fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatKanada chce przekazać Ukrainie majątek rosyjskiego miliardera

Kanada chce przekazać Ukrainie majątek rosyjskiego miliardera

Władze w Ottawie zamierzają skonfiskować majątek Romana Abramowicza, a następnie przekazać go na odbudowę Ukrainę.

Szefowa kanadyjskiej dyplomacji Mélanie Joly zapowiedziała przejęcie przez rząd majątku jednego z najbardziej znanych rosyjskich oligarchów. Roman Abramowicz posiadał udziały w stalowniach znajdujących się w miastach Calgary i Regina.

Zgodnie z zapowiedzią rządu, konfiskata ma dotyczyć aktywów spółki Granite Capital Holdings Ltd o wartości 26 mld dolarów. Następnie mają one zostać przekazane na odbudowę Ukrainy.

Wiele państw Zachodu zamroziło majątki Rosjan po inwazji tego kraju na Ukrainę. Jednak jeszcze nigdzie nie podjęto decyzji o ich całkowitej konfiskacie i oddaniu Ukrainie zmagającej się z agresją Moskwy.

Podobne działanie rodzi wiele wątpliwości prawnych. Mrożenie majątków ma wymóc presję na Rosję – aby ta np. zakończyła działania wojenne – po czym zamierza się je zwrócić pierwotnym właścicielom. Nie będzie to możliwe, jeżeli fundusze zostaną przekazane rządowi w Kijowie. Moskwa może też wtedy przeprowadzić działania odwetowe i przejąć majątek kanadyjskich obywateli czy firm.

Kanada bardzo radykalnie podchodzi do sankcji wymierzonych w Rosję. Po zajęciu przez ten kraj Krymu w 2014 roku wprowadziła ograniczenia wymierzone w 2100 rosyjskich firm i osób. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie dodano 1500 kolejnych.

Ukraińcy są jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w Kanadzie. W poprzednim roku było ich tam ok. 1,3 miliona.

international.gc.ca. cbc.ca

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już na wojnę tyle, ile Polska wyda w tym roku na… wszystko!

Rosja wydała już na działania zbrojne na Ukrainie ponad 200 miliardów dolarów, a koszty poniesione przez całą gospodarkę tego kraju będą wielokrotnie wyższe.
< 1 MIN CZYTANIA