fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaKomisja Europejska zgodziła się na wielką fuzję w Polsce. Sprawdź, kiedy finalizacja...

Komisja Europejska zgodziła się na wielką fuzję w Polsce. Sprawdź, kiedy finalizacja całej transakcji

PKN ORLEN poinformował, że jest zgoda Komisji Europejskiej na przejęcie przez koncern Grupy LOTOS.

Według informacji podanych przez spółkę Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN ORLEN nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą LOTOS, a także zatwierdziła umowy zawarte z tymi nabywcami.

„Zawarcie umów z nabywcami oraz wejście w życie umów warunkowych powinno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia ich zatwierdzenia przez Komisję” – poinformował płocki koncern.

Podczas konferencji prasowej prezes ORLENU Daniel Obajtek powiedział, że decyzja KE to jeden z ostatnich elementów fuzji, a przejęcie LOTOSU ma nastąpić na przełomie lipca i sierpnia.

– Fuzja pozwoli koncernowi zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności – powiedział Obajtek. – ORLEN jest firmą globalną, transformacja czeka nas w innych państwach. Do tego potrzebne są środki, pieniądze i odpowiedni partnerzy, np. największy producent ropy na świecie Saudi Aramco – dodał.

Prezes we wpisie na Twitterze zaznaczył, że fuzja PKN ORLEN i LOTOSU jest przełomowym momentem również dla Polski, bo pozwoli skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną, zwiększyć niezależność surowcową i poprawić bezpieczeństwo regionu. Z kolei rzecznik Orlenu pod tym samym wpisem dodał, że fuzja obu spółek wcale nie oznacza powstania w naszym kraju monopolu paliwowego, bo KE „decydowała o środkach zaradczych właśnie w celu zachowania konkurencyjności na polskim i europejskim rynku”. Potwierdziła to eurokomisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA