fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajKilkadziesiąt procent podwyżki dla budżetówki?

Kilkadziesiąt procent podwyżki dla budżetówki?

Przedstawiciele pracodawców twierdzą, że pracownicy budżetówki powinni dostać co najmniej 20-proc. podwyżkę.

W obliczu inflacji i spadku realnej wartości wynagrodzeń pracownicy polskiej sfery budżetowej powinni otrzymać co najmniej 20-proc. podwyżkę – apeluje Konfederacja Lewiatan. Według pracodawców to jedyna szansa na zatrzymanie w pracy specjalistów, którzy uciekają do sektora prywatnego.

Prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan przypomniał, że w 2024 roku płaca minimalna ma wzrosnąć aż o 18 proc., co będzie kosztować pracodawców aż 35 mld zł. Z drugiej strony rząd planuje podwyżkę dla pracowników budżetówki w wysokości zaledwie 6,6 proc. przy skutkach finansowych poniżej 9 mld zł.

Budżetówka powinna zarabiać więcej. Upominamy się o wyższą jakość usług publicznych i większe podwyżki dla państwowej sfery budżetowej

– powiedział prof. Męcina.

W opinii eksperta rząd musi zrezygnować z pierwotnej propozycji i pójść w stronę 20-proc. podwyżki, aby zapewnić realny wzrost wynagrodzeń, zabezpieczyć możliwość utrzymania struktury wynagrodzeń wobec podwyżek minimalnego wynagrodzenia, a także zredukować dysproporcje między wysokością płac w instytucjach publicznych a rynkowymi stawkami płac. Prof. Męcina ostrzega, że w przeciwnym razie może dojść nawet do fali protestów.

Niskie płace w budżetówce mogą mieć też inne konsekwencje, np. narastające ryzyko obniżenia jakości i efektywności funkcjonowania administracji rządowej i samorządowej, a także większości usług publicznych, jak edukacja, nauka, kultura – kluczowych dla funkcjonowania państwa, obywateli i firm.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA