fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEkologiaKary za niewinność?

Kary za niewinność?

Producentom napojów grożą wysokie kary za brak zbierania butelek.

Ustawa o jednorazowym plastiku przewiduje kary dla producentów napojów, którzy nie będą zbierać zużytych opakowań po napojach. Czwartkowa „Rzeczpospolita” wyjaśnia, że czarny scenariusz może się ziścić, jeśli ustawa SUP wejdzie przed ustawą kaucyjną.

„Powinny wejść w życie obie naraz, ale jeśli wejdzie tylko ustawa SUP, to wprowadzi kary dla producentów napojów za niewystarczające poziomy zebranych opakowań po napojach, czyli starych butelek plastikowych i puszek, ale nie da narzędzi do poprawienia skuteczności tych zbiórek” – pisze dziennik.

Problem polega na tym, że te narzędzia ma wprowadzić ustawa kaucyjna, której losy są nieznane. Kary przewidziane w omawianej ustawie SUP są bardzo surowe i dla dużych producentów liczone byłyby w milionach złotych. Rozmówczyni „Rz” Paulina Kaczmarek, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju w grupie spółek Danone wskazuje, że kara przy założeniu zerowej zbiórki dla producenta wprowadzającego 1 tys. ton opakowań mogłaby wynieść nawet 770 tys. zł. Co więcej – ekspertka dodaje, że 1 tys. opakowań to poziom wprowadzany przez małe firmy, a nie gigantów.

Jak dotąd nie wiadomo, co dalej z ustawą kaucyjną. „Rzeczpospolita” wyjaśnia, że nawet jeśli wkrótce zostanie ona przyjęta przez rząd, to prace nad nią może opóźnić obowiązkowy czas notyfikacji, kiedy to Komisja Europejska może oceniać rozwiązania przyjmowane na poziomie krajowym.

Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA