W ramach programu Polska Strefa Inwestycji (PSI) przedsiębiorcy mogą starać się o zwolnienia z podatku CIT i PIT. Ulga podatkowa jest pomocą publiczną dostępną w formie zwolnienia z podatku w wysokości nawet do 70 proc. wartości realizowanej inwestycji, w zależności od regionu.
Co istotne, mogą ją uzyskać przedsiębiorcy działający nie tylko regionalnie, ale na terenie całej Polski i to niezależnie od ich wielkości (więc jak najbardziej mogą z niej skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa). Uzyskane w ramach programu PSI nadwyżki finansowe mogą zostać zainwestowane w rozwój firmy (odliczeniu podlegają wydatki inwestycyjne na rozwój).
Wsparciem w postaci ulgi mogą zostać objęci przedsiębiorcy działający w różnych branżach. Do ulgi kwalifikują się tzw. branże tradycyjne (przemysł motoryzacyjny, środków transportu, chemiczny, sektor spożywczy, producenci innowacyjnych łazienek, zbiorników kompozytowych, wyposażenia meblowego oraz elementów drewnianych i metalowych). Co istotne, na oszczędności wynikające ze zwolnienia z CIT i PIT mogą liczyć także przedsiębiorcy z branż postrzeganych jako innowacyjne, tj. sektora usług informatycznych, badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, usług w zakresie księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), badań i analiz technicznych, centrów telefonicznych oraz usług architektonicznych i inżynieryjnych.
Na jakich warunkach?
O przyznaniu przedsiębiorcy wsparcia w postaci ulgi podatkowej decydują: przedmiot nowej działalności, lokalizacja inwestycji oraz minimalne koszty kwalifikowane, od wysokości których zależy kwota przysługującego zwolnienia. Zwolnienie z CIT lub PIT może być udzielane do 70 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych dla małych i mikro przedsiębiorstw oraz do 50 proc. nakładów poniesionych przez średniej wielkości przedsiębiorcę.
Dla mikrofirm z Litwy, Łotwy i Polski
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Noviti Finance, litewski alternatywny pozabankowy podmiot finansujący działalność gospodarczą, podpisały umowę gwarancji portfelowej, dzięki której preferencyjne pożyczki będą mogli zaciągać przedsiębiorcy działający na Litwie, Łotwie i w Polsce. Do rozdysponowania w postaci preferencyjnych pożyczek jest aż 47 mln euro. Tak zwana gwarancja EFI jest udzielana w ramach programu Unii Europejskiej InvestEU.
Zasady udzielania pożyczek
O preferencyjną pożyczkę do wysokości 50 tys. euro mogą się starać mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do dziesięciu pracowników i osiągające roczne przychody do 2 milionów euro. Nie są wymagane żadne zabezpieczenia (których mikroprzedsiębiorcy nie są zazwyczaj w stanie przedstawić). Warunkiem wiodącym przyznania pożyczki jest to, by pieniądze z niej przeznaczyć na „zieloną, cyfrową i zrównoważoną transformację” firmy.
W ramach dwóch poprzednich umów z EFI, Noviti Finance wypłacił pożyczki dla mikrofirmom w znacznie krótszym czasie niż tego oczekiwano. Pierwsza gwarancja EFI, w wysokości 10 mln euro w 2020 r., została wykorzystana w ciągu szesnastu miesięcy. Z kolei zeszłoroczna, w wysokości 12,5 mln euro, została wypłacona jeszcze szybciej – w ciągu roku. Średnia wartość pożyczki wynosiła około 16 tys. euro, co dla mikrofirmy, zwłaszcza dopiero startującej na rynku, jest już kwotą znaczącą.
Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi programu InwestEU można zapoznać się tutaj: https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/program-investeu/ oraz tutaj: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/wsparcie-dla-inwestycji-w-zielona-cyfrowa-i-zrownowazona-transformacje—konferencja-investeu-w-warszawie.