fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajKiedy polski PKB dogoni UE?

Kiedy polski PKB dogoni UE?

Według najnowszych prognoz już za kilka lat polski Produkt Krajowy Brutto per capita będzie wynosił niemal 90 proc. dochodów Unii Europejskiej.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak podzielił się prognozami Komisji Europejskiej, które mówią, że w 2023 roku poziom PKB Polski per capita wyniesie niemal 80 proc. dochodów Unii Europejskiej. Z czasem nasz PKB będzie rósł i zbliżał się do Zachodu.

Ekonomista dodał, że podobne prognozy co do polskiego wzrostu PKB przedstawia Międzynarodowy Fundusz Walutowy i załączył odpowiedni wykres, z którego wynika, że w tym roku PKB per capita Polski wyniesie 79,6 proc., ale w przyszłym roku po raz pierwszy przekroczy granicę 80 proc. i osiągnie 80,5 proc. Z kolei w 2025 roku nasz PKB per capita wzrośnie do 81,9 proc., w 2025 roku do 83,3 proc., a w 2028 roku będzie to już 86 proc. w stosunku do dochodów UE.

Instytucje międzynarodowe takie jak Bank Światowy, Komisja Europejska czy MFW wskazują, że Polska może rozwijać PKB w tempie ponad 3 proc. rocznie (tzw. produkt potencjalny). Średnie tempo wzrostu w strefie euro to 1,0-1,5 proc. Dzięki temu Polska szybko zmniejszy dystans do UE

– napisał Piotr Arak na portalu X.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego w kolejnym wpisie wyjaśnił, że tegoroczna zmiana PKB per capita jest związana z projekcją demograficzną KE dotyczącą migracji, która zaburza statystykę, bo zakłada wzrost populacji osób przebywających w Polsce – z 37,4 do 38,2 mln ludzi, a następnie jej spadek do 37,8 mln w 2024 roku.

Źródło: x.com
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA