fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaKiedy będzie można wydobywać surowce z największych głębin?

Kiedy będzie można wydobywać surowce z największych głębin?

Na Jamajce zakończyły się trwające od kilku tygodni obrady Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (MODM), które dotyczyły ustalenia zasad eksploatacji złóż surowców położonych pod dnem oceanów.

W Kingston na Jamajce zakończyło się spotkanie przedstawicieli państw należących do Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego. Obradowali oni m.in. na temat zasad, na których można prowadzić na wodach międzynarodowych wydobycie minerałów spod morskiego dnia znajdującego się na głębokości większej niż 200 metrów.

Kto może kopać w dnie oceanów?

Kwestia decyzji dotyczącej pozwolenia na prowadzenie prac wydobywczych została zainicjowana w 2021 roku przez maleńkie pacyficzne państwo Nauru, które chciało rozpocząć eksploatację dnia oceanu.

Ostatecznie MODM nie podjęła jednoznacznej decyzji i odwlekła rozstrzygnięcie w tej sprawie do 2025 roku. Do tego czasu mają powstać ramy prawne uwzględniające zasady poszukiwania, rozpoznawania i eksploatacji surowców mineralnych położonych pod dnem morskim, przy jednoczesnym zapewnieniu niezbędnych warunków ochrony środowiska. Jest to o tyle istotne, że wszystko wskazuje na to, iż znajdują się tam znaczne złoża kobaltu – istotnego surowca dla produkcji baterii i akumulatorów używanych m.in. w elektrycznych samochodach.

USA nie biorą udziału

Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego jest agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych, do której należy 167 państw. Jej głównym zadaniem jest kontrola wydobycia złóż minerałów na wodach międzynarodowych. Co ciekawe do MODM nie należą Stany Zjednoczone.

news.mongabay.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA