fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaŚwiatKanada wyemituje obligacje, aby zebrać fundusze na pomoc Ukrainie

Kanada wyemituje obligacje, aby zebrać fundusze na pomoc Ukrainie

Premier Kanady zapowiedział szereg działań swojego rządu, które mają na celu zwiększenie pomocy dla Ukrainy.

Justin Trudeau deklarację wsparcia dla Ukrainy wygłosił podczas Kongresu Ukraińsko-Kanadyjskiego, który odbył się w mieście Winnipeg, w prowincji Manitoba. Szef kanadyjskiego rządu oznajmił, że jego administracja wyemituje 5-letnie obligacje. Pozyskane z nich środki trafią na Ukrainę za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Będą przeznaczone na podstawowe potrzeby funkcjonowania państwa, jak np. na wypłatę emerytur. Do tej pory Ukraina dostała od Kanady 2 miliardy dolarów pomocy oraz m.in. wsparcie w postaci wozów pancernych.

Nie podano jeszcze wartości papierów, które zostaną wyemitowane. Będą je mogły kupić zarówno krajowe, jak i zagraniczne instytucje finansowe.

Ponadto Kanada wprowadziła sankcje na 35 kolejnych obywateli Rosji. Są to osoby związane z Gazpromem. W sumie od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę Ottawa nałożyła już ograniczenia na 1400 osób i podmiotów z Federacji Rosyjskiej.

Justin Trudeau zachęca też ukraińskich naukowców do przyjazdu do Kanady. Jego zdaniem, po zakończeniu wojny, będą stanowić nieocenioną pomoc w odbudowie swego kraju.

Od rozpoczęcia wojny do Kanady przybyło 105 tysięcy Ukraińców.

pm.gc.ca, tvnews.ca, cbc.ca

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA