fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKampania Trumpa zyskuje poparcie dzięki nowej wersji umowy NAFTA

Kampania Trumpa zyskuje poparcie dzięki nowej wersji umowy NAFTA

Kampania Donalda Trumpa ma na koncie pierwsze odczuwalne zwycięstwo, jakim jest umowa handlowa między USA, Meksykiem i Kanadą. Administracja prezydenta używa go przeciwko potencjalnym przeciwnikom.

Pakt, który zastępuje północnoamerykańską umowę o wolnym handlu, której Trump długo się sprzeciwiał, jest postrzegany jako wypełnienie obietnicy z poprzedniej kampanii, że prezydent dokona renegocjacji „złych umów handlowych”. Sztab Trumpa zwraca uwagę, że domniemany kandydat z ramienia Demokratów Joe Biden, jako senator z Delaware zagłosował z 1993 roku na NAFTA i używa tego do promowania się na twórcę miejsc pracy w USA.

– Prezydent Trump obiecał postawić Amerykę na pierwszym miejscu i pozbyć się zabójczej dla miejsc pracy NAFTA Bidena. Dotrzymał obietnicy – powiedziała Abigail Marone ze sztabu wyborczego Donalda Trumpa. – Kiedy Biden głosował na NAFTA, powiedział, że obawy Amerykanów związane z utratą miejsc pracy były mocno przesadzone, ale podobnie jak w przypadku wszystkich innych rzeczy w swoim życiu, mylił się.

Przedstawiciele sztabu urzędującego prezydenta cytują badanie, w którym stwierdzono, że NAFTA „przesiedliła” 850 000 miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. – Dzięki zdecydowanemu przywództwu prezydenta Trumpa porozumienie będzie oznaczało większy wzrost gospodarczy, więcej miejsc pracy dla amerykańskich pracowników i sprawiedliwszy handel dla naszego kraju – powiedziała w oświadczeniu sekretarz prasowa Białego Domu Kayleigh McEnany. – Prezydent Trump dotrzymał obietnicy danej amerykańskim producentom, rolnikom, przedsiębiorstwom i pracownikom.

Umowa handlowa jest zwycięstwem, do którego doszło podczas lata, które zapowiada się dla Trumpa jako szczególnie trudne. Dyrektor generalny spółdzielni mleczarskiej FarmFirst uznał jej wdrożenie za „powód do świętowania”. Szef Stowarzyszenia Liderów Branży Detalicznej powiedział, że umowa „wzmacnia dwie nasze najważniejsze relacje handlowe i daje detalistom pewność inwestowania, planowania przyszłości, tworzenia miejsc pracy i zapewniania konsumentom możliwie najszerszego wyboru niedrogich i wysokiej jakości produktów”.

Krytycy nazwali USMCA (United States Mexico Canada Agreement) łagodną, protekcjonistyczną wersją NAFTA. – Po raz pierwszy w historii Ameryki wprowadzamy umowę handlową, która ogranicza wolny handel i ogranicza wzrost gospodarczy -zaprotestował senator Pat Toomey, republikanin z Pensylwanii. – W przeciwieństwie do swojego poprzednika NAFTA, USMCA zawiera wiele protekcjonistycznych przepisów, które mają na celu ograniczenie wymiany towarów między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem.

Toomey nazwał to „porozumieniem antymonopolowym” w artykule opublikowanym w Wall Street Journal pod koniec 2019, w którym ostro krytykował wzrost taryf. Jednak USMCA z łatwością przeszło w Senacie wynikiem 89 do 10 głosów, a Toomey był jedynym republikaninem, który głosował przeciw i jedynym senatorem, który sprzeciwił się porozumieniu w powołując się na jego niezgodność z zasadą wolnego handlu. Przeciw głosował także senator Bernie Sanders, który zdaniem Trumpa podziela jego poglądy na handel, podobnie jak trzej inni Demokraci, którzy bezskutecznie starali się o nominację partii na prezydenta.

NAFTA była pierwotnie negocjowana przez George’a H.W. Busha, ale to Bill Clinton doprowadził do jej zatwierdzenia przez Kongres. Choć przeszła przy wsparciu obu partii, w efekcie powstała sprzeciwiająca jej się koalicja lewicowo-prawicowa, w której skład wchodzili populista Ross Perot, który ostrzegał przed „donośnym dźwiękiem odsysania” miejsc pracy opuszczających kraj po jej uchwaleniu, oraz Pat Buchanan – obaj są uważani za ideologicznych prekursorów Trumpa.

NAFTA była jednym z głównych argumentów, jakich Trump używał przeciwko Hillary Clinton podczas kampanii w 2016 roku, nazywając ją najgorszą umową handlową, jaką kiedykolwiek wynegocjowano. Sprzeciwiał się także partnerstwu trans-pacyficznemu i obiecał taryfy celne dla Chin, dopóki Pekin nie otworzy się na więcej towarów z USA. Negocjacje handlowe z Chinami nie zostały zakończone.

Te „populistyczne postawy nacjonalistyczne” były odejściem od niedawnej republikańskiej ortodoksji w dziedzinie handlu, która pomogła mu przebić się w Pasie Rdzy, podbijając stany, które nie głosowały na republikanina na prezydenta od czasów Ronalda Reagana.

Źródło: W. James Antle III/Washington Examiner

 

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA