fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaŚwiatKazachstan dystansuje się od Putina i rozwija projekty omijające Rosję

Kazachstan dystansuje się od Putina i rozwija projekty omijające Rosję

Kazachstan planuje rozwój szlaku żeglugowego między Chinami a Europą z pominięciem Rosji. Kraj chce zmodernizować swoje obiekty logistyczne wzdłuż środkowego korytarza trasy przez Morze Kaspijskie i Kaukaz.

Minister gospodarki Kazachstanu Alibek Kuantyrow zapowiedział w rozmowie z Agencją Reuter, że rząd chce, aby większość kosztów inwestycji była finansowana za pośrednictwem partnerstw publiczno-prywatnych, w których inwestorzy ponoszą koszty. Jest również gotów – w ciągu najbliższych trzech lat – pożyczyć do 10 miliardów dolarów od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i innych pożyczkodawców.

EBOR szacuje koszt całego projektu na 20 miliardów dolarów. Unia Europejska promuje korytarz jako sposób na ominięcie Rosji i drogę do otwarcia rynków śródlądowej Azji Środkowej.

Prezydent Kazachstanu odmawia Putinowi

W ostatnich dniach władze Kazachstanu zapowiedziały, że prezydent kraju Kassym-Żomart Tokajew nie weźmie udziału w przyszłotygodniowym dorocznym forum gospodarczym w Sankt Petersburgu, nazywanym przez rosyjskich urzędników rosyjskim Davos.

Kazachstan od czasu inwazji Putina na Ukrainę nie uległ naciskom Putina, by wesprzeć jego politykę. W zeszłym roku podczas forum Tokajew zwrócił na siebie uwagę odrzucając roszczenia Kremla wobec Ukrainy. Powiedział wtedy, że Kazachstan nie uzna niepodległości prorosyjskich państw we wschodniej Ukrainie i innych byłych republikach sowieckich.

Rząd Kazachstanu poinformował, że tylko dwóch jego urzędników będzie reprezentować kraj na tegorocznym forum.

Polityka Kazachstanu jest o tyle ważna, że Kazachstan, który dzieli z Rosją najdłuższą nieprzerwaną granicę lądową na świecie, od dziesięcioleci jest członkiem kierowanych przez Moskwę bloków bezpieczeństwa i handlu i nazywa Rosję swoim strategicznym partnerem.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

Premier: Polska przestaje przekazywać broń Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przestanie przekazywać broń Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. Jak podkreślił – ze strony ukraińskiej pojawiła się „seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych i nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania”.
3 MIN CZYTANIA

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA