fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaFinanseKierunki i sposoby wsparcia MŚP

Kierunki i sposoby wsparcia MŚP

Są dwa nowe programy pomocy dla przedsiębiorców. Pierwszy ma charakter krajowy i przybiera postać ulg podatkowych. Drugi, transgraniczny, polega na preferencyjnym finansowaniu mikroprzedsiębiorców.

W ramach programu Polska Strefa Inwestycji (PSI) przedsiębiorcy mogą starać się o zwolnienia z podatku CIT i PIT. Ulga podatkowa jest pomocą publiczną dostępną w formie zwolnienia z podatku w wysokości nawet do 70 proc. wartości realizowanej inwestycji, w zależności od regionu.

Co istotne, mogą ją uzyskać przedsiębiorcy działający nie tylko regionalnie, ale na terenie całej Polski i to niezależnie od ich wielkości (więc jak najbardziej mogą z niej skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa). Uzyskane w ramach programu PSI nadwyżki finansowe mogą zostać zainwestowane w rozwój firmy (odliczeniu podlegają wydatki inwestycyjne na rozwój).

Wsparciem w postaci ulgi mogą zostać objęci przedsiębiorcy działający w różnych branżach. Do ulgi kwalifikują się tzw. branże tradycyjne (przemysł motoryzacyjny, środków transportu, chemiczny, sektor spożywczy, producenci innowacyjnych łazienek, zbiorników kompozytowych, wyposażenia meblowego oraz elementów drewnianych i metalowych). Co istotne, na oszczędności wynikające ze zwolnienia z CIT i PIT mogą liczyć także przedsiębiorcy z branż postrzeganych jako innowacyjne, tj. sektora usług informatycznych, badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, usług w zakresie księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), badań i analiz technicznych, centrów telefonicznych oraz usług architektonicznych i inżynieryjnych.

Na jakich warunkach?

O przyznaniu przedsiębiorcy wsparcia w postaci ulgi podatkowej decydują: przedmiot nowej działalności, lokalizacja inwestycji oraz minimalne koszty kwalifikowane, od wysokości których zależy kwota przysługującego zwolnienia. Zwolnienie z CIT lub PIT może być udzielane do 70 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych dla małych i mikro przedsiębiorstw oraz do 50 proc. nakładów poniesionych przez średniej wielkości przedsiębiorcę.

Dla mikrofirm z Litwy, Łotwy i Polski

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Noviti Finance, litewski alternatywny pozabankowy podmiot finansujący działalność gospodarczą, podpisały umowę gwarancji portfelowej, dzięki której preferencyjne pożyczki będą mogli zaciągać przedsiębiorcy działający na Litwie, Łotwie i w Polsce. Do rozdysponowania w postaci preferencyjnych pożyczek jest aż 47 mln euro. Tak zwana gwarancja EFI jest udzielana w ramach programu Unii Europejskiej InvestEU.

Zasady udzielania pożyczek

O preferencyjną pożyczkę do wysokości 50 tys. euro mogą się starać mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do dziesięciu pracowników i osiągające roczne przychody do 2 milionów euro. Nie są wymagane żadne zabezpieczenia (których mikroprzedsiębiorcy nie są zazwyczaj w stanie przedstawić). Warunkiem wiodącym przyznania pożyczki jest to, by pieniądze z niej przeznaczyć na „zieloną, cyfrową i zrównoważoną transformację” firmy.

W ramach dwóch poprzednich umów z EFI, Noviti Finance wypłacił pożyczki dla mikrofirmom w znacznie krótszym czasie niż tego oczekiwano. Pierwsza gwarancja EFI, w wysokości 10 mln euro w 2020 r., została wykorzystana w ciągu szesnastu miesięcy. Z kolei zeszłoroczna, w wysokości 12,5 mln euro, została wypłacona jeszcze szybciej – w ciągu roku. Średnia wartość pożyczki wynosiła około 16 tys. euro, co dla mikrofirmy, zwłaszcza dopiero startującej na rynku, jest już kwotą znaczącą.

Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi programu InwestEU można zapoznać się tutaj: https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/program-investeu/ oraz tutaj: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/wsparcie-dla-inwestycji-w-zielona-cyfrowa-i-zrownowazona-transformacje—konferencja-investeu-w-warszawie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA