fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaKiedy będziemy mieli prąd z morskich farm wiatrowych?

Kiedy będziemy mieli prąd z morskich farm wiatrowych?

Pierwszy prąd z morskich polskich farm wiatrowych popłynie nie wcześniej niż w czerwcu 2025 r.

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział, że na prąd z morskich farm wiatrowych musimy poczekać jeszcze 2,5 roku. Łączna moc tych farm, należących do PKN Orlen i PGE, wyniesie 2,9 GW. Wiceminister Rabenda zaprzeczył natomiast, jakoby w tym temacie istniały jakieś opóźnienia. Takie podejrzenia miała bowiem Lewica.

– Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. W czerwcu 2025 r. będziemy mieć pierwszy prąd z pierwszej fazy. W 2021 r. przebiegły wszystkie procedury, by budować te farmy – powiedział wiceszef MAP. – Jeśli chodzi o port instalacyjny, został on wybudowany, prace trwają, porty serwisowe się budują. W 2025 r. głównie spółki Skarbu Państwa, Orlen i PGE będą generowały z tych farm 2,9 GW, plus spółki, które są poza domeną Skarbu Państwa, to będzie ok. 6 GW – dodał polityk.

Podczas wystąpienia w Sejmie wiceminister Rabenda stwierdził, że OZE nigdy nie rozwijało się w Polsce tak szybko. Dzisiaj z odnawialnych źródeł generowanych jest 21 GW prądu, a same farmy wiatrowe dają 8,8 GW. W tym roku podpisano natomiast umowy przyłączeniowe na kolejnych 31 GW.

Aktualnie PGE stara się o kolejne pozwolenie na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku, choć do 2030 r. wspólnie ze szwedzką spółką Orsted ma wybudować na naszym morzu elektrownie Baltica 2 i Baltica 3. Instalacje te znajdą się w wyłącznej strefie ekonomicznej Polski.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

ONZ potrzebował 18 lat, żeby zauważyć rolę energii atomowej

W Brukseli odbył się pierwszy w historii szczyt na temat rozwoju energii atomowej, którego celem było podkreślenie jej roli w realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
< 1 MIN CZYTANIA

Przed nami gigantyczne braki prądu

Z najnowszej analizy PSE wynika, że ślepa realizacja przez kolejne rządy unijnej polityki likwidacji energetyki węglowej doprowadzi do gigantycznych braków energii elektrycznej w najbliższych latach.
2 MIN CZYTANIA

NIK: Niedoinwestowana sieć

Ponad połowa linii elektroenergetycznych w Polsce ma ponad 30 lat, co utrudnia przyłączanie do sieci odnawialnych źródeł energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA