fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKawaler Orderu Orła Białego wejdzie do Rady Nadzorczej Gazpromu

Kawaler Orderu Orła Białego wejdzie do Rady Nadzorczej Gazpromu

Gerhard Schröder znalazł się na liście 11 osób nominowanych do objęcia stanowiska w radzie nadzorczej Gazpromu.

Oficjalna decyzja o jego powołaniu ma zostać ogłoszona w połowie roku.

W 2006 roku, zaraz po opuszczeniu stanowiska kanclerza Niemiec, Gerhard Schröder objął stanowisko przewodniczącego komitetu akcjonariuszy spółki Nord Stream AG, zajmującej się eksploatacją tego gazociągu, a od 2016 roku stoi na czele rady dyrektorów Nord Stream 2 AG. Ponadto, od 2017 roku, były kanclerz Niemiec pełni funkcję prezesa zarządu największego rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft.

Gerhard Schröder był szefem rządu Niemiec w latach 1998-2005, gdy m.in. jego administracja rozpoczęła działania mające na celu zbudowanie gazociągu Nord Stream, we władzach którego obecnie zasiada. W 2002 roku został uhonorowany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego. Informacja na temat otrzymania polskiego odznaczenia widnieje m.in. w biogramie Schrödera na stronie Rosnieftu. W 2004 roku były kanclerz nazwał Władimira Putina „nieskazitelnym demokratą”.

Gerhard Schröder wywodzi się z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), która obecnie rządzi w Niemczech.

dw.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA