fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatKiedy skończymy ze zmianami czasu? Unia zwleka z decyzją w tej sprawie

Kiedy skończymy ze zmianami czasu? Unia zwleka z decyzją w tej sprawie

Nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie nastąpiły zmiany, po których nie będziemy musieli dwa razy w roku przestawiać zegarków.

– Istnieje problem z przepustowością. System polityczny nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi rzeczami na raz – powiedział szwedzki eurodeputowany Jakop Dalunde, który zajmuje się w Parlamencie Europejskim kwestiami zmian czasu. Jego zdaniem zajęcie się tą sprawą przez unijne instytucje zeszło na dalszy plan, ponieważ w ostatnich latach bardziej priorytetowe były takie kwestie jak brexit, COVID-19, a obecnie wojna na Ukrainie czy przeciwdziałanie inflacji.

Jeżeli Unia Europejska wróci do tematu i podejmie działania zmierzające do likwidacji zmian czasu z letniego na zimowy, to nowe zasady mogą zacząć obowiązywać najwcześniej w 2025 roku. Jakop Dalunde przyznaje jednak, że on sam raczej zakłada, iż podobne rozwiązania mogą wejść w życie jeszcze później – w drugiej połowie obecnej dekady.

W 2018 roku Komisja Europejska organizowała publiczne konsultacje, podczas których pytano mieszkańców Unii o zdanie na temat zmian czasu. Cieszyły się one rekordową popularnością, a 84 procent uczestników opowiedziało się za likwidacją zmian czasu co pół roku. Od tamtej pory Bruksela nie podjęła jednak konkretnych działań zmierzających do rozwiązania tej kwestii.

euronews.com, ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA

Regulacje dotyczące ogrzewania zagrażają koalicji rządzącej Niemcami

Zaostrzająca się kłótnia w niemieckiej koalicji rządowej coraz bardziej opóźnia przyjęcie ustawy mającej utorować drogę przejścia na ekologiczne ogrzewanie.
3 MIN CZYTANIA

Czy Republika Południowej Afryki aresztuje Putina?

Republika Południowej Afryki planuje zmienić swoje prawo tak, aby sama mogła podejmować decyzje, czy aresztować przywódców poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny – w tej chwili jest do tego zobowiązana. Sprawa dotyczy bezpośrednio Władimira Putina.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA