fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaŚwiatKeanu Reeves – "zwyczajny" człowiek

Keanu Reeves – „zwyczajny” człowiek

Keanu Reeves to kanadyjski aktor znany z kultowych ról w „Matrixie” czy „Adwokacie diabła”. Prawie miesiąc temu wyszedł kolejny świetny film z jego udziałem – czwarta część filmu „John Wick”. Jednak Reeves jest podziwiany nie tylko dlatego, że jest zdolny, sławny, przystojny i bogaty, ale dlatego, że jest też zwyczajny i dobry.

Keanu Reeves – urodzony w Libanie kanadyjski artysta: aktor, reżyser, producent filmowy i muzyk, ale też przedsiębiorca i filantrop. Jeden z najlepszych (i najlepiej opłacanych) aktorów swojego pokolenia. Jednak biografia Keanu Reevesa nie ogranicza się tylko do błyskotliwie zagranych ról. Kanadyjczyk – co nietypowe, bo jest wszak przedstawicielem Hollywoodu – często zdaje się zapominać o swoim statusie światowej gwiazdy i żyje „po swojemu”. Zarobionych milionów nie wydaje na garnitury czy ekstrawaganckie samochody. Nosi te same buty przez kilka lat zaklejając dziury i przetarcia taśmą klejącą, a swoje miliony oddaje potrzebującym.

Reeves, mimo iż nie ma formalnego aktorskiego wykształcenia, od wczesnej młodości angażował się w działalność związaną z aktorstwem teatralnym i filmowym. Jego pierwszym wielkim sukcesem była rola Jacka Travena w filmie „Speed: Niebezpieczna prędkość”. Keanu Reeves zapisał się jednak na kartach historii amerykańskiej kinematografii dzięki głównej roli w amerykańskiej produkcji „Matrix”. Już dzięki pierwszej części (nakręcono cztery) – w 1999 r. – został prawdziwą supergwiazdą Hollywoodu, nie musząc więcej martwić się o sprawy finansowe i angaże. Miesiąc temu premierę miał film „John Wick 4”, który zbiera świetne recenzje i w którym Reeves gra główną rolę.

Życie Reevesa wypełnione było osobistymi tragediami. Już w dzieciństwie musiał pożegnać się ze swoim ojcem, który umarł, gdy przyszły artysta miał trzy lata. Aktor w młodym wieku wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania, rozpoczynając od Bejrutu – gdzie się urodził – a kończąc na kanadyjskim Toronto. Matka Keanu Reevesa wychodziła za mąż jeszcze trzykrotnie po śmierci biologicznego ojca artysty.
Szkołę porzucił w wieku 17 lat; miał problemy z dostosowaniem się do szkolnego otoczenia, w czym nie pomagała mu dysleksja. Już w dorosłym życiu Keanu Reeves doświadczył kolejnej tragedii: jego córeczka, którą miał ze związku z amerykańską aktorką Jennifer Syme, zmarła tuż po narodzinach. Śmierć dziecka doprowadziła do rozłąki artystów, a dwa lata później Jennifer Syme, będąc pod wpływem narkotyków, doprowadziła do wypadku samochodowego, w którym poniosła śmierć. Reeves latami zmagał się z depresją.

Aktor zaangażowany jest w szeroko pojętą pomoc „zwykłym” ludziom, bowiem właśnie z nimi się utożsamia. Do pracy jeździ metrem, niechętnie robi zakupy, można go przyłapać jedzącego kanapkę na ławce w parku, ten sam czarny garnitur nosi od kilku lat i wspomaga potrzebujących. Po tym jak jego siostra zachorowała na białaczkę oddał 70 procent zysków z „Matrixa” szpitalom, w których była leczona.
Lubi też robić ludziom prezenty – zrzekł się na przykład 80 milionów dolarów z gaży w tymże „Matrixie” na rzecz „cichych bohaterów filmu”, czyli osób odpowiedzialnych za kostiumy i efekty specjalne. Zaś każdemu kaskaderowi kupił wartego 6 tysięcy funtów Harleya Davidsona. Nigdy też nie wykorzystuje swojej sławy i pozycji społecznej, by ułatwić sobie życie. Znana jest historia (jedna z wielu podobnych) o tym, że gdy leciał z San Francisco do Burbank i samolot musiał wylądować awaryjnie w Bakersfield Reeves nie oddzielił się od reszty pasażerów, nie gwiazdorzył, nie zamówił sobie prywatnej podwózki, ale wraz z innymi pasażerami czekał na przyjazd zastępczego busa. Uspokajał zdenerwowanych ludzi i puszczał im muzykę country. Zwyczajniej być już nie mogło.

Reeves jest też gitarzystą basowym – gra w garażowej kapeli „Dogstar”, którą założył ze znajomymi. Jest poetą. Pasjonuje się także motoryzacją: otworzył firmę Arch Motorcycle Company i wraz ze swoim kolegą zaprojektował supermotocykl (wart 79 tysięcy dolarów). Jest jednym z bardziej lubianych aktorów, jego nieudawana zwyczajność zdobywa mu nieustającą sympatię. Keanu Reeves może stanowić dziś źródło inspiracji dla wielu osób, które zagubione w życiu nie potrafią odnaleźć w nim sensu.

Barbara Hofman
Barbara Hofman
Studentka dziennikarstwa, a w bliskiej przyszłości lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka tenisa, amatorka żeglarstwa, entuzjastka dobrego kina i dobrej książki. Za cel stawia sobie opanowanie do perfekcji przynajmniej pięciu języków Starego Kontynentu (najchętniej angielski, hiszpański, włoski, francuski i portugalski). Lubi śledzić działalność wielkich domów aukcyjnych, a przy wszelakiej sposobności do nich wchodzi i na krótką chwilę zawiesza wzrok na dziełach szczególnie twórców międzywojennych – Amadea Modiglianiego czy Mojżesza Kislinga.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czym festiwal Millenium filmów dokumentalnych zaskoczy nas w tym roku?

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce. W tym roku wraz z twórcami i bohaterami poszczególnych dokumentów obchodzimy jego 21. edycję. Festiwal trwa od 10 do 19 maja. Hasło tegorocznej edycji to „W relacji ze światem”. Tak uniwersalny temat pozwala na pokazanie szerokiego wachlarzu filmów dokumentalnych.
3 MIN CZYTANIA

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

„Challengers” i tenisowe szaleństwo na całym globie

Do kin wszedł nowy, uważany za przebój tego roku, film „Challengers”. Obsadzona w roli głównej Zendaya promowała produkcję od marca, paradując w tenisowych strojach. To właśnie ta dyscyplina jest głównym tematem filmu. Czy opowieść o rakietach i piłkach jest na tyle dobra, aby tenis utrzymał się w mainstreamie?
4 MIN CZYTANIA