fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaKiedy będziemy mieli prąd z morskich farm wiatrowych?

Kiedy będziemy mieli prąd z morskich farm wiatrowych?

Pierwszy prąd z morskich polskich farm wiatrowych popłynie nie wcześniej niż w czerwcu 2025 r.

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział, że na prąd z morskich farm wiatrowych musimy poczekać jeszcze 2,5 roku. Łączna moc tych farm, należących do PKN Orlen i PGE, wyniesie 2,9 GW. Wiceminister Rabenda zaprzeczył natomiast, jakoby w tym temacie istniały jakieś opóźnienia. Takie podejrzenia miała bowiem Lewica.

– Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. W czerwcu 2025 r. będziemy mieć pierwszy prąd z pierwszej fazy. W 2021 r. przebiegły wszystkie procedury, by budować te farmy – powiedział wiceszef MAP. – Jeśli chodzi o port instalacyjny, został on wybudowany, prace trwają, porty serwisowe się budują. W 2025 r. głównie spółki Skarbu Państwa, Orlen i PGE będą generowały z tych farm 2,9 GW, plus spółki, które są poza domeną Skarbu Państwa, to będzie ok. 6 GW – dodał polityk.

Podczas wystąpienia w Sejmie wiceminister Rabenda stwierdził, że OZE nigdy nie rozwijało się w Polsce tak szybko. Dzisiaj z odnawialnych źródeł generowanych jest 21 GW prądu, a same farmy wiatrowe dają 8,8 GW. W tym roku podpisano natomiast umowy przyłączeniowe na kolejnych 31 GW.

Aktualnie PGE stara się o kolejne pozwolenie na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku, choć do 2030 r. wspólnie ze szwedzką spółką Orsted ma wybudować na naszym morzu elektrownie Baltica 2 i Baltica 3. Instalacje te znajdą się w wyłącznej strefie ekonomicznej Polski.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA