fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaEkologiaKiedy będzie można wydobywać surowce z największych głębin?

Kiedy będzie można wydobywać surowce z największych głębin?

Na Jamajce zakończyły się trwające od kilku tygodni obrady Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (MODM), które dotyczyły ustalenia zasad eksploatacji złóż surowców położonych pod dnem oceanów.

W Kingston na Jamajce zakończyło się spotkanie przedstawicieli państw należących do Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego. Obradowali oni m.in. na temat zasad, na których można prowadzić na wodach międzynarodowych wydobycie minerałów spod morskiego dnia znajdującego się na głębokości większej niż 200 metrów.

Kto może kopać w dnie oceanów?

Kwestia decyzji dotyczącej pozwolenia na prowadzenie prac wydobywczych została zainicjowana w 2021 roku przez maleńkie pacyficzne państwo Nauru, które chciało rozpocząć eksploatację dnia oceanu.

Ostatecznie MODM nie podjęła jednoznacznej decyzji i odwlekła rozstrzygnięcie w tej sprawie do 2025 roku. Do tego czasu mają powstać ramy prawne uwzględniające zasady poszukiwania, rozpoznawania i eksploatacji surowców mineralnych położonych pod dnem morskim, przy jednoczesnym zapewnieniu niezbędnych warunków ochrony środowiska. Jest to o tyle istotne, że wszystko wskazuje na to, iż znajdują się tam znaczne złoża kobaltu – istotnego surowca dla produkcji baterii i akumulatorów używanych m.in. w elektrycznych samochodach.

USA nie biorą udziału

Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego jest agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych, do której należy 167 państw. Jej głównym zadaniem jest kontrola wydobycia złóż minerałów na wodach międzynarodowych. Co ciekawe do MODM nie należą Stany Zjednoczone.

news.mongabay.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA