fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaFinanseKierunki i sposoby wsparcia MŚP

Kierunki i sposoby wsparcia MŚP

Są dwa nowe programy pomocy dla przedsiębiorców. Pierwszy ma charakter krajowy i przybiera postać ulg podatkowych. Drugi, transgraniczny, polega na preferencyjnym finansowaniu mikroprzedsiębiorców.

W ramach programu Polska Strefa Inwestycji (PSI) przedsiębiorcy mogą starać się o zwolnienia z podatku CIT i PIT. Ulga podatkowa jest pomocą publiczną dostępną w formie zwolnienia z podatku w wysokości nawet do 70 proc. wartości realizowanej inwestycji, w zależności od regionu.

Co istotne, mogą ją uzyskać przedsiębiorcy działający nie tylko regionalnie, ale na terenie całej Polski i to niezależnie od ich wielkości (więc jak najbardziej mogą z niej skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa). Uzyskane w ramach programu PSI nadwyżki finansowe mogą zostać zainwestowane w rozwój firmy (odliczeniu podlegają wydatki inwestycyjne na rozwój).

Wsparciem w postaci ulgi mogą zostać objęci przedsiębiorcy działający w różnych branżach. Do ulgi kwalifikują się tzw. branże tradycyjne (przemysł motoryzacyjny, środków transportu, chemiczny, sektor spożywczy, producenci innowacyjnych łazienek, zbiorników kompozytowych, wyposażenia meblowego oraz elementów drewnianych i metalowych). Co istotne, na oszczędności wynikające ze zwolnienia z CIT i PIT mogą liczyć także przedsiębiorcy z branż postrzeganych jako innowacyjne, tj. sektora usług informatycznych, badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, usług w zakresie księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), badań i analiz technicznych, centrów telefonicznych oraz usług architektonicznych i inżynieryjnych.

Na jakich warunkach?

O przyznaniu przedsiębiorcy wsparcia w postaci ulgi podatkowej decydują: przedmiot nowej działalności, lokalizacja inwestycji oraz minimalne koszty kwalifikowane, od wysokości których zależy kwota przysługującego zwolnienia. Zwolnienie z CIT lub PIT może być udzielane do 70 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych dla małych i mikro przedsiębiorstw oraz do 50 proc. nakładów poniesionych przez średniej wielkości przedsiębiorcę.

Dla mikrofirm z Litwy, Łotwy i Polski

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Noviti Finance, litewski alternatywny pozabankowy podmiot finansujący działalność gospodarczą, podpisały umowę gwarancji portfelowej, dzięki której preferencyjne pożyczki będą mogli zaciągać przedsiębiorcy działający na Litwie, Łotwie i w Polsce. Do rozdysponowania w postaci preferencyjnych pożyczek jest aż 47 mln euro. Tak zwana gwarancja EFI jest udzielana w ramach programu Unii Europejskiej InvestEU.

Zasady udzielania pożyczek

O preferencyjną pożyczkę do wysokości 50 tys. euro mogą się starać mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do dziesięciu pracowników i osiągające roczne przychody do 2 milionów euro. Nie są wymagane żadne zabezpieczenia (których mikroprzedsiębiorcy nie są zazwyczaj w stanie przedstawić). Warunkiem wiodącym przyznania pożyczki jest to, by pieniądze z niej przeznaczyć na „zieloną, cyfrową i zrównoważoną transformację” firmy.

W ramach dwóch poprzednich umów z EFI, Noviti Finance wypłacił pożyczki dla mikrofirmom w znacznie krótszym czasie niż tego oczekiwano. Pierwsza gwarancja EFI, w wysokości 10 mln euro w 2020 r., została wykorzystana w ciągu szesnastu miesięcy. Z kolei zeszłoroczna, w wysokości 12,5 mln euro, została wypłacona jeszcze szybciej – w ciągu roku. Średnia wartość pożyczki wynosiła około 16 tys. euro, co dla mikrofirmy, zwłaszcza dopiero startującej na rynku, jest już kwotą znaczącą.

Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi programu InwestEU można zapoznać się tutaj: https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/program-investeu/ oraz tutaj: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/wsparcie-dla-inwestycji-w-zielona-cyfrowa-i-zrownowazona-transformacje—konferencja-investeu-w-warszawie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA