fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFinanseKiedy nadejdzie szczyt inflacji?

Kiedy nadejdzie szczyt inflacji?

Szczyt inflacji ciągle przed Polską – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Główny Urząd Statystyczny właśnie potwierdził, że inflacja we wrześniu wyniosła w naszym kraju 17,2 proc., czyli o 1,6 proc. więcej niż w sierpniu. W minionym miesiącu najbardziej drożały usługi związane z hotelarstwem i gastronomią, a także wystrój mieszkania oraz edukacja. We wrześniu 2021 r. inflacja wynosiła w Polsce 5,9 proc.

W ocenie analityków PIE szanse na obniżenie inflacji już w listopadzie są umiarkowane. Wpłynąć na to ma decyzja Urzędu Regulacji Energetyki, który podniósł taryfy dla ciepłowni w największych miastach Polski, gdzie skala podwyżek wyniesie nawet 30 proc. Swoje robi też drożejąca ropa naftowa, co skutkuje wzrostem cen paliw.

„Szczyt inflacji przypadnie w lutym. Spodziewamy się wyników zbliżonych do 18 proc. przy założeniu niewielkiego wzrostu cen elektryczności i gazu. Słabszy wzrost cen energii nie zatrzyma jednak inflacji bazowej – ta będzie przekraczać 8 proc. przez cały 2023 r.” – ocenili eksperci PIE w komentarzu na Twitterze.

Przypomnijmy, że w lipcu Marcin Klucznik z PIE przewidywał, że szczyt inflacji w Polsce nastąpi w sierpniu 2022 r. i wyniesie ok. 16,5 proc. Według niego pod koniec roku wzrost cen miał wyhamować do 13,5 proc. Rzeczywistość okazuje się drastycznie inna, a na rewizję sytuacji wpłynęło wiele czynników – od przedłużającej się wojny po zmiany na rynku nośników energii, paliw i żywności.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA