fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaKGHM rozpocznie pozyskiwanie zielonej energii od polskich producentów

KGHM rozpocznie pozyskiwanie zielonej energii od polskich producentów

KGHM Polska Miedź SA w ciągu najbliższych dni będzie oceniać oferty dostawców zielonej energii na potrzeby produkcyjne w grupie kapitałowej - poinformował wiceprezes spółki ds. produkcji Dariusz Świderski.

– Rozpoznajemy rynek zielonej energii oraz potencjał polskich dostawców, którzy są zainteresowani dostawami prądu ze źródeł odnawialnych na potrzeby naszej produkcji. Za dosłownie kilka dni będą znane pierwsze wyniki postępowania ofertowego. Dla KGHM to ma kapitalne znaczenie, ponieważ w naszej strategii mamy zapisane dojście do produkcji zielonej miedzi. Tego od nas oczekują także klienci. Obok naszych własnych inwestycji w OZE czy atom, właśnie kontraktowanie czystej energii jest rozwiązaniem, które właśnie wdrażamy w życie – powiedział Świderski w kuluarach Konferencji „Szkoła Eksploatacji Podziemnej”.

Wiceprezes skomentował także możliwość wykorzystania wyrobisk górniczych do zatłaczania tam wychwytywanego CO2.

– Przed kilkoma laty w spółce przygotowany został projekt wykorzystania wyeksploatowanych wyrobisk miedziowych do zatłaczania i przechowywania dwutlenku węgla. Technicznie sprawdzono wszystkie parametry instalacji  tzw. CCS i wówczas sprawa rozbiła się o koszty. Pamiętajmy bowiem o tym, że cena uprawnień do emisji CO2 wynosiła 7 euro za tonę , a wprowadzenie gazu pod ziemię 70 euro. Dziś mamy sytuację taką: analitycy rynku przewidują, że koszt emisji niedługo wzrośnie do 100 euro za tonę, dlatego teraz powrót do tego projektu jest możliwy, stąd nasza decyzja korporacyjna, aby jeszcze w tym roku wznowić analizy biznesowe dotyczące zatłaczania dwutlenku węgla pod ziemię – stwierdził.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2020 roku miała 23.63 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA