fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKara śmierci za korupcję dla chińskiego ministra, który… miał walczyć z korupcją

Kara śmierci za korupcję dla chińskiego ministra, który… miał walczyć z korupcją

Sąd skazał na najwyższy wymiar kary Fu Zhenghua, który jeszcze dwa lata temu pełnił funkcję ministra sprawiedliwości Chin.

Wyrok kary śmierci w zawieszeniu na byłego ministra sprawiedliwości Chin wydał sąd w miejscowości Changchun. Faktycznie oznacza on dożywocie.

Fu Zhenghua podczas lipcowej rozprawy przyznał się do zarzucanych mu czynów. Oskarżono go o przyjęcie niedozwolonych korzyści majątkowych o łącznej wartości 117 milionów juanów (prawie 15 milionów dolarów).

W ostatnich miesiącach wyroki za korupcję usłyszeli także trzej inni wysoko postawieni chińscy politycy, którzy pełnili funkcje szefów policji w różnych regionach kraju. Powszechnie uważa się, że są to działania będące wynikiem zakulisowych gier politycznych przez zbliżającym się kongresem Komunistycznej Partii Chin. Obecny przywódca Państwa Środka Xi Jinping ma zostać wybrany na nim na trzecią kadencję. Skazane osoby były postrzegane jako jego polityczni rywale.

Fu Zhenghua swoją karierę polityczną budował w resortach siłowych. Od 2010 roku pełnił kolejno funkcje: szefa biura bezpieczeństwa publicznego w Pekinie, wiceministra resortu bezpieczeństwa, a w latach 2018-2020 ministra sprawiedliwości. Na tym ostatnim stanowisku jego głównym zadaniem była walka z korupcją, za której dopuszczenie się sam został ostatecznie skazany.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA