Sąd skazał na najwyższy wymiar kary Fu Zhenghua, który jeszcze dwa lata temu pełnił funkcję ministra sprawiedliwości Chin.

Wyrok kary śmierci w zawieszeniu na byłego ministra sprawiedliwości Chin wydał sąd w miejscowości Changchun. Faktycznie oznacza on dożywocie.

Fu Zhenghua podczas lipcowej rozprawy przyznał się do zarzucanych mu czynów. Oskarżono go o przyjęcie niedozwolonych korzyści majątkowych o łącznej wartości 117 milionów juanów (prawie 15 milionów dolarów).

W ostatnich miesiącach wyroki za korupcję usłyszeli także trzej inni wysoko postawieni chińscy politycy, którzy pełnili funkcje szefów policji w różnych regionach kraju. Powszechnie uważa się, że są to działania będące wynikiem zakulisowych gier politycznych przez zbliżającym się kongresem Komunistycznej Partii Chin. Obecny przywódca Państwa Środka Xi Jinping ma zostać wybrany na nim na trzecią kadencję. Skazane osoby były postrzegane jako jego polityczni rywale.

Fu Zhenghua swoją karierę polityczną budował w resortach siłowych. Od 2010 roku pełnił kolejno funkcje: szefa biura bezpieczeństwa publicznego w Pekinie, wiceministra resortu bezpieczeństwa, a w latach 2018-2020 ministra sprawiedliwości. Na tym ostatnim stanowisku jego głównym zadaniem była walka z korupcją, za której dopuszczenie się sam został ostatecznie skazany.

BBC

Poprzedni artykułStrumień rosyjskiej ropy płynie do Chin coraz szerzej
Następny artykułFirmy przenoszą produkcję z Europy do… USA