fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaŚwiatKiedy skończymy ze zmianami czasu? Unia zwleka z decyzją w tej sprawie

Kiedy skończymy ze zmianami czasu? Unia zwleka z decyzją w tej sprawie

Nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie nastąpiły zmiany, po których nie będziemy musieli dwa razy w roku przestawiać zegarków.

– Istnieje problem z przepustowością. System polityczny nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi rzeczami na raz – powiedział szwedzki eurodeputowany Jakop Dalunde, który zajmuje się w Parlamencie Europejskim kwestiami zmian czasu. Jego zdaniem zajęcie się tą sprawą przez unijne instytucje zeszło na dalszy plan, ponieważ w ostatnich latach bardziej priorytetowe były takie kwestie jak brexit, COVID-19, a obecnie wojna na Ukrainie czy przeciwdziałanie inflacji.

Jeżeli Unia Europejska wróci do tematu i podejmie działania zmierzające do likwidacji zmian czasu z letniego na zimowy, to nowe zasady mogą zacząć obowiązywać najwcześniej w 2025 roku. Jakop Dalunde przyznaje jednak, że on sam raczej zakłada, iż podobne rozwiązania mogą wejść w życie jeszcze później – w drugiej połowie obecnej dekady.

W 2018 roku Komisja Europejska organizowała publiczne konsultacje, podczas których pytano mieszkańców Unii o zdanie na temat zmian czasu. Cieszyły się one rekordową popularnością, a 84 procent uczestników opowiedziało się za likwidacją zmian czasu co pół roku. Od tamtej pory Bruksela nie podjęła jednak konkretnych działań zmierzających do rozwiązania tej kwestii.

euronews.com, ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA