fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesKomisja Europejska chce mieć władzę dyktatorską nad biznesem!

Komisja Europejska chce mieć władzę dyktatorską nad biznesem!

Zgodnie z nowych propozycjami unijnych regulacji przedsiębiorstwa na terenie UE mogłyby zostać zmuszone do priorytetowego traktowania produkcji kluczowych produktów i gromadzenia zapasów, co dałoby Brukseli niemal władzę dyktatorską nad biznesem.

Jak podaje Reuters, Instrument Kryzysowy Jednolitego Rynku został przygotowany pod pretekstem konieczności reakcji na wąskie gardła spowodowane pandemią COVID-19 i wojną na Ukrainie. Oczekuje się, że wniosek spotka się z silnym sprzeciwem ze strony przedsiębiorstw i niektórych krajów Unii Europejskiej, zaniepokojonych, że jest to zbyt duże rozszerzenie władzy Komisji Europejskiej.

Projekt upoważnia Komisję Europejską do nakazania krajom członkowskim UE reorganizacji łańcuchów dostaw i jak najszybszego zwiększenia dostaw towarów kryzysowych, w tym rozbudowy lub zmiany przeznaczenia istniejących mocy produkcyjnych lub produkcji i wprowadzania na rynek nowych towarów. Firmy mogą zostać zmuszone do nadania priorytetu produkcji niektórych krytycznych towarów zgodnie z przepisami, które zdaniem komentatorów mogą naruszać zobowiązania umowne i ujawniać tajemnice korporacyjne.

Na niepokornych czekają srogie sankcje. Przedsiębiorstwa, które podadzą nieprawidłowe lub wprowadzające w błąd informacje, będą ryzykowały otrzymaniem kary finansowej w wysokości do 300 tys. euro. Z kolei firmy, które nie zastosują się do nakazu priorytetowego potraktowania kluczowych produktów, mogą spotkać się z karami pieniężnymi w wysokości 1,5 proc. średniego dziennego obrotu.

Organizacja BusinessEurope przedstawiła swoje obawy w specjalnym dokumencie. Uważa ona m.in., że propozycje Komisji Europejskiej nie spełniają zasad proporcjonalności i konieczności.

Projekt ma zostać teraz rozpatrzony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

Reakcja NBP na wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa

Narodowy Bank Polski zareagował oficjalnym oświadczeniem na złożenie politycznego wniosku o Trybunał Stanu dla prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.
2 MIN CZYTANIA

Politycy szkodzą? Sami ich wybraliśmy!

Politycy cały czas nas oszukują, okłamują i okradają. Układają nam świat według własnego widzimisię, na naszą szkodę. Logika podpowiada, że politykom i urzędnikom należałoby odebrać wpływ na najważniejsze dziedziny życia gospodarczego i społecznego, a tymczasem Polacy chcą państwowej służby zdrowia czy państwowej edukacji.
6 MIN CZYTANIA