fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumKGHM zaprasza w podróż do przyszłości

KGHM zaprasza w podróż do przyszłości

Wyprawa w kosmos, zadania, zagadki i przygoda życia. KGHM Polska Miedź SA wystartował z nowym projektem edukacyjnym skierowanym do uczniów szkół technicznych i branżowych objętych programem „Kompetentni w branży”. Młodzi ludzie mogą wziąć udział w kosmicznej zabawie i poznać miedziowego giganta z zupełnie nowej strony.

Zmiany technologiczne i społeczne, jakich obecnie doświadczamy, w pewnym sensie wymuszają odpowiednie reakcje ze strony przedsiębiorstw. Szczególnie tych, które szczycą się mianem czempionów. Czwarta rewolucja przemysłowa i związana z nią transformacja cyfrowa wymaga więc odważnych zmian operacyjnych i mentalnych, dzięki którym firmy będą mogły odnaleźć się w nowej rzeczywistości i w pełni wykorzystać swój potencjał. Jednym z głównych warunków powodzenia w tej transformacji jest skuteczna Inwestycja w kapitał ludzki. Dlaczego? Kapitał ten traktowany jest przede wszystkim jako czynnik wytwórczy, ale też jest cennym źródłem wiedzy, która odpowiednio wykorzystana, decyduje o zdobywaniu, osiąganiu i utrzymaniu przewagi konkurencyjnej opartej na wiedzy. Aby jakość kapitału ludzkiego była na jak najwyższym poziomie, firmy idące z duchem czasu nie boją się inwestować w rozwój pracowników jako właścicieli indywidualnego kapitału ludzkiego. Szczególnie wiedza tych pracowników, zaliczana do aktywów niematerialnych, stanowić będzie zasób strategiczny firmy. Nie jest żadną tajemnicą, że osoby lepiej wykształcone, o wyższych kwalifikacjach, są lepiej przygotowane do podejmowania właściwych decyzji i lepiej interpretują wszelkiego rodzaju informacje.

Zawody przyszłości

Nowy projekt, do udziału w którym miedziowy koncern zachęca szkolną młodzież, jest częścią programu „Kompetentni w branży górniczo-hutniczej. KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym”, który funkcjonuje od 2018 r. Programem tym objętych jest 9 szkół technicznych i branżowych m.in. w Lubinie, Legnicy i Polkowicach. Placówki kształcą uczniów w zawodach istotnych z punktu widzenia przemysłu miedziowego. Program zakłada ścisłą współpracę na linii szkoła – koncern. Uczniowie mogą liczyć na merytoryczną pomoc pracowników spółki, są angażowani w różnorodne przedsięwzięcia rozwojowe, mają możliwość otrzymania stypendium naukowego oraz możliwość odbycia praktycznej nauki zawodu w formie miesięcznego stażu i zajęć praktycznych. Aktualnie w klasach patronackich jest ponad 1900 uczniów. Patronatem objętych jest 14 zawodów, a na potrzeby KGHM w jednej ze szkół otwarto nowy zawód operatora zespołu maszyn i urządzeń przeróbczych.

Co istotne, zawody, w których kształceni są uczniowie w szkołach patronackich KGHM, znajdują się na przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki liście zapotrzebowania na pracowników na krajowym rynku pracy.

Miedziowy wszechświat

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w konkretnych technicznych branżach. Nie bez przyczyny mówi się, że zawody techniczne to zawody przyszłości. Takie, które mają łączyć człowieka z maszyną. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że trendy na rynku pracy zmieniają się bardzo dynamicznie i nieuchronnie zmierzają w stronę automatyzacji. Nie zmienia to jednak faktu, że choć coraz więcej maszyn będzie mogło zastąpić nas w pracy, to przecież ktoś będzie musiał te maszyny obsługiwać i naprawiać. Dla osób o wysokich umiejętnościach technicznych atrakcyjnych ofert pracy z pewnością więc nie zabraknie. Z kolei firmy, które w odpowiednim czasie odważnie i skutecznie postawią na inwestycje w kapitał ludzki, wygrają w tym globalnym wyścigu. KGHM Polska Miedź SA m.in. dzięki programowi „Kompetentni w branży” wychodzi obu tym oczekiwaniom naprzeciw.

– Zapraszamy uczniów szkół patronackich do kolejnego wyjątkowego projektu. Chcemy, żeby uczestnicy z jednej strony poznali firmę i dowiedzieli się więcej o naszej działalności, a z drugiej strony, żeby wzmocnili swoje umiejętności i efektywność. Zawody techniczne to przyszłość, a wykfalifikowani i oddani pracownicy to dla nas dobro bezcenne – powiedziała podczas inauguracji projektu Magdalena Wróbel, Dyrektor Naczelny ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w KGHM Polska Miedź SA.

Nowy projekt rozpoczął się 11 lutego i potrwa do 11 czerwca. Na uczniów czeka kilkumiesięczna przygoda w wirtualnej przestrzeni, w bliźniaczym do ziemskiego układzie planetarnym (osiem planet, na każdej różne zadania związane z takimi obszarami jak: produkcja, tradycja, ekologia, BHP, aktywa zagraniczne, rozwój). Miedziowy wszechświat zapełniony zostanie w tym czasie tematami i zadaniami związanymi z KGHM. Uczestnicy będą wykonywać misje dotyczące m.in. wiedzy o inwestycjach spółki, o górniczych i hutniczych tradycjach oraz o samej produkcji miedzi. Każde zakończone zadanie premiowane będzie nagrodą (gadżetami KGHM, sprzętem multimedialnym, wizytami na oddziałach spółki). Uczestnicy projektu będą pracować na swój indywidualny wynik, ale również na wynik poszczególnych szkół. Najlepiej punktowane placówki na koniec roku szkolnego otrzymają dodatkową nagrodę od koncernu.

Monitory, notebooki i robot Dobot

Spółka wspiera stale rozwój i postępy naukowe swoich podopiecznych. Na początku lutego przekazała szkołom objętym patronatem KGHM w ramach programu „Kompetentni w branży” blisko 170 tys. zł na doposażenie sal i pracowni technicznych. Za te środki zakupione zostały m.in. monitory interaktywne, notebooki, projektory, tablety graficzne oraz specjalistyczne urządzenia, jak robot Dobot z widzeniem maszynowym do nauki robotyki, piec tyglowy, pompy oraz autotransformatory.

– KGHM, angażując się w program współpracy ze szkołami branżowymi, zakładał przede wszystkim podniesienie poziomu nauczania. Wsparcie dla placówek daje nam gwarancję, że uczniowie kształcą się na najwyższej klasy sprzęcie. Mamy pewność, że wszystko odpowiada technologiom stosowanym w koncernie – przyznaje Arleta Chorąży, Dyrektor Departamentu Efektywności Zawodowej Pracowników w KGHM.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY PRZY WSPÓŁPRACY Z KGHM POLSKA MIEDŹ SA

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.