Pracodawcy w naszym kraju szukają dzisiaj ok. 681 tys. pracowników – wynika z raportu firm Grant Thornton i Element.

jeshoots.com/Pexels

Tylko w marcu w portalach rekrutacyjnych opublikowano ok. 360 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To o 30 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu i jeszcze więcej niż dwa lata temu. Według twórców raportu popyt na pracę jest dzisiaj w Polsce jeszcze wyższy niż przed pandemią.

– Oczywiście, przedsiębiorcy będą musieli mierzyć się z wyzwaniami, jakie niosą wysokie ceny, wysokie stopy procentowe i ogólny wzrost niepewności gospodarczej, jednak wydaje się, że pozostają optymistami, a ich firmy są przygotowane na przetrwanie ewentualnych trudności – powiedziała Monika Smulewicz z Grant Thornton.

W poprzednim miesiącu najwięcej ofert opublikowano w Warszawie, bo aż 44,8 tys. Drugie miejsce przypadło Krakowowi z 21,3 tys. ogłoszeń, a trzecie Wrocławiowi z 13,8 tys. ogłoszeń. Z analizy Grant Thornton i Element wynika, że w największych polskich miastach przypada średnio 15,8 ofert pracy na 1000 mieszkańców, podczas gdy rok temu było to 11,1 ogłoszeń.

Jeśli chodzi o branże, to największy wzrost ogłoszeń w porównaniu do 2021 r. odnotowano w IT oraz w HR-ach i rekrutacji. W tej pierwszej specjalizacji wzrost wyniósł aż 100 proc. Z drugiej strony najwięcej ofert dotyczy pracy fizycznej – głównie mowa tutaj o kierowcach, kasjerach i magazynierach.

Poprzedni artykułKontrahenci z tych krajów mają największe długi
Następny artykułW Rosji protestowała przeciw w wojnie na Ukrainie, teraz pracuje dla niemieckich mediów