fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajKiedy polski PKB dogoni UE?

Kiedy polski PKB dogoni UE?

Według najnowszych prognoz już za kilka lat polski Produkt Krajowy Brutto per capita będzie wynosił niemal 90 proc. dochodów Unii Europejskiej.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak podzielił się prognozami Komisji Europejskiej, które mówią, że w 2023 roku poziom PKB Polski per capita wyniesie niemal 80 proc. dochodów Unii Europejskiej. Z czasem nasz PKB będzie rósł i zbliżał się do Zachodu.

Ekonomista dodał, że podobne prognozy co do polskiego wzrostu PKB przedstawia Międzynarodowy Fundusz Walutowy i załączył odpowiedni wykres, z którego wynika, że w tym roku PKB per capita Polski wyniesie 79,6 proc., ale w przyszłym roku po raz pierwszy przekroczy granicę 80 proc. i osiągnie 80,5 proc. Z kolei w 2025 roku nasz PKB per capita wzrośnie do 81,9 proc., w 2025 roku do 83,3 proc., a w 2028 roku będzie to już 86 proc. w stosunku do dochodów UE.

Instytucje międzynarodowe takie jak Bank Światowy, Komisja Europejska czy MFW wskazują, że Polska może rozwijać PKB w tempie ponad 3 proc. rocznie (tzw. produkt potencjalny). Średnie tempo wzrostu w strefie euro to 1,0-1,5 proc. Dzięki temu Polska szybko zmniejszy dystans do UE

– napisał Piotr Arak na portalu X.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego w kolejnym wpisie wyjaśnił, że tegoroczna zmiana PKB per capita jest związana z projekcją demograficzną KE dotyczącą migracji, która zaburza statystykę, bo zakłada wzrost populacji osób przebywających w Polsce – z 37,4 do 38,2 mln ludzi, a następnie jej spadek do 37,8 mln w 2024 roku.

Źródło: x.com
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA