fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatKE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.

Glifosat to jeden z najpopularniejszych środków chwastobójczych stosowanych przez rolników.

(Nie)bezpieczny glifosat

Z jednej strony glifosat jest niezbędny w rolnictwie, a z drugiej strony jest oskarżany o to, że szkodzi zdrowiu ludzi, powoduje masowe wymieranie pszczół i zagraża środowisku naturalnemu. Mimo to Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Europejska Agencja Chemikaliów twierdzą, że glifosat jest bezpieczny.

Wcześniej zarówno podczas głosowania w Komitecie Odwoławczym, jak i podczas głosowania Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz nie osiągnięto kwalifikowanej większości głosów krajów członkowskich za odnowieniem ani odrzuceniem odnowienia substancji czynnej glifosat – przypomina serwis Farmer.pl.

Wielomilionowe odszkodowania

Z kolei serwis rp.pl informuje, że „wartość rynkowa obrotu tym środkiem jest szacowana na 8 mld euro. W samej Polsce zarejestrowane są aż 92 środki ochrony roślin, w których substancją czynną jest właśnie glifosat. Dostarczają go na nasz rynek zarówno globalne koncerny chemiczne – jak Bayer, Syngenta czy BASF – jak i polscy producenci, przykładowo: Ciech Sarzyna”. Najsłynniejszym przykładem środka z glifosatem jest Roundup produkowany przez amerykańską spółkę Monsanto, przejętą w 2018 r. przez niemiecki koncern Bayer. Problemem dla spółki jest wielka fala pozwów o odszkodowania w USA. Tylko w październiku Bayer przegrał trzy wielomilionowe procesy o odszkodowania dla ludzi za wywołanie raka za sprawą preparatu Roundup. Liczba pozwów tego typu według Reutera sięga blisko 40 tys.

Źródło: rp.pl, farmer.pl
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co nam mówią protesty rolników?

Rolnicy, przy wydatnym wsparciu myśliwych i górników, w ostatnich dniach zablokowali centrum Warszawy i wiele istotnych tras w całym kraju. To największy zryw środowiska w ostatnich latach i część ogólnoeuropejskiej serii manifestacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA