fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatKara śmierci za korupcję dla chińskiego ministra, który… miał walczyć z korupcją

Kara śmierci za korupcję dla chińskiego ministra, który… miał walczyć z korupcją

Sąd skazał na najwyższy wymiar kary Fu Zhenghua, który jeszcze dwa lata temu pełnił funkcję ministra sprawiedliwości Chin.

Wyrok kary śmierci w zawieszeniu na byłego ministra sprawiedliwości Chin wydał sąd w miejscowości Changchun. Faktycznie oznacza on dożywocie.

Fu Zhenghua podczas lipcowej rozprawy przyznał się do zarzucanych mu czynów. Oskarżono go o przyjęcie niedozwolonych korzyści majątkowych o łącznej wartości 117 milionów juanów (prawie 15 milionów dolarów).

W ostatnich miesiącach wyroki za korupcję usłyszeli także trzej inni wysoko postawieni chińscy politycy, którzy pełnili funkcje szefów policji w różnych regionach kraju. Powszechnie uważa się, że są to działania będące wynikiem zakulisowych gier politycznych przez zbliżającym się kongresem Komunistycznej Partii Chin. Obecny przywódca Państwa Środka Xi Jinping ma zostać wybrany na nim na trzecią kadencję. Skazane osoby były postrzegane jako jego polityczni rywale.

Fu Zhenghua swoją karierę polityczną budował w resortach siłowych. Od 2010 roku pełnił kolejno funkcje: szefa biura bezpieczeństwa publicznego w Pekinie, wiceministra resortu bezpieczeństwa, a w latach 2018-2020 ministra sprawiedliwości. Na tym ostatnim stanowisku jego głównym zadaniem była walka z korupcją, za której dopuszczenie się sam został ostatecznie skazany.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA