fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaKary za niewinność?

Kary za niewinność?

Producentom napojów grożą wysokie kary za brak zbierania butelek.

Ustawa o jednorazowym plastiku przewiduje kary dla producentów napojów, którzy nie będą zbierać zużytych opakowań po napojach. Czwartkowa „Rzeczpospolita” wyjaśnia, że czarny scenariusz może się ziścić, jeśli ustawa SUP wejdzie przed ustawą kaucyjną.

„Powinny wejść w życie obie naraz, ale jeśli wejdzie tylko ustawa SUP, to wprowadzi kary dla producentów napojów za niewystarczające poziomy zebranych opakowań po napojach, czyli starych butelek plastikowych i puszek, ale nie da narzędzi do poprawienia skuteczności tych zbiórek” – pisze dziennik.

Problem polega na tym, że te narzędzia ma wprowadzić ustawa kaucyjna, której losy są nieznane. Kary przewidziane w omawianej ustawie SUP są bardzo surowe i dla dużych producentów liczone byłyby w milionach złotych. Rozmówczyni „Rz” Paulina Kaczmarek, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju w grupie spółek Danone wskazuje, że kara przy założeniu zerowej zbiórki dla producenta wprowadzającego 1 tys. ton opakowań mogłaby wynieść nawet 770 tys. zł. Co więcej – ekspertka dodaje, że 1 tys. opakowań to poziom wprowadzany przez małe firmy, a nie gigantów.

Jak dotąd nie wiadomo, co dalej z ustawą kaucyjną. „Rzeczpospolita” wyjaśnia, że nawet jeśli wkrótce zostanie ona przyjęta przez rząd, to prace nad nią może opóźnić obowiązkowy czas notyfikacji, kiedy to Komisja Europejska może oceniać rozwiązania przyjmowane na poziomie krajowym.

Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA