fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatKazachstan dystansuje się od Putina i rozwija projekty omijające Rosję

Kazachstan dystansuje się od Putina i rozwija projekty omijające Rosję

Kazachstan planuje rozwój szlaku żeglugowego między Chinami a Europą z pominięciem Rosji. Kraj chce zmodernizować swoje obiekty logistyczne wzdłuż środkowego korytarza trasy przez Morze Kaspijskie i Kaukaz.

Minister gospodarki Kazachstanu Alibek Kuantyrow zapowiedział w rozmowie z Agencją Reuter, że rząd chce, aby większość kosztów inwestycji była finansowana za pośrednictwem partnerstw publiczno-prywatnych, w których inwestorzy ponoszą koszty. Jest również gotów – w ciągu najbliższych trzech lat – pożyczyć do 10 miliardów dolarów od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i innych pożyczkodawców.

EBOR szacuje koszt całego projektu na 20 miliardów dolarów. Unia Europejska promuje korytarz jako sposób na ominięcie Rosji i drogę do otwarcia rynków śródlądowej Azji Środkowej.

Prezydent Kazachstanu odmawia Putinowi

W ostatnich dniach władze Kazachstanu zapowiedziały, że prezydent kraju Kassym-Żomart Tokajew nie weźmie udziału w przyszłotygodniowym dorocznym forum gospodarczym w Sankt Petersburgu, nazywanym przez rosyjskich urzędników rosyjskim Davos.

Kazachstan od czasu inwazji Putina na Ukrainę nie uległ naciskom Putina, by wesprzeć jego politykę. W zeszłym roku podczas forum Tokajew zwrócił na siebie uwagę odrzucając roszczenia Kremla wobec Ukrainy. Powiedział wtedy, że Kazachstan nie uzna niepodległości prorosyjskich państw we wschodniej Ukrainie i innych byłych republikach sowieckich.

Rząd Kazachstanu poinformował, że tylko dwóch jego urzędników będzie reprezentować kraj na tegorocznym forum.

Polityka Kazachstanu jest o tyle ważna, że Kazachstan, który dzieli z Rosją najdłuższą nieprzerwaną granicę lądową na świecie, od dziesięcioleci jest członkiem kierowanych przez Moskwę bloków bezpieczeństwa i handlu i nazywa Rosję swoim strategicznym partnerem.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA