fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatKiedy skończymy ze zmianami czasu? Unia zwleka z decyzją w tej sprawie

Kiedy skończymy ze zmianami czasu? Unia zwleka z decyzją w tej sprawie

Nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie nastąpiły zmiany, po których nie będziemy musieli dwa razy w roku przestawiać zegarków.

– Istnieje problem z przepustowością. System polityczny nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi rzeczami na raz – powiedział szwedzki eurodeputowany Jakop Dalunde, który zajmuje się w Parlamencie Europejskim kwestiami zmian czasu. Jego zdaniem zajęcie się tą sprawą przez unijne instytucje zeszło na dalszy plan, ponieważ w ostatnich latach bardziej priorytetowe były takie kwestie jak brexit, COVID-19, a obecnie wojna na Ukrainie czy przeciwdziałanie inflacji.

Jeżeli Unia Europejska wróci do tematu i podejmie działania zmierzające do likwidacji zmian czasu z letniego na zimowy, to nowe zasady mogą zacząć obowiązywać najwcześniej w 2025 roku. Jakop Dalunde przyznaje jednak, że on sam raczej zakłada, iż podobne rozwiązania mogą wejść w życie jeszcze później – w drugiej połowie obecnej dekady.

W 2018 roku Komisja Europejska organizowała publiczne konsultacje, podczas których pytano mieszkańców Unii o zdanie na temat zmian czasu. Cieszyły się one rekordową popularnością, a 84 procent uczestników opowiedziało się za likwidacją zmian czasu co pół roku. Od tamtej pory Bruksela nie podjęła jednak konkretnych działań zmierzających do rozwiązania tej kwestii.

euronews.com, ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA