fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatKaraibska afera wizowa: dziesiątki tysięcy osób kupiło sobie wjazd do UE

Karaibska afera wizowa: dziesiątki tysięcy osób kupiło sobie wjazd do UE

Karaibskie państwa masowo sprzedawały swoje paszporty zamożnym ludziom z całego świata, którzy w ten sposób kupowali sobie możliwość wjazdu do Unii Europejskiej.

Raport na temat procederu zakupu wiz w karaibskich krajach przedstawiła Komisja Europejska. Wcześniej afera została obszernie opisana w publikacji „Dominica: Passports of the Caribbean” powstałej w wyniku dziennikarskiego śledztwa prowadzonego m.in. przez brytyjskiego „Guardiana”. 

100 tysięcy dolarów za wjazd do UE

Zgodnie z zawartymi w tych publikacjach wnioskami państwa położone u wybrzeży Morza Karaibskiego pozwalały obywatelom innych krajów na zakup paszportów. Ceny dokumentu zaczynały się od 100 tysięcy dolarów, a korzystali z nich szczególnie chętnie obywatele takich państw jak Rosja, Iran, Chiny, Syria, Jemen, Irak, Nigeria czy Libia. 

Według Komisji Europejskiej władze takich krajów jak Antigua i Barbuda, Grenada, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia oraz Dominika wydały w ostatnich latach 88 tysięcy takich paszportów. Na przykład licząca 70 tysięcy mieszkańców Dominika przyznała ich 34,5 tysiąca. Nabywcy dokumentów nie muszą tam posiadać nieruchomości ani nawet regularnie odwiedzać „swojego” nowego kraju. 

Większość z wymienionych krajów posiada umowy o ruchu bezwizowym z Unią Europejską, które pozwalają na przebywanie ich obywateli na terytorium UE przez 90 dni w roku. 

Bruksela twierdzi, że ten proceder stanowi otwarte drzwi do możliwości przedostania się do Unii niepożądanych osób, w tym dopuszczających się przestępstw gospodarczych. 

Komisja Europejska zapowiedziała podjęcie kroków, które mają zablokować te możliwości. 

Guardian
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA