fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieKatastrofalne skutki pandemii i wojny na psychikę

Katastrofalne skutki pandemii i wojny na psychikę

Psychologowie i psychiatrzy ostrzegają, by przy całym – szczerym i niezbędnym – zaangażowaniu w pomoc ukraińskim rodzinom jednocześnie chronić swoją psychikę. Skutki permanentnego, dwuletniego już napięcia wywołanego przez pandemię koronawirusa, a teraz przedłużonego przez niepewność, co do rozwoju wojny oraz lęk egzystencjalny są dla wielu osób destrukcyjne. Należy się przed tym chronić.

Stres i napięcie emocjonalne niszczą psychikę i ciało nieraz skuteczniej i szybciej niż to się na pozór wydaje. Wiele osób lekceważy pierwsze dolegliwości, gdy pojawiają się lęki, napady paniki czy okresy bezsenności. Zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy, „serce” dla ludzi tracących tam życie, są czymś naturalnym i pożądanym. Nie powinno to mieć jednak przedłużenia w ciągłym zamartwianiu się i lęku o to „co będzie” – nie mamy bowiem na to znaczącego wpływu.

Najnowsze badanie UCE Research i SYNO Poland dla ePsycholodzy.pl alarmuje: już 61,4 proc. Polaków wykazuje oznaki depresji, do której prowadzi permanentny stres. Szacuje się, że straty firm, wynikające z załamań psychicznych i epizodów depresyjnych pracowników, sięgają już – w skali ogólnoświatowej – nawet biliona dolarów.

Wielu Polaków bliskich załamania

Już w 2020 roku epizody depresyjne były powodem 7,6 mln dni absencji pracowników w firmach, stanowiąc 10,8 proc. ogółu wszystkich nieobecności. „Zwolnienia lekarskie z tego powodu są dłuższe od przeciętnych, trwają średnio 19 dni roboczych. Zakładając średnią pensję i koszty pracy ponoszone przez pracodawców można stwierdzić, że absencje wynikające ze wskazanych zaburzeń kosztują łącznie gospodarkę ok. 1,11 mld zł rocznie” – czytamy w raporcie UCE.

Polacy coraz częściej odczuwają zmęczenie i brak energii. Nawet, jeśli pracownik nie korzysta ze zwolnienia chorobowego, jego zły stan psychiczny fatalnie wpływa na efektywność pracy. Robi coraz więcej błędów. Ma trudności w komunikowaniu się w zespole. „Zmęczony i przygnębiony pracownik popełnia błędy i ma problemy z koncentracją oraz komunikacją. W niektórych branżach, m.in. w budownictwie, kolejnictwie czy transporcie może to wręcz prowadzić do śmiertelnych skutków” – czytamy dalej.

Oprócz uczucia zmęczenia i braku energii, wielu ludzi doświadcza teraz obniżenia nastroju, zaburzeń snu, osłabienia koncentracji i uwagi, postrzega przyszłość tylko w czarnych barwach, ma niską samoocenę i małą wiarę w siebie oraz odczuwa brak satysfakcji z wykonywania lubianych wcześniej czynności.

Chrońmy siebie i bliskich

Stres osłabia także serce. Prowadzi do chorób układu krążenia, które są przecież główną przyczyną zgonów wśród Polaków – ostrzega prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista, hipertensjolog i farmakolog kliniczny.

Co w takiej sytuacji robić? Przede wszystkim należy umieć „oderwać się” od złych informacji płynących z mediów. Regularnie spacerować. Nie stronić od różnych form ruchu fizycznego i od rozrywki. W razie potrzeby nie wstydzić się i umówić na rozmowę u specjalisty. Już sama świadomość zagrożeń potrafi ochronić nas przed destrukcyjnym wpływem stresu i niepokoju na psychikę.

Chrońmy też nasze dzieci przed wieściami wojennymi. Nie toczmy w ich obecności sporów. Nie emanujmy niepokojem. Uspokajajmy innych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA