fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaBiznesKierowcy Ubera na umowie o pracę?

Kierowcy Ubera na umowie o pracę?

Unia Europejska chce uregulować kwestię zatrudniania pracowników za pośrednictwem platform cyfrowych – informuje „Rzeczpospolita”.

Zmiany będą dotyczyć przede wszystkim osób pracujących dla takich firm jak Uber, Bolt lub Glovo. Komisja Europejska chce wspólnie z Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej opracować przepisy, które będą zakładać nawet wprowadzenie domniemania zatrudnienia na etacie na platformie cyfrowej. Z każdej innej formy zatrudnienia pracownika przedsiębiorca musiałby się tłumaczyć. Poza tym, nowa unijna dyrektywa objęłaby również inne osoby świadczące swoje usługi za pośrednictwem platform cyfrowych, jak choćby informatyków czy influencerów.

„Rz” podaje, że według szacunków KE wartość gospodarki opartej na platformach cyfrowych w UE od 2016 r. wzrosła niemal pięciokrotnie – z 3 mld euro do 14 mld euro w 2020 r. W sumie w krajach członkowskich z takimi platformami współpracuje nawet 4 mln osób.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Oto najlepsze miejsca do pracy w Polsce

Czternaście firm z Polski znalazło się na liście Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. Dominują przedsiębiorstwa z branży IT.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsze miejsca do pracy w Polsce

Czternaście firm z Polski znalazło się na liście Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. Dominują przedsiębiorstwa z branży IT.
2 MIN CZYTANIA

Czy Polacy potrafią rozmawiać o podwyżce?

Choć nie wszyscy Polacy są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia, to wielu z nich nigdy nie rozmawiało z szefem o podwyżce.
2 MIN CZYTANIA

Estoński CIT coraz bardziej popularny

W związku z rosnącą popularnością tzw. estońskiego CIT Ministerstwo Finansów chce rozwijać tę formę opodatkowania.
2 MIN CZYTANIA