fbpx
środa, 13 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatKanada chce przekazać Ukrainie majątek rosyjskiego miliardera

Kanada chce przekazać Ukrainie majątek rosyjskiego miliardera

Władze w Ottawie zamierzają skonfiskować majątek Romana Abramowicza, a następnie przekazać go na odbudowę Ukrainę.

Szefowa kanadyjskiej dyplomacji Mélanie Joly zapowiedziała przejęcie przez rząd majątku jednego z najbardziej znanych rosyjskich oligarchów. Roman Abramowicz posiadał udziały w stalowniach znajdujących się w miastach Calgary i Regina.

Zgodnie z zapowiedzią rządu, konfiskata ma dotyczyć aktywów spółki Granite Capital Holdings Ltd o wartości 26 mld dolarów. Następnie mają one zostać przekazane na odbudowę Ukrainy.

Wiele państw Zachodu zamroziło majątki Rosjan po inwazji tego kraju na Ukrainę. Jednak jeszcze nigdzie nie podjęto decyzji o ich całkowitej konfiskacie i oddaniu Ukrainie zmagającej się z agresją Moskwy.

Podobne działanie rodzi wiele wątpliwości prawnych. Mrożenie majątków ma wymóc presję na Rosję – aby ta np. zakończyła działania wojenne – po czym zamierza się je zwrócić pierwotnym właścicielom. Nie będzie to możliwe, jeżeli fundusze zostaną przekazane rządowi w Kijowie. Moskwa może też wtedy przeprowadzić działania odwetowe i przejąć majątek kanadyjskich obywateli czy firm.

Kanada bardzo radykalnie podchodzi do sankcji wymierzonych w Rosję. Po zajęciu przez ten kraj Krymu w 2014 roku wprowadziła ograniczenia wymierzone w 2100 rosyjskich firm i osób. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie dodano 1500 kolejnych.

Ukraińcy są jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w Kanadzie. W poprzednim roku było ich tam ok. 1,3 miliona.

international.gc.ca. cbc.ca

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA