fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesKim są najbogatsi Chińczycy?

Kim są najbogatsi Chińczycy?

Woda butelkowana, opracowywanie szczepionek, platforma TikTok i technologia pojazdów elektrycznych napędzały w tym roku najlepiej zarabiających chińskich biznesmenów. W rankingu spadli potentaci z rynku nieruchomości i ci, którzy muszą stawić czoła nowym chińskim regulacjom wymierzonym w gigantów technologicznych.

Liderem rankingu Hurun 2021 – najbogatszych osób w Chinach – jest Zhong Shanshan, którego majątek wynosi 60,6 miliarda dolarów. To zasługa wzrostu wartości jego farmaceutycznych spółek giełdowych – Nongfu Spring i Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise.

Kolejne miejsca na liście zajęli: założyciel spółki technologicznej ByteDance Zhang Yiming (właściciel TikToka), producent baterii do samochodów elektrycznych, prezes CATL Zeng Yuqun, Pony Ma, prezes holdingu technologicznego Tencent Holdings (właściciel m.in WeChata) i Jack Ma, założyciel Alibaba Group i Ant Group. Ma, który przez trzy lata z rzędu był na szczycie listy bogatych, spadł o 4 miejsca po zawieszeniu pierwszej oferty publicznej Ant Group i nałożeniu rekordowej grzywny na Alibaba za działania monopolistyczne przez chińskie władze.

Spadła również pozycja założyciela China Evergrande Group, Hui Ka Yan, który po ogłoszeniu problemów finansowych, drugiego co do wielkości dewelopera w kraju (ma ponad 300 miliardów dolarów zobowiązań), stracił około 70 proc. swojego majątku i zostało mu „tylko” 11,3 miliarda dolarów.

W raporcie czytamy, że w związku z kryzysem finansowym w sektorze nieruchomości, spowodowanym przez regulacje prawne dotyczące nadmiernego zaciągania pożyczek i kupowania gruntów, po raz pierwszy od rozpoczęcia publikacji raportu w 1999 r. żaden deweloper nie znalazł się w pierwszej dziesiątce. Założyciel China Fortune Land Wang Wenxue stracił całkowicie status miliardera, a jego majątek zmniejszył się o 88 proc. w stosunku do zeszłego roku – do 930 milionów dolarów. Yang Huiyan, współprzewodnicząca i większościowy udziałowiec firmy deweloperskiej Country Garden, najwyżej na liście wśród developerów, spadła o pięć pozycji – na miejsce 11.

Zhang Bangxin, założyciel serwisu korepetycji w domu TAL Education Group, również spadł z listy, tracąc 94 proc. wartości majątku po tym, jak Chiny wprowadziły nowe zasady zakazujące prywatnych korepetycji.

Z kolei majątek Pony Ma, właściciela Tancenta, wzrósł w zeszłym roku o 70 proc., a w tym odnotował spadek o 19 proc. W branży gier wideo jego firmami wstrząsnęły nowe, bardziej rygorystyczne limity czasu gry dla nieletnich.

Największy sukces w pierwszej setce najbogatszych Chińczyków odniósł Luo Liguo, dyrektor generalny firmy z branży produkty fotowoltaicznych Hoshine Silicon Industry Co, który pomnożył wartość majątku 6,5 razy, przeskakując z 220. na 21. miejsce na liście. Z kolei Zhang z ByteDance, który jest właścicielem TikToka, potroił swój majątek z zeszłego roku do 52,8 miliarda dolarów i prawdopodobnie, jak prognozuje raport Huron, zajmie pierwsze miejsce w przyszłym roku.

Według raportu, w Chinach, gdzie mieszka 1,4 miliarda ludzi tylko 2769 osób posiadało majątek wart ponad 313 milionów dolarów.

KR/Reuters

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

Lean Manufacturing wyeliminuje marnotrawstwo w firmach [WYWIAD]

Lean Manufacturing to zmiana sposobu myślenia i stylu zarządzania przedsiębiorstwem, to metodyka ciągłego doskonalenia. Decyzja o wejściu na drogę Lean może przynieść firmie wiele korzyści – mówi Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
5 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA