fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaKGHM na nowej giełdzie w Chinach. To największy polski eksporter do Państwa...

KGHM na nowej giełdzie w Chinach. To największy polski eksporter do Państwa Środka

KGHM Polska Miedź S.A. zarejestrowała swój podstawowy produkt – czyli katody miedziane – na nowej giełdzie Shanghai International Energy Exchange (INE). INE to uznany już podmiot na światowym rynku, z zapleczem 7 magazynów o łącznej pojemności 215 tys. ton. W trakcie procesu rejestracji jest większość globalnych producentów miedzi.

– Rynek chiński jest niezwykle ważny dla KGHM. Dzięki rejestracji zagwarantujemy odbiorcom możliwość współpracy z nową giełdą z wykorzystaniem naszego produktu. Katody miedziane KGHM to sprawdzona marka, po którą sięga cały świat – powiedział Paweł Gruza, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. ds. aktywów zagranicznych.

Katoda miedziana jest formą miedzi o czystości ponad 99,9 proc. W KGHM Polska Miedź S.A. produkowane są one w Hutach Miedzi Głogów oraz Hucie Miedzi Legnica. Charakteryzują się bardzo wysoką jakością, potwierdzoną już przez certyfikaty wydane przez Londyńską Giełdę Metali oraz Giełdę Kontraktów Futures w Szanghaju.

Miedź, jako doskonały przewodnik, jest najczęściej wykorzystywana do produkcji przewodów elektrycznych, w aplikacjach elektrotechnicznych (profile, szyny) oraz budownictwie (np. rury miedziane).

Chiny to największy konsument miedzi na świecie. Miedź wykorzystywana jest przez tamtejszą gospodarkę jako jeden z kluczowych surowców do przeprowadzenia transformacji energetycznej.

Czytaj też: Najważniejszą handlową polską marką w Chinach jest KGHM

Katody produkowane przez KGHM są obecne na rynku chińskim od 25 lat. Sprzedaż miedzi do Chin stanowi około 10–15 proc. udziału w przychodach ze sprzedaży spółki. Miedziowy gigant jest jednym z największych polskich eksporterów do Państwa Środka. Miedź jest głównym towarem eksportowanym przez Polskę do Chin.

Współpraca KGHM z rynkiem chińskim opiera się o długookresowe kontrakty z jednym z największych odbiorców katod miedzianych – firmą China Minmetals Nonferrous Metals. Ostatni kontrakt zawarty został w roku 2018 i przewiduje dostawy katod do Chin w latach 2019–2023.

Źródło: niezależna.pl

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA