fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatKazachstan w ogniu po podwyżce ceny paliwa do 1,12 zł/litr

Kazachstan w ogniu po podwyżce ceny paliwa do 1,12 zł/litr

Gwałtowne demonstracje wybuchły w Kazachstanie po szeregu podwyżek cen różnych produktów, głównie gazu LPG.

LPG jest popularnym w Kazachstanie paliwem do tankowania samochodów. Jego cena wzrosła w ostatnich dniach z 50 do 120 tenge (czyli w przeliczeniu – z 45 polskich groszy do 1,12 złotego) za litr. Po wybuchu zamieszek zawieszono podwyżki cen, ale nie zatrzymało to kolejnych demonstracji.

Protesty zaczęły się zaraz po nowym roku w miejscowości Żangaözen i błyskawicznie rozlały się na inne miasta  kraju, m.in. do Aktau, Aktöbe, Ust-Kamienogorsku, Tałdykorganie, stolicy Nur-Sułtan i Ałmaty – największej metropolii Kazachstanu, gdzie podpalono budynek samorządu.

Prezydent kraju Kasym-Żomart Tokajew wprowadził stan wyjątkowy oraz odwołał rząd premiera Askara Mamina. Zablokowano też dostęp do internetu. Jednocześnie poprosił o pomoc w zachowaniu stabilności Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), do której należy Kazachstan. Jej członkowie (Rosja, Białoruś, Tadżykistan, Kirgistan i Armenia) natychmiast odpowiedzieli wysyłając swoje wojska.

Dotychczas zatrzymano co najmniej kilka tysięcy osób, kilkaset zostało rannych w starciach, a kilkadziesiąt zginęło.

BBC, Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA