Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że już 420 polskich firm chce wznowić eksport na Ukrainę i jest zainteresowanych odbudową tego kraju w ramach programu uruchomionego przez Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Według informacji PAIH szacowany koszt odbudowy zniszczeń wojennych na Ukrainie w  obecnej chwili wynosi ok. 750 mld dolarów. Dodano, że postępujące zniszczenia wskazują na „ogrom prac, na jakie muszą być przygotowane firmy przystępujące do projektu odbudowy”.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że firmy, które znajdą się w programie będą mogły skorzystać z preferencji, m.in. w zakresie dostępu do usług prawnych, ubezpieczeń i gwarancji eksportowych. Poza tym program ma skonsolidować przedsiębiorców, sklasyfikować i ustalić podmioty oraz branże zainteresowane ekspansją na rynek ukraiński.

Dotychczas najwięcej zgłoszeń spłynęło z branży budowlanej. Firmy z tego sektora stanowią aż jedną trzecią zgłoszonych dotychczas przedsiębiorstw. Kolejne są firmy z branży IT oraz producenci maszyn, leków i żywności. Zdecydowana większość firm chce nie tylko eksportować towary i usługi, ale też współpracować z firmami ukraińskimi. Co trzeci przedsiębiorca jest też zainteresowany inwestowaniem na Ukrainie.

Warto przypomnieć, że w programie MRiT oraz PAIH mogą wziąć udział polscy przedsiębiorcy, którzy nie współpracują z rosyjskimi i białoruskimi podmiotami objętymi sankcjami, a także chcą działać na Ukrainie w czasie powojennej odbudowy oraz spełniają kryteria zawarte w formularzu zgłoszeniowym.

IAR

Poprzedni artykułUOKiK przyjrzy się kolejnym sieciom handlowym
Następny artykułBanki w Polsce dobrze sobie radzą