KGHM zajął pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankingu World Silver Survey 2022.

Pexels.com

Jeśli chodzi o kategorię największych producentów srebra, to KGHM zajął drugie miejsce. W 2021 r. spółka wyprodukowała 1366 ton srebra.

– Ranking potwierdza, że przyszłość jest nie tylko z miedzi, ale i ze srebra. A to daje KGHM świetne perspektywy na długie lata. Nasze metale są niezbędne dla zielonej transformacji, a transformacja jest niezbędna dla świata – powiedział w informacji prasowej Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Wysoka pozycja KGHM w rankingu to nie zaskoczenie, bo polska spółka od wielu lat plasuje się w czołówce światowych producentów srebra, a 16 proc. jej przychodów pochodzi właśnie ze sprzedaży tego kruszcu. KGHM sprzedaje srebro w postaci gąsek (sztabek), które trafiają głównie do instytucji finansowych oraz w postaci granulatu, który skupują fabryki produkujące materiały do zakładów jubilerskich i metalowych produkujących stopy z zawartością Ag.

KGHM produkuje srebro w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 r. działa Wydział Metali Szlachetnych. Srebro i złoto wydobywane przez KGHM znajdują się w tzw. czarnym błocie, czyli szlamie anodowym powstającym podczas elektrorafinacji miedzi.

Sam raport „World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowuje go zespół złożony z analityków światowych rynków metali.

Poprzedni artykułNiderlandy nie zamkną portów dla rosyjskich statków
Następny artykułBudowlanka w coraz większych tarapatach