fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKazachstan dystansuje się od Rosji i zbliża do Chin

Kazachstan dystansuje się od Rosji i zbliża do Chin

Prezydent Kazachstanu Kasym Tokajew chce wyrwać się spod wpływu Rosji i zacieśnia związki z Chinami. Właśnie oświadczył, że nie uzna wyników referendów na wschodniej Ukrainie.

Kazachstan, kraj bliski Rosji od czasów ZSRR, a także członek Układu o Zbiorowym Bezpieczeństwie pod patronatem Rosji, nie uzna możliwej aneksji wschodnich regionów Ukrainy przez Rosję w wyniku przeprowadzanych referendów. Mówiący biegle po chińsku (podobnie jak jego ojciec) prezydent Kazachstanu Kasym Tokajew zbliża Kazachstan do Chin. Proces ten przyspiesza w kontekście osłabienia Rosji wojną na Ukrainie.

„Jeśli chodzi o przeprowadzenie referendów… Kazachstan kieruje się zasadami integralności terytorialnej państw, ich suwerennej równorzędności i pokojowego współistnienia” – powiedział rzecznik MSZ kraju Aibek Smadiyarov. „Potwierdzamy naszą gotowość do udzielenia wszelkiej możliwej pomocy w nawiązaniu dialogu politycznego” – powiedział Smadiyarov.

Wcześniej Kazachstan – podobnie jak Uzbekistan i Kirgistan – pod groźną kar zabronił swoim obywatelom uczestnictwa w działaniach wojennych na Ukrainie.

W powyższym kontekście zwraca się także uwagę na umacnianie więzów Kazachstanu i innych krajów Azji Środkowej z Chinami, które są głównym partnerem gospodarczym regionu są już od dłuższego czasu. Osłabienie Rosji na Ukrainie prowadzi do ograniczenia wpływów Moskwy i uniezależniania się od niej państw regionu.

To właśnie Kazachstan – jako pierwszy cel swojej zagranicznej wizyty (pierwszej od od 2,5-rocznej izolacji covidowej) – wybrał chiński przywódca Xi Jinping.

„Bez względu na to, jak zmieni się sytuacja międzynarodowa, nadal będziemy mocno wspierać Kazachstan w obronie jego niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej, zdecydowanie wspierać reformy, które przeprowadzacie w celu zapewnienia stabilności i rozwoju oraz sprzeciwiać się ingerencji jakichkolwiek sił w sprawy twojego kraju” – powiedział prezydentowi Kazachstanu Xi Jinping .

Pytanie kto jest zagrożeniem, o którym mówił Tokajewowi Xi?

Astana Times, Reuters, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA