fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumKatolicy wciąż prześladowani

Katolicy wciąż prześladowani

Dawniej do ataków na wyznawców Chrystusa dochodziło bowiem w określonych regionach lub krajach. W 2019 roku misjonarze ginęli niemalże na całym świecie.

Ginął nie tylko duchowni.. największy dramat w Nigerii

W Wigilię Bożego Narodzenia – Boko Haram zaatakowała wioskę niedaleko miasta Chibok w północno-wschodnim stanie Borno w Nigerii. W wyniku napaści życie straciło siedem osób. To właśnie w Chibok, Boko Haram w 2014 roku porwał 276 uczennic z czego 112 dziewcząt wciąż pozostaje w niewoli.

Z kolei w drugi dzień świąt Państwo Islamskie dokonało egzekucji 10 nigeryjskich chrześcijan. “Najbardziej przerażające jest to, że to nie byli duchowni, ale osoby świeckie. To co się stało jest tylko częścią wielkiego dramatu Kościoła w naszym kraju. Wzywam społeczność międzynarodową do wywierania nacisku na Nigerię w celu ochrony życia. Sprawy nie mogą trwać w ten sposób i sprawcy muszą zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. Stany Zjednoczone i kraje europejskie powinny zapobiegać przemocy w Afryce, kontynencie, którego zasoby naturalne starają się wykorzystać (…) Chcą eksploatować ropę naftową i minerały, ale nie chcą chronić ludzi” – w takich słowach biskup nigeryjskiego miasta Sokoto (Matthew Kukah) skomentował dramatyczne wydarzenia z 26 grudnia. Ponadto biskup stwierdził, że spustoszenia islamistów w Afryce „są wynikiem wojen zainicjowanych przez narody zachodnie na Bliskim Wschodzie”.

W podobnym tonie do doniesień z Nigerii odniósł się Prałat Papieskiej Fundacji – Pomoc Kościołowi w Potrzebie – który zarzucił międzynarodowym przywódcom hipokryzję. Co prawda wyrażają oni swoje zaniepokojenie i ubolewanie nad sytuacją chrześcijan w Nigerii, ale nie podejmują żadnych starań aby poprawić ich los. Raz ginie 39 osób, raz 50, a my żyjemy dalej jakby to wszystko było normalne. – stwierdził.

Niestety nic nie wskazuje na to, aby “postępowa” Europa i Stany Zjednoczone wszczęły działania na rzecz pomocy naszym braciom w wierze. Zamiast tego instytucje europejskie wolą stwarzać sobie sztuczne problemy i troszczyć się o rzeczy mało istotne… a na pewno mniej istotne niż ludzkie życie

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

Bagaż podręczny w samolocie bez ukrytych kosztów

Bruksela wzywa linie lotnicze do przestrzegania wyroku TSUE i uznania prawa pasażerów w UE do bezpłatnego przewozu bagażu podręcznego. Bagaż taki jest „niezbędnym przedmiotem” dla podróżnych, więc nie powinien podlegać dodatkowym opłatom.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Długa, kręta i wyboista droga do powstania nowego „Jedwabnego Szlaku”

3 września skończył się szczyt G20, na którym – pod nieobecność Xi Jinpinga (a także Władimira Putina) – przeforsowano międzynarodowe porozumienie ws. budowy alternatywy dla chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku.
2 MIN CZYTANIA