fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaKrajKiedy wybory prezydenckie? Prezes PiS chce, by odbyły się 21 czerwca

Kiedy wybory prezydenckie? Prezes PiS chce, by odbyły się 21 czerwca

Politycy Zjednoczonej Prawicy oficjalnie nie podają konkretnie nowej daty wyborów prezydenckich. Mówią o „drugiej połowie czerwca” albo „przełomie czerwca i lipca”. W grę wchodzą zatem 21 czerwca, 28 lub 5 lipca. Według naszych informacji, prezes PiS chciałby, aby wybory głowy państwa odbyły się w niedzielę 21 czerwca, czyli jak najszybciej. W przyszłym tygodniu odpowiednie ustawy maja trafić do Sejmu. Oczywiście po przegłosowaniu pakietu, ustawy trafią do Senatu. Ten ma 30 dni na prace oraz głosowanie.

– Senat wykorzysta te 30 dni. To jest jasne – mówi nam bliski współpracownik marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Z tym PiS się liczy, jednak większa obawa do terminu dotyczy kwestii technicznych głosowania. Chodzi o to, aby były one jak najbardziej bezpieczne co do możliwości identyfikacji głosujących oraz możliwych nieprawidłowości w dostarczaniu kart do głosowania, a następnie ich liczeniu.

– Będziemy chcieli przywrócić rolę PKW do procesu przeprowadzenia wyborów, a także wzmocnić powszechność i tajność – zapowiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. – Chodzi o to, by pakiety wyborcze trafiły do wyborców, aby byli oni poprawnie zidentyfikowani w miejscu ich zamieszkania i mogli oddać głosy tam, gdzie znajdowały się obwodowe komisje wyborcze.

Te „technikalia”, jak mówią politycy PiS, to największe wyzwanie, jeśli chodzi o przeprowadzenie głosowania 21 czerwca tak, aby nie doszło do żadnych nieprawidłowości lub problemów, które mogłaby natychmiast wykorzystać opozycja.

Ale obecny czas to także wielkie napięcie w łonie koalicjantów. Zgoda Kaczyńskiego na pakiet z Gowinem podyktowana była przymusem: prezesowi PiS i jego ludziom nie udało się bowiem wyłuskać spośród „gowinowców” tylu posłów, ile wystarczyłoby do storpedowania planów blokady głosowania. Gowin postawił Kaczyńskiego w sytuacji szantażu. Tak trudno Kaczyński nie miał jeszcze od czasu początku obecnych rządów jego ugrupowania. Politycy PiS przyznają, że de facto znaleźli się w sytuacji braku większości, który przy każdym głosowaniu w Sejmie będzie rodził kryzys. Nie szczędzą gorzkich słów pod adresem Gowina. Mówią o „szantażyście”, z którym prezes PiS był zmuszony negocjować. A, jak dodają, „umowy z szantażystą obowiązują tylko na chwilę”. PiS musi teraz bardziej intensywnie niż do tej pory szukać posłów z innych ugrupowań, którzy poparliby ich w razie zagrożenia, by „mieć zapas” kilku głosów. Łatwe to nie będzie.

Dodatkowo jeszcze wypuszczane są plotki o zmianie kandydata, czyli Andrzeja Dudy na premiera Mateusza Morawieckiego, co też obozowi władzy nie służy do utrzymania jedności i dyscypliny. – Dobrze, że i po stronie opozycji też jest mowa o zmianie kandydatki i wycofaniu Kidawy-Błońskiej, która w tej kampanii dała kompletną plamę – dodaje inny polityk z PiS.

Co nas zatem czeka? Ano bój PiS o przeprowadzenie jak najszybszych wyborów i reelekcję Andrzeja Dudy. W innym wypadku Jarosław Kaczyński gotów jest na przyspieszone wybory parlamentarne.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA