fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaTransportKazachstan jest oknem na świat dla rosyjskiego eksportu. Będzie wojna handlowa w...

Kazachstan jest oknem na świat dla rosyjskiego eksportu. Będzie wojna handlowa w Azji Centralnej?

Rosja twierdzi, że Kazachstan powinien obniżyć ceny stawek za przewóz zboża przez ten kraj.

Przedstawiciele rosyjskiego przedsiębiorstwa będącego operatorem przewozów kolejowych negocjują ze swoimi kazachskimi odpowiednikami wysokość stawek pobieranych przez Kazachstan za tranzyt zboża.

Wiceprezes Rosyjskiej Unii Zbożowej Aleksander Korbut twierdzi, że obecne kwoty obowiązujące za transport w Kazachstanie czynią eksport zboża przez ten kraj kompletnie nieopłacalnym. Jego zdaniem obecna polityka ogranicza możliwość sprzedaży przez Federację Rosyjską do krajów Azji Centralnej i do Chin.

Koszt transportu tony zboża na odległość 2 tysięcy kilometrów przez terytorium Kazachstanu kosztuje 2500 rubli, wobec ceny 1300 rubli obowiązującej w Rosji.

Strona kazachska broni się przed tymi zarzutami. Przypomina, że stawki za tranzyt nie zmieniły się od czterech lat. Dodatkowo w pierwszych 10 miesiącach obecnego roku ilość rosyjskiego zboża transportowanego przez ich kraj wzrosła o 25 procent względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Ponadto Astana zwraca uwagę na równie gwałtowny wzrost ilości przemycanych z Federacji Rosyjskiej nasion.

Działania Moskwy są prawdopodobnie efektem doskonałych tegorocznych zbiorów. Rosja chce jak najwięcej z posiadanych zasobów sprzedać do Państwa Środka i krajów Azji Centralnej po jak najlepszych cenach.

eurasianet.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

LOT będzie promował kobiety

Polskie Linie Lotnicze LOT przystąpiły do międzynarodowego programu, którego celem jest zwiększenie obecności kobiet w lotnictwie.
2 MIN CZYTANIA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Granica z Białorusią zamknięta dla TIR-ów

Polski rząd zdecydował o zamknięciu granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek oraz naczep.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA