fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiKiedy paragon, a kiedy faktura?

Kiedy paragon, a kiedy faktura?

Przedsiębiorca vatowiec może od razu wydawać fakturę – bez żądania ani zgody kupującego – ale oryginał paragonu z kasy fiskalnej i tak musi dodać do kopii faktury, włączając go do swojej dokumentacji.

Mamy taką sytuacje, że przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT, sprzedaje swoje artykuły klientom niebędącym podmiotami gospodarczymi. Jak wiadomo, ma on obowiązek rejestrowania w kasie fiskalnej każdej transakcji, zaś swojemu klientowi może wydać prosty paragon lub fakturę. Często swoją sprzedaż prowadzi także zdalnie, tym bardziej zasadnym wydaje się być w takiej sytuacji pytanie, czy fakturę może wydać klientowi niejako automatycznie, czyli bez wyraźnego życzenia z jego strony.

Od razu faktura

Okazuje się, że według obowiązujących przepisów sprzedaż może zostać udokumentowana od razu fakturą, wydawaną nawet bez żądania wyrażonego przez konsumenta. Przedsiębiorcy muszą jednak, tak czy inaczej, zewidencjonować każdą transakcję w kasie rejestrującej, a następnie do kopii faktury podpiąć oryginał paragonu. Tego paragonu nie trzeba też wydawać nabywcy towaru.

Od strony prawnej wygląda to tak, że art. 106b ustawy o VAT co prawda obliguje sprzedawcę do wypisania faktury na żądanie klienta, ale zarazem nie zabrania wydania jej z własnej inicjatywy przedsiębiorcy.

Należy tylko pamiętać, że z art. 106h ust. 1 tejże ustawy wskazuje, że jeśli faktura dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, to paragon fiskalny dotyczący tej sprzedaży należy obowiązkowo załączyć do egzemplarza faktury pozostającego u sprzedawcy.

A zatem: klientowi wydaje się fakturę automatycznie, zaś paragonu w tej sytuacji wydawać mu już nie trzeba.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA