Władze w Ottawie zamierzają skonfiskować majątek Romana Abramowicza, a następnie przekazać go na odbudowę Ukrainę.

Szefowa kanadyjskiej dyplomacji Mélanie Joly zapowiedziała przejęcie przez rząd majątku jednego z najbardziej znanych rosyjskich oligarchów. Roman Abramowicz posiadał udziały w stalowniach znajdujących się w miastach Calgary i Regina.

Zgodnie z zapowiedzią rządu, konfiskata ma dotyczyć aktywów spółki Granite Capital Holdings Ltd o wartości 26 mld dolarów. Następnie mają one zostać przekazane na odbudowę Ukrainy.

Wiele państw Zachodu zamroziło majątki Rosjan po inwazji tego kraju na Ukrainę. Jednak jeszcze nigdzie nie podjęto decyzji o ich całkowitej konfiskacie i oddaniu Ukrainie zmagającej się z agresją Moskwy.

Podobne działanie rodzi wiele wątpliwości prawnych. Mrożenie majątków ma wymóc presję na Rosję – aby ta np. zakończyła działania wojenne – po czym zamierza się je zwrócić pierwotnym właścicielom. Nie będzie to możliwe, jeżeli fundusze zostaną przekazane rządowi w Kijowie. Moskwa może też wtedy przeprowadzić działania odwetowe i przejąć majątek kanadyjskich obywateli czy firm.

Kanada bardzo radykalnie podchodzi do sankcji wymierzonych w Rosję. Po zajęciu przez ten kraj Krymu w 2014 roku wprowadziła ograniczenia wymierzone w 2100 rosyjskich firm i osób. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie dodano 1500 kolejnych.

Ukraińcy są jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w Kanadzie. W poprzednim roku było ich tam ok. 1,3 miliona.

international.gc.ca. cbc.ca

Poprzedni artykułRosja uruchamia potężne pola gazowe, aby zaopatrzyć Chiny
Następny artykułGranatnik z Ukrainy i łapówka z Kataru