fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesKim są najbogatsi Chińczycy?

Kim są najbogatsi Chińczycy?

Woda butelkowana, opracowywanie szczepionek, platforma TikTok i technologia pojazdów elektrycznych napędzały w tym roku najlepiej zarabiających chińskich biznesmenów. W rankingu spadli potentaci z rynku nieruchomości i ci, którzy muszą stawić czoła nowym chińskim regulacjom wymierzonym w gigantów technologicznych.

Liderem rankingu Hurun 2021 – najbogatszych osób w Chinach – jest Zhong Shanshan, którego majątek wynosi 60,6 miliarda dolarów. To zasługa wzrostu wartości jego farmaceutycznych spółek giełdowych – Nongfu Spring i Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise.

Kolejne miejsca na liście zajęli: założyciel spółki technologicznej ByteDance Zhang Yiming (właściciel TikToka), producent baterii do samochodów elektrycznych, prezes CATL Zeng Yuqun, Pony Ma, prezes holdingu technologicznego Tencent Holdings (właściciel m.in WeChata) i Jack Ma, założyciel Alibaba Group i Ant Group. Ma, który przez trzy lata z rzędu był na szczycie listy bogatych, spadł o 4 miejsca po zawieszeniu pierwszej oferty publicznej Ant Group i nałożeniu rekordowej grzywny na Alibaba za działania monopolistyczne przez chińskie władze.

Spadła również pozycja założyciela China Evergrande Group, Hui Ka Yan, który po ogłoszeniu problemów finansowych, drugiego co do wielkości dewelopera w kraju (ma ponad 300 miliardów dolarów zobowiązań), stracił około 70 proc. swojego majątku i zostało mu „tylko” 11,3 miliarda dolarów.

W raporcie czytamy, że w związku z kryzysem finansowym w sektorze nieruchomości, spowodowanym przez regulacje prawne dotyczące nadmiernego zaciągania pożyczek i kupowania gruntów, po raz pierwszy od rozpoczęcia publikacji raportu w 1999 r. żaden deweloper nie znalazł się w pierwszej dziesiątce. Założyciel China Fortune Land Wang Wenxue stracił całkowicie status miliardera, a jego majątek zmniejszył się o 88 proc. w stosunku do zeszłego roku – do 930 milionów dolarów. Yang Huiyan, współprzewodnicząca i większościowy udziałowiec firmy deweloperskiej Country Garden, najwyżej na liście wśród developerów, spadła o pięć pozycji – na miejsce 11.

Zhang Bangxin, założyciel serwisu korepetycji w domu TAL Education Group, również spadł z listy, tracąc 94 proc. wartości majątku po tym, jak Chiny wprowadziły nowe zasady zakazujące prywatnych korepetycji.

Z kolei majątek Pony Ma, właściciela Tancenta, wzrósł w zeszłym roku o 70 proc., a w tym odnotował spadek o 19 proc. W branży gier wideo jego firmami wstrząsnęły nowe, bardziej rygorystyczne limity czasu gry dla nieletnich.

Największy sukces w pierwszej setce najbogatszych Chińczyków odniósł Luo Liguo, dyrektor generalny firmy z branży produkty fotowoltaicznych Hoshine Silicon Industry Co, który pomnożył wartość majątku 6,5 razy, przeskakując z 220. na 21. miejsce na liście. Z kolei Zhang z ByteDance, który jest właścicielem TikToka, potroił swój majątek z zeszłego roku do 52,8 miliarda dolarów i prawdopodobnie, jak prognozuje raport Huron, zajmie pierwsze miejsce w przyszłym roku.

Według raportu, w Chinach, gdzie mieszka 1,4 miliarda ludzi tylko 2769 osób posiadało majątek wart ponad 313 milionów dolarów.

KR/Reuters

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA