fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaŚwiatKeanu Reeves – "zwyczajny" człowiek

Keanu Reeves – „zwyczajny” człowiek

Keanu Reeves to kanadyjski aktor znany z kultowych ról w „Matrixie” czy „Adwokacie diabła”. Prawie miesiąc temu wyszedł kolejny świetny film z jego udziałem – czwarta część filmu „John Wick”. Jednak Reeves jest podziwiany nie tylko dlatego, że jest zdolny, sławny, przystojny i bogaty, ale dlatego, że jest też zwyczajny i dobry.

Keanu Reeves – urodzony w Libanie kanadyjski artysta: aktor, reżyser, producent filmowy i muzyk, ale też przedsiębiorca i filantrop. Jeden z najlepszych (i najlepiej opłacanych) aktorów swojego pokolenia. Jednak biografia Keanu Reevesa nie ogranicza się tylko do błyskotliwie zagranych ról. Kanadyjczyk – co nietypowe, bo jest wszak przedstawicielem Hollywoodu – często zdaje się zapominać o swoim statusie światowej gwiazdy i żyje „po swojemu”. Zarobionych milionów nie wydaje na garnitury czy ekstrawaganckie samochody. Nosi te same buty przez kilka lat zaklejając dziury i przetarcia taśmą klejącą, a swoje miliony oddaje potrzebującym.

Reeves, mimo iż nie ma formalnego aktorskiego wykształcenia, od wczesnej młodości angażował się w działalność związaną z aktorstwem teatralnym i filmowym. Jego pierwszym wielkim sukcesem była rola Jacka Travena w filmie „Speed: Niebezpieczna prędkość”. Keanu Reeves zapisał się jednak na kartach historii amerykańskiej kinematografii dzięki głównej roli w amerykańskiej produkcji „Matrix”. Już dzięki pierwszej części (nakręcono cztery) – w 1999 r. – został prawdziwą supergwiazdą Hollywoodu, nie musząc więcej martwić się o sprawy finansowe i angaże. Miesiąc temu premierę miał film „John Wick 4”, który zbiera świetne recenzje i w którym Reeves gra główną rolę.

Życie Reevesa wypełnione było osobistymi tragediami. Już w dzieciństwie musiał pożegnać się ze swoim ojcem, który umarł, gdy przyszły artysta miał trzy lata. Aktor w młodym wieku wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania, rozpoczynając od Bejrutu – gdzie się urodził – a kończąc na kanadyjskim Toronto. Matka Keanu Reevesa wychodziła za mąż jeszcze trzykrotnie po śmierci biologicznego ojca artysty.
Szkołę porzucił w wieku 17 lat; miał problemy z dostosowaniem się do szkolnego otoczenia, w czym nie pomagała mu dysleksja. Już w dorosłym życiu Keanu Reeves doświadczył kolejnej tragedii: jego córeczka, którą miał ze związku z amerykańską aktorką Jennifer Syme, zmarła tuż po narodzinach. Śmierć dziecka doprowadziła do rozłąki artystów, a dwa lata później Jennifer Syme, będąc pod wpływem narkotyków, doprowadziła do wypadku samochodowego, w którym poniosła śmierć. Reeves latami zmagał się z depresją.

Aktor zaangażowany jest w szeroko pojętą pomoc „zwykłym” ludziom, bowiem właśnie z nimi się utożsamia. Do pracy jeździ metrem, niechętnie robi zakupy, można go przyłapać jedzącego kanapkę na ławce w parku, ten sam czarny garnitur nosi od kilku lat i wspomaga potrzebujących. Po tym jak jego siostra zachorowała na białaczkę oddał 70 procent zysków z „Matrixa” szpitalom, w których była leczona.
Lubi też robić ludziom prezenty – zrzekł się na przykład 80 milionów dolarów z gaży w tymże „Matrixie” na rzecz „cichych bohaterów filmu”, czyli osób odpowiedzialnych za kostiumy i efekty specjalne. Zaś każdemu kaskaderowi kupił wartego 6 tysięcy funtów Harleya Davidsona. Nigdy też nie wykorzystuje swojej sławy i pozycji społecznej, by ułatwić sobie życie. Znana jest historia (jedna z wielu podobnych) o tym, że gdy leciał z San Francisco do Burbank i samolot musiał wylądować awaryjnie w Bakersfield Reeves nie oddzielił się od reszty pasażerów, nie gwiazdorzył, nie zamówił sobie prywatnej podwózki, ale wraz z innymi pasażerami czekał na przyjazd zastępczego busa. Uspokajał zdenerwowanych ludzi i puszczał im muzykę country. Zwyczajniej być już nie mogło.

Reeves jest też gitarzystą basowym – gra w garażowej kapeli „Dogstar”, którą założył ze znajomymi. Jest poetą. Pasjonuje się także motoryzacją: otworzył firmę Arch Motorcycle Company i wraz ze swoim kolegą zaprojektował supermotocykl (wart 79 tysięcy dolarów). Jest jednym z bardziej lubianych aktorów, jego nieudawana zwyczajność zdobywa mu nieustającą sympatię. Keanu Reeves może stanowić dziś źródło inspiracji dla wielu osób, które zagubione w życiu nie potrafią odnaleźć w nim sensu.

Barbara Hofman
Barbara Hofman
Studentka dziennikarstwa, a w bliskiej przyszłości lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka tenisa, amatorka żeglarstwa, entuzjastka dobrego kina i dobrej książki. Za cel stawia sobie opanowanie do perfekcji przynajmniej pięciu języków Starego Kontynentu (najchętniej angielski, hiszpański, włoski, francuski i portugalski). Lubi śledzić działalność wielkich domów aukcyjnych, a przy wszelakiej sposobności do nich wchodzi i na krótką chwilę zawiesza wzrok na dziełach szczególnie twórców międzywojennych – Amadea Modiglianiego czy Mojżesza Kislinga.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Szymon Marciniak wciąż na szczycie. Ile zarobi w tym sezonie w Lidze Mistrzów?

Szymon Marciniak „rozgrywa” sezon życia. Najpierw sędziował finał mistrzostw świata w Katarze, teraz poprowadzi finał Ligi Mistrzów. Przed nim tylko jeden arbiter gwizdał dwa najważniejsze mecze w tym samym sezonie. Polak trafił więc na absolutny szczyt i niech zostanie na nim jak najdłużej.
3 MIN CZYTANIA

Festiwal Filmowy w Cannes. Powrót Johnny’ego Deppa i pożegnanie Harrisona Forda

Trwa Festiwal Filmowy w Cannes, najbardziej prestiżowa – wraz z amerykańskimi Oscarami – impreza filmowa na świecie. Tegoroczna edycja potrwa do 27 maja, a o Złotą Palmę powalczy 21 filmów. Do kogo tym razem powędruje nagroda główna?
3 MIN CZYTANIA

Angielski zabił językową i kulturową różnorodność Eurowizji

Choć Blanka nie podbiła tegorocznej Eurowizji, jej słynny tekst „bejba, ic kajna krejza” na pewno pozostanie w pamięci wielu widzów, którzy obserwowali finał odbywający się w Liverpoolu. A my żałujemy nie tylko dalekiego, 19. miejsca Polki, ale również tego, że Eurowizja z konkursu cieszącego się olbrzymią językową i kulturową różnorodnością, stała się zunifikowaną rywalizacją jedynie pozornie ogólnoeuropejską.
4 MIN CZYTANIA