fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesKilka faktów i refleksji w Dniu Przedsiębiorcy

Kilka faktów i refleksji w Dniu Przedsiębiorcy

Czy Polacy są przedsiębiorczy? Jak są, jako przedsiębiorcy, traktowani przez państwo? Czy polskie firmy dobrze wypadają na rynku? 21 czerwca – oficjalnie ustanowiony Dniem Przedsiębiorcy – może, a nawet powinien, być przyczynkiem do zadawania pytań dotyczących stanu przedsiębiorczości w Polsce.

Co wiemy – w sensie statystycznym – o polskich przedsiębiorcach? Sięgnijmy do ubiegłorocznego, ale nadal aktualnego badania pod nazwą Przedsiębiorczość Polaków. Na zlecenie Grupy Eurocash zrobiono wtedy sondaż koncentrujący się na różnych aspektach przedsiębiorczości i prowadzenia biznesu.

Czego się z niego dowiadujemy? Otóż tego, co każdy obserwator gospodarki dobrze widzi i o czym wiedzą sami polscy przedsiębiorcy: cechują się oni przede wszystkim niezwykłą wprost wytrwałością. Bo trzeba być naprawdę bardzo a bardzo wytrwałym, by przetrwać na rynku, który od 1989 roku został potraktowany ogromną ilością reform, pseudo-reform oraz ciągle zmieniającymi się przepisami. Nie dziwi też, że połowa przedsiębiorców deklaruje gotowość do podejmowania ryzyka. Tak, trzeba umieć ryzykować, bo droga przedsiębiorcy w Polsce przypomina walkę samuraja, który musi krok po kroku, wytrwale i mozolnie wywalczyć sobie sukces.

Przedsiębiorczy i kreatywni

Nie powinno dziwić, że aż połowa Polaków w wieku 16-65 lat uważa się za osoby przedsiębiorcze. Czyli jakie? Przede wszystkim – kreatywne. Niezaprzeczalnym faktem jest, że oprócz gotowości do podejmowania ryzyka, konsekwencji w wypracowywaniu zysku i umiejętności kalkulowania biznesu, polskich przedsiębiorców charakteryzuje ogromna kreatywność. Polska należy do czołówki państw, w których powstają autorskie, pomysłowe i użyteczne startupy.
Własny biznes zamierza otworzyć, w ciągu najbliższych pięciu lat, aż 31 proc. Polaków. Motywacje bywają oczywiście różne. Najmłodsi szukają często tylko okazji do osiągnięcia szybkich zysków. Starsi są za to bardziej ostrożni i konserwatywni w biznesie – trzymają pieniądze na „chudsze” lata i z większą rezerwą przyglądają się poczynaniom rządów, deklarujących tworzenie dobrych warunków do prowadzenia działalności biznesowej.

Polska gospodarka to głównie MŚP

Kierujący gospodarką ani na chwilę nie powinni zapominać, że polską gospodarkę – w ogromnej większości – wypracowują mikro, małe i średnie firmy. Podczas, gdy w 2008 roku w Polsce istniało 1,86 mln przedsiębiorstw, to dziesięć lat później było ich już 2,15 mln – aż o 15,5 proc. więcej! Najwięcej przedsiębiorców ma firmy usługowe (52,1 proc.), co czwarta firma jest handlowa, a co ósma budowlana. 72,3 proc. – tyle PKB wypracowują obecnie mikro, małe i średnie firmy. Małe i średnie przynoszą budżetowi co drugą złotówkę. Śmiało więc można stwierdzić, że w pewnym sensie to przedsiębiorcy są pracodawcami urzędników rządowych, ministerialnych, samorządowych, parlamentarzystów itd.

Nagradzana przedsiębiorczość

Tymczasem Rzecznik MŚP przyznał aktywnym organizacjom przedsiębiorców nagrody „Filary Polskiej Przedsiębiorczości”. Podczas XXV Posiedzenia Rady Przedsiębiorców nagrodę odebrało BCC jako najaktywniejsza organizacja w Radzie Przedsiębiorców. Nagrodzono także Związek Telewizji Kablowych w Polsce -Izba Gospodarcza, Polską Izbę Paliw Płynnych oraz Prokuratorię Generalną RP, która broni prawnych interesów polskich firm na arenie międzynarodowej.

Z kolei samych przedsiębiorców nagrodziło Polskie Radio. Wyłoniono właśnie zwycięzców w czterech kategoriach oraz przyznano nagrodę specjalną. W kategorii „Przełomowe rozwiązanie” zwyciężył Fundusz Trójmorza, którego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz ten inwestuje skutecznie w infrastrukturę regionu Trójmorza. Drugie miejsce zajęła firma Brainly, która jest platformą edukacyjną online, pomagającą rodzicom i uczniom w nauce zdalnej. Działa już w 35 krajach. Na trzecim uplasowała się, opisywana także kiedyś na łamach fpg24.pl, platforma Booksy, służąca do umawiania wizyt w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Booksy to szybko rozwijający się polski startup, który wyszedł już poza granice naszego kraju.

Trzymamy mocno kciuki za polskich przedsiębiorców! Nie tylko w Dniu Przedsiębiorcy. Żadnych więcej lockdownów, samych dobrych pomysłów biznesowych i jak najwięcej sukcesów!

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA