stronie kongres590.pl.

  • Partner Samorządowy: Województwo Podkarpackie.
  • Partnerzy Strategiczni: Enea S.A., PGE S.A. i PKN ORLEN S.A.
  • Partnerzy Główni Plus: PKO Bank Polski, Grupa PZU i Grupa TAURON.
  • Partner Główny: Bank Pekao S.A.

Materiał opublikowany w ramach patronatu medialnego
„Forum Polskiej Gospodarki”

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na czterech scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.
3 MIN CZYTANIA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA