Premier Kanady zapowiedział szereg działań swojego rządu, które mają na celu zwiększenie pomocy dla Ukrainy.

Justin Trudeau deklarację wsparcia dla Ukrainy wygłosił podczas Kongresu Ukraińsko-Kanadyjskiego, który odbył się w mieście Winnipeg, w prowincji Manitoba. Szef kanadyjskiego rządu oznajmił, że jego administracja wyemituje 5-letnie obligacje. Pozyskane z nich środki trafią na Ukrainę za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Będą przeznaczone na podstawowe potrzeby funkcjonowania państwa, jak np. na wypłatę emerytur. Do tej pory Ukraina dostała od Kanady 2 miliardy dolarów pomocy oraz m.in. wsparcie w postaci wozów pancernych.

Nie podano jeszcze wartości papierów, które zostaną wyemitowane. Będą je mogły kupić zarówno krajowe, jak i zagraniczne instytucje finansowe.

Ponadto Kanada wprowadziła sankcje na 35 kolejnych obywateli Rosji. Są to osoby związane z Gazpromem. W sumie od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę Ottawa nałożyła już ograniczenia na 1400 osób i podmiotów z Federacji Rosyjskiej.

Justin Trudeau zachęca też ukraińskich naukowców do przyjazdu do Kanady. Jego zdaniem, po zakończeniu wojny, będą stanowić nieocenioną pomoc w odbudowie swego kraju.

Od rozpoczęcia wojny do Kanady przybyło 105 tysięcy Ukraińców.

pm.gc.ca, tvnews.ca, cbc.ca

Poprzedni artykułIle firm działa w Polsce?
Następny artykułPaweł Szczeszek: Rosja nie zatrzyma Zielonego Zwrotu [WYWIAD]